Oko

45 - Čtyřicáté páté číslo - Bambucké máslo

Bambucké máslo

Bambucké máslo
Bambucké máslo je tuk extrahovaný ze semen stromu máslovníku afrického.

Bambucké máslo se vyrábí ze semen 8 až 10 metrů vysokého afrického stromu zvaného karité či máslovník (Vitellaria paradoxa), který roste v rovníkové oblasti. Získává se pražením a drcením jader z jeho žlutých bobulí, která obsahují 45 až 60 % tuku.

Bambucké máslo svým vzhledem připomíná lůj, ale na rozdíl od něj má dobrou chuť a používá se tradičně při přípravě pokrmů. Dnes se však s bambuckým máslem setkáme spíše v kosmetice, kde je oceňováno pro své protizánětlivé a regenerační účinky. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny a vitaminy A, D, E a F, což jsou látky zpomalující proces stárnutí pokožky, které vrací pružnost a přirozenou autoritu.

Původní obyvatelé bambucké máslo používají již od nepaměti jako ochranu před účinky slunečního záření a jako zklidňující balzám na popáleniny.

Origami z papíru vzniklo před čtrnácti stoletími jako pomůcka šintoistických mnichů. Ze čtverce papíru lze poskládat například brouka, masku nebo třeba loď.

Myšivka horská se v ČR vyskytuje vzácně v Jeseníkách a na Šumavě. Je považována za pozůstatek fauny z doby ledové.

Pestřenka trubcová se svým vzhledem i chováním podobá včelám nebo vosám, avšak příbuzné s nimi nikterak není.

Jak uskladnit jablka abyste si na nich mohli pochutnat ještě po dlouhých měsících. Nesmíte při tom přehlédnout žádné naťuknutí či vryp, jinak budete mít lísky plné nahnilých jablek.

Kapličkový most je nejstarší evropský dřevěný most a dnes je hlavní pamětihodností švýcarského města Luzern.

Potápka roháč je pták dorůstající velikosti kachny se štíhlým, čistě bílým krkem, špičatým zobákem a zářivě bílým opeřením na hrudi.

Chetitská říše byla výsledkem sjednocení několika malých městských států. Chetité jako první opracovávali železo a poté měli po dlouhou dobu pod kontrolou zásoby železa.

Blatouch bahenní je bažinná, vytrvalá rostlina s vystoupavými, zřídka vzpřímenými, chudě rozvětvenými a vícekvětými lodyhami, která dorůstá výšky obvykle 30-50 cm, výjimečně i 1 metru.

Atlantická charta byl dokument, který podepsali prezident Spojených států Amerických Franklin D. Roosevelt a ministerský předseda Velké Británie Winston Churchill.

Molybdenit má barvu olověně šedou, zřetelně světlejší než grafit. Je vázán na žulu nebo žíly žulu protínající.

Evangeliář z Kells je doplněn bohatou ornamentální výzdobou. Dílo vzniklo kolem roku 800 a místo jeho vzniku nelze s určitostí lokalizovat.

Chroustek páskovaný poletuje na lukách již koncem dubna a v květnu.

Kapinice senegalská je keř dosahující mnohdy stromovitého vzrůstu původem ze severní tropické Afriky a Arábie, který je zdrojem arabské gumy.

Thunovský palác Praha byl postaven na svažité parcele pod Zámeckými schody. V letech 1968-1992 se stal sídlem České národní rady.

Déšť meteoritů L'Aigle, který dvacátého šestého dubna 1803 vyděsil obyvatele vesnice, přispěl k vědeckému poznání "kamení padajícím z nebe".

Kubánka malá je pták žijící v přírodě na ostrově Kuba, kde patří k nejhojnějším ptákům.

Kamenný les Pobiti Kamani stojí na trávou porostlém pahorku západně od Varny v Bulharsku.

Francouzský jídelníček, jakým jídlům dávají Francouzi přednost a co dnes jedí? Průměrný francouzský konzument už dávno netráví při obědě dvě hodiny u bohatě prostřeného stolu.

Rohovitka růžkatá se vyskytuje v západní části Středozemního moře, v přilehlých oblastech Atlantského oceánu v hloubkách 10 až 250 metrů.

Chrobáci plní v přírodě užitečnou funkci při odklízení rozmanitých nečistot a svými chodbičkami přispívají k provzdušňování půdy.

Jerseyský skot je plemeno vysoce užitkového skotu původem z ostrova Jersey v průlivu La Manche. V mírném podnebí může být půl roku dnem i nocí na pastvinách a po zbývající část roku alespoň přes den.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů