Oko

44 - Čtyřicáté čtvrté číslo

Japonský maglev dosáhl rychlosti 603 km/hod

Maglev
Japonský vysokorychlostní vlak maglev překonal při testovací jízdě rychlost 603 km/hod.

Nově vyvíjený japonský vysokorychlostní vlak využívající technologie magnetické levitace (maglev) překonal při testovací jízdě svůj vlastní rekord ustanovený při předchozích jízdách. Souprava složená ze sedmi vagonů dosáhla na několik sekund rychlosti, která přesáhla 600 km/hod. Rekord byl ustanoven dosažením rychlosti 603 km/hod.

S nasazením souprav tohoto vlaku se počítá od roku 2027 při přepravě cestujících mezi Tokiem a městem Nagoja, přičemž jeho nasazení by mělo zkrátit cestování na této trase ze stávajících 90 minut na 40. Podle vyjádření přepravní společnosti Central Japan Railway se jedná o prostředek hromadné dopravy budoucnosti.

Šikmá věž v Pise patří k architektonickému komplexu sestávajícímu z katedrály, zvonice, baptisteria a hřbitova. Věž má kruhový půdorys a vzpíná se do výše v deseti poschodích.

Pečící formy na koláče a co jejich jednotlivé druhy dokážou.

Topol osika lze rozeznat i na velkou vzdálenost. Setkat se s ním můžeme ve světlých lesích, na okrajích lesů, u cest a na pasekách.

Anglosasové je označení pro germánské kmeny Anglů, Sasů a Jutů, které během éry stěhování národů přicházely na území dnešní Británie.

Talířovka svítivá obývá tropická a subtropická moře celého světa.

Nerost stříbro není nikdy zcela čisté, často obsahuje až pětinu zlata a jiných kovů. Tento nerost je krychlový minerál.

Lama huanako je pro obyvatele vysokohorských oblastí Jižní Ameriky tím, čím je pro asijské národy velbloud.

Diskobolos je bronzová socha, která vznikla v klasickém řeckém období a zachycuje atletův postoj v okamžiku, který ztělesňuje stav elegantní harmonie a rovnováhy.

Film Anděl Páně 2 se spoléhá na herecké hvězdy Jiřího Dvořáka a Ivana Trojana a k nim se přidají například Bolek Polívka, Jiří Bartoška nebo Vica Kerekes.

Novomlýnská vodárenská věž zásobovala až do roku 1877 vodou severní část Prahy. Regulace řeky odklonily její tok a vodárenskou věž odsoudily k suchozemskému životu.

Mykénská civilizace zažila svůj největší rozkvět po roce 1450 př. n. l., kdy Mykény dobyly Krétu a začaly zakládat kolonie podél břehů Egejského moře a na ostrovech Rhodos a Kypr.

Letecké závody dvacátých a třicátých let a stroje pro ně vyvinuté byly nositeli pokroku a vybízely konstruktéry a piloty k dosažení vyšších rychlostí i delšího doletu.

Křídové útesy Beachy Head nejsou sice tak proslulé jako Doverské útesy, jsou nicméně neméně pozoruhodné.

Plísně na zelenině způsobuje časté a velmi vážné choroby. Seznámíme se s příznaky napadení tří druhů zeleniny vesměs plísněmi pravými.

Uherský stepní skot je středně velké plemeno. Je nenáročný, dlouhověký a odolný proti nemocem. Chováni jsou téměř výhradně jako pracovní zvířata.

Vlnožil ploský je mořský had živíci se především úhoři, které vyhledává čichem.

Výbuch sopky Hora Svaté Heleny 18. května 1980 zcela změnil její vzhled a zničil krajinu na 32 kilometrů daleko. Dnes se krajina v okolí Hory Svaté Heleny stala Vulkanickým národním parkem.

Pečené jedlé kaštany je nejlepší nařezat na oblé straně kaštanu zářezy do tvaru kříže, položit řezem nahoru na plech a péct přibližně třicet minut.

Zámek Chyše, ke kterému patří zámecký pivovar a park, nalezneme ve stejnojmenném městě v Karlovarském kraji. Během dějinprošel dlouhým vývojem.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů