Oko

40 - Čtyřicáté číslo

Proč voda nenamrzne na peří tučňáka Humboldtova?

Tučňák Humboldtův
Tučňák Humboldtův

Ačkoli tučňák Humboldtův (Spheniscus humboldti) žije v oblastech, ve kterých může v zimě teplota klesat i hluboko pod bod mrazu, voda na jeho peří nikdy nenamrzne. Proč je tomu tak? Vědci si nyní na tuto záhadu posvítili.

I když tučňák Humboldtův, který obývá západní pobřeží Peru a Chile, vyleze ze zdejších chladných vod do mrazivého vzduchu, jehož teplota může v této oblasti klesat hluboko pod bod mrazu, voda na jeho peří nepřimrzne. Odborníci se původně předpokládali, že je tato schopnost vychází ze schopnosti tučňíčího peří odpuzovat vodu, která by z něj měla měla sklouznout dřív, než stačí zmrznout. Výzkum vlastností vody však ukázal, že led se může za vysoké vlhkosti a nízké teploty vytvořit i na velmi hydrofobních materiálech.

Jakou přírodní zákonitost tedy tučňák Humboldtův využívá, aby jeho peří nenamrzalo? Aby přišli této záhadě na kloub, podrobili odborníci peří tučňáků Humboldtových zkoumání za pomoci elektronového mikroskopu, při kterém odhalili, že jednotlivá pírka jsou tvořena sítí rýhovaných větviček navzájem spojených drobounkými háčky. Tato struktura společně s vlastností peří odpuzovat vodu vytváří materiál, na kterém voda nepřimrzne.

Vědci nyní pracují na aplikaci tohoto objevu do praxe při vývoji speciálních leduodolných vláken, která by našla uplatnění v řadě oborů.

Jmelí bílé zapouští své kořeny do vodivých pletiv hostitele, ze kterých pak čerpají vodu a rozpuštěné minerální látky.

Pratur v Čechách, o jejich někdejším rozšíření zde vypovídají nejen místní názvy jako Turnov, Turovka, Tursko, Tuřany, Tuří apod., ale i kosterní nálezy těchto zvířat.

Freska toreadora byla nalezena na nádvoří paláce Knossos, který byl ve starověku srdcem někdejší minojské civilizace na ostrově Kréta.

Parthenon Parthenón byl hlavním chrámem antických Athén zasvěceným bohyni Athéně Parthenos. Jeho popisy hýřily vždy superlativy.

Homo habilis je nejstarší přímý předek dnešního člověka. Oproti svému předchůdci disponoval větším mozkem, dovedl používat ruce při výrobě nástrojů a chodil vzpřímeně.

Ovocné špízy z podzimního ovoce, které se dá nakrájet na kousky, navléknout na špízové jehly a krátce osmažit na másle.

Letohrádek královny Anny Praha, zvaný také Královský letohrádek, stojí na Pražském hradě v Královské zahradě. Roku 1558 zažil letohrádek velkolepou oslavu příjezdu Ferdinanda I. jako nového císaře Svaté říše římské.

Staročeský trdelník je vlastně trubička upečená z kusu těsta namotaného na dřevěný váleček a posypaná cukrem. Boom trdelníků nastal v Česku zhruba před patnácti lety.

Vánoční pečení patří k předvánočnímu času stejně neodmyslitelně, jako nákup vánočních dárků v přeplněných nákupních centrech.

Mokřady v Evropě jsou buďto neustále pod vodou, nebo jsou opakovaně sezonně zaplavovány povodněmi nebo denně přílivem. Je zde zastoupený celý potravní řetězec, od rostliny po vrcholového predátora.

Obří kamenné hlavy Olméků představovaly hlavy olméckých panovníků.

Ludlow je bezpochyby adeptem na titul nejpůvabnější městečko pro všechny anglofily.

Palladium země české je obraz madony s dítětem, kterému čeští katolíci tradičně připisují ochrannou moc nad českými zeměmi.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů