Oko

Úprava hlavy žen v době středověku

Hennin
Hennin - vysoký kuželovitý klobouk zdobený průhledným závojem byl součástí gotické módy

Středověkou módu určovala především šlechta, kterou se ostatní vrstvy společnosti snažily podle svých možností napodobovat. Lidový šat byl vždy jednodušší, vycházející z možností a praktických potřeb.

V románské době se úpravou hlavy odlišovala vdaná žena od svobodné dívky. Vdané ženy nosily vždy šátky nebo závoje, svobodné dívky byly prostovlasé a nosily jednodušší účes - prostý uzel nebo vlasy volně splývající po ramenou. Šátek vdaných žen žůstal důležitou složkou dámského oděvu ještě po celé 12. a 13. století. Jeho úpravě byla věnována velká pozornost, často půvabně obepínali i bradu.

Vrcholné období středověkých dějin - gotika - je ve znamení větší elegance a líbivosti, také oděv je složitější a nákladnější. Estetický ideál představuje štíhlé ženské tělo prohnuté do mírného S. Hlava je poněkud předkloněná a vysunutá kupředu, hrudník prohnut dozadu a břicho i boky tlačeny vpřed. I v gotice si vdané ženy při vycházkách mimo domov zahalovaly vlasy a krk rouškou. Hlavu si však velmi pečlivě upravovaly a jejich účesy měly mnoho obměn. Poněvadž za úpravu vlasů se platilo jen vlastní prací, soutěžily zde s bohatými paními i chudé. Svobodné dívky z nižších vrstev společnosti chodily prostovlasé. Dlouhé vlasy, obvykle uměle zvlněné, si spínaly čelenkami a obroučkami z laciného kovu, zatímco bohaté dívky je měly ze zlata či stříbra. Určitou zvláštností v úpravě hlavy žen byl hennin - vysoký kuželovitý klobouk s jedním nebo dvěma hroty, zdobený průhledným závojem, který splýval po celé zadní straně a někdy i přes obličej. Výška henninu ukazovala na společenské postavení nositelky - šlechtična mohla mít hennin vysoký až 1 metr.

Kdy se ve střední Evropě objevilo líčení a kosmetika je nejasné, ale z roku 1100 již pochází zmínka o tom, že se líčení používalo v Německu, ovšem potajmu a nesměle. Celý středověk bylo v nemilosti a říkalo se, že líčení je "ďáblovým řemeslem" nebo "pustým podváděním".


Další články

Účesy v průběhu dějin a jejich vývoj.
Sluneční brýle jsou součástí image svého nositele.
Čaj je potěcha smyslů.
Med využívají tradiční recepty na výrobu perníku.
Vitamin C, okolo kterého vznikla v minulosti celá řada mýtů.
Koupel je časem očisty těla.
Rakytník řešetlákový obsahuje v hojné míře vitamin C.
Asertivita a její praktické využití.
Dvojčata na pravidelném setkání.
Móda ve starověkém Řecku a tehdejší systém péče o tělo.
Bavlna si udržuje oblibu i v záplavě moderních syntetických materiálů.
Mrtvé moře je slané jezero ležící na Blízkém východě.
Golfský proud přispívá v Evropě k mírnému klimatu.
Účesy a vousy mužů v průběhi historie.
Měření tuku v těle umožňují hodinky, které vynalezli japonští tvůrci.
Kokosová palma je pro obyvatele tropického pásma důležitou rostlinou.

Čínská historie je dlouhá a bohatá na události.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů