Oko

Zimní úkryty bezobratlých

Pukliny ve skalách
Zimní krajina je plná úkrytů, ve kterých přežívají bezobratlí.

Brouzdáme-li sychravou podzimní krajinou, bezděky nám na mysl přichází otázky, kam se asi poděli všichni ti brouci, motýli, pavouci, mravenci, housenky a další bezobratlí, kterých byla ještě před pár týdny příroda plná. Někteří zahynuli, jejich krátký život skončil s posledním teplým dnem. Ale většina z nich našla azyl, útočiště, kde se v bezpečí dočkají jara.

Prohlížíme-li si rozmoklou krajinu, zdá se nám nepravděpodobné, že by se v ní našlo mnoho příhodných úkrytů. Ve skutečnosti jich není málo a jsou tak kvalitní, že pomáhají přežít dlouhé zimy. Jsou to zdánlivě nehostinné skalky a kamenité stráně.

Najděte si nějakou takovou skalku a zajděte se na ni podívat za deštivého počasí. Zjistíte, že právě zde je poměrně sucho, ba že se ve výklencích, pod kameny nebo ve skulinách najdou místa, kam ani ten nejprudší déšť nepronikne. Pro některé živočichy a rostliny je právě v zimě sucho nejdůležitější podmínkou přežití. Mráz jim zdaleka tolik nevadí jako mokro a voda.

Pukliny a štěrbiny ve skalách a pod kameny jsou vynikající úkryty pro mnoho bezobratlých. Například naše krásná a velice užitečná slunéčka si pro přezimování vyhledávají skalnaté hřebeny, zvedající se nad krajinou. Na sklonku podzimu můžeme zastihnout celé kupy těchto pestrých, pěkně klenutých broučků, jak se slétávají na výslunné straně nějakého význačného kopce tvořeného "teplou" horninou. Tou jsou zpravidla vápence nebo vyvřeliny. Zde bývá zpravidla soustava prostorných dutin ve skále, kde slunéčka hromadně přezimují. Samozřejmě, taková výhodná zimoviště nejsou všude, a tak můžeme přezimující slunéčka najít i doma na zahradě nebo v domě.

Skaliska a haldy kamenů jsou naopak nepostradatelným zimovištěm pro jiné živočichy, například pro pavouky. Ti přežívají zimu pod kameny nebo v jejich trhlinách. I mnozí brouci se spokojí s takovým zdánlivě studeným zimovištěm - ve vápencových oblastech najdeme pod kameny celé společnosti střevlíkovitých brouků, např. Agonum sexpunctatum.

Kameny jsou jako zimoviště velmi vyhledávané. Proč? Často vyčnívají ze sněhu, a proto i v chladných zimních dnech zachycují sporé sluneční paprsky. A navíc, kámen teplo akumuluje, udrží je mnohem déle než mokrá půda. A navíc je kámen spolehlivou pevností. I v zimě je totiž v přírodě mnoho hladových krků, kteří si rádi pochutnají na přezimujících bezobratlých - malí hlodavci, ptáci, ba i drobné šelmy nepohrdnou prochladlým soustem. A tak je těžký kámen nad hlavou, pod nějž se žádný nepřítel nedostane, skutečně k nezaplacení.

Skalky a kameny však nejsou útočištěm jen pro ty nejmenší. Také větší živočichové zde nacházejí azyl, například ještěrka zelená, jejíž výskyt v Čechách se na takováto místa přímo váže. I jiným druhům plazů vyhovují zdánlivě nehostinné skalky, a tak zde vždy zastihneme nějakého jejich představitele. Plazi i bezobratlí zde užívají výhod rozpukaného skalního úkrytu, kam mráz nepronikne a nehybně tráví zimní měsíce.


Další články

Pitná voda z mořského dna
Opuštěná pískovna poskytuje životní prostor rozmanitým druhům rostlin a živočichů.
Čaj je potěcha smyslů.
Pavouk tarantule nahání mnoha lidem hrůzu.
Skály a skalní útvary mají nejrůznější podivná jména.
Mravenec lesní je důležitou součástí naší přírody.
Javorový sirup je sladkým darem kanadských javorů.
Housenky vynikají neobyčejnou žravostí.
Kyselé deště a oteplování - souvislost těchto dvou fenoménů.
Nosatci, jejichž zvláštním znakem je hlava nápadně prodloužená v nosec.
Koupel je pro člověka časem odpočinku i očisty.
Proč se pavouk nepřilepí k pavučině, která je pastí na hmyz.
Lávové kameny jsou úleva pro unavené svaly.
Strnad obecný je nejhojnější z našich strnadů.
Petrovy kameny jsou protáhlá skupina bizarně tvarovaných skalek v blízkosti vrcholu Pradědu.
Co dokáží pavouci se svými vlákny, někteří z nich s nimi dokáží přímo neuvěřitelné kousky.
Hřebenáče

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů