Oko

48 - Čtyřicáté osmé číslo

Reflexní mlhovina NGC 1999

Reflexní mlhovina NGC 1999
Reflexní mlhovina NGC 1999.

Reflexní mlhovina NGC 1999 se nachází v souhvězdí Orionu ve vzdálenosti 1500 světelných let od Země.

U reflexních mlhovin je zdrojem světla blízká hvězda nebo hvězdy. Jejich frekvenční spektrum, a tedy i zabarvení se proto podobá spektru hvězdy, která je osvětluje. Reflexní mlhovině NGC 1999 poskytuje hvězdné osvětlení vnořená proměnná hvězda V380 Orionis, kterou se nachází vlevo od středu mlhoviny.

Tmavý oblak ve tvaru písmene T uprostřed mlhoviny je takzvaná "globule", kterou tvoří chladné mračno plynu a prachu, které je tak husté, že jím nepronikne světlo kterému stojí v cestě.

Údolí králů v Egyptě leží nedaleko Luxoru a bylo využíváno od 16. do 11. století před naším letopočtem za vlády panovníků 18., 19. a 20. dynastie.

Amazoňan kubánský patří mezi nejmenší amazoňany. Žije ve čtyřech plemenech na Kubě, ostrově Pinos, několika ostrůvcích v Karibiku a na Bahamách.

Měsíc je těleso bez atmosféry, která by bránila dopadům meziplanetární hmoty a proto je jeho povrch poset krátery.

Kyjovka šupinatá obývá celé Středozemní moře, kde je endemickým druhem. Žije na písčitém a bahnitém podkladu nebo v porostech mořské trávy v hloubkách do třiceti metrů, vzácně i hlouběji.

Siegfried a poklad Nibelungů je příběh, ve kterém se drakobijce Siegfried stal obětí zrady Hagena z Tronje.

Mádie setá pochází z Jižní Ameriky, kde se (především v Chile a Peru) hojně pěstuje. Odtud se její pěstování rozšířilo i do Severní Ameriky a později i do Evropy, kde se nejvíce pěstovala na jihu Německa.

Historie chemoterapie začíná výzkumy německého vědce Paula Ehrlicha.

Huseník alpský je trsnatá rostlina s poléhavými nebo vystoupavými listnatými výhonky, který je o charakteristickou rostlinou horských sutí a drolin na poněkud vlhčích podkladech.

Kostel sv. Benedikta Praha se společně s klášterem bosých karmelitek nachází se na jižní straně Hradčanského náměstí.

Krajník pižmový prospívá sadařům hubením housenek.

Babylonská říše se stala významným centrem Mezopotámie.

Slivoň trnka roste na kamenitých stráních, na výslunných skalách, na sutích, mezích, a suchých pastvištích i ve světlých lesích.

Vesuvian nazvaný podle místa prvního nálezu, je tmavozelený nerost, který tvoří nízké tlusté sloupce, někdy i dipyramidy, ale nejčastěji je ve stébelnatých nebo zrnitých až celistvých agregátech.

Netýkavka nedůtklivá je až 80 centimetrů vysoká jednoletá bylina, která roste, často ve velkých porostech, ve vlhkých smíšených i jehličnatých lesích, luzích a březích potoků.

Sůl kamenná, která krystalizuje téměř výlučně v krychlích, tvoří velké krystaly narostlé v drúzách a na puklinách, vzácněji jsou zarostlé v jílu, anhydritu nebo v kainitu.

Dikobraz běloocasý patří mezi hlodavce, od nichž se však tvarem a především pokryvem těla liší. Zdržuje se na suchých místech zarostlých křovím od Kavkazu až po Indii.

Planeta Merkur obíhá Slunce nejblíže ze všech planet sluneční soustavy.

Orel křiklavý je středně velký, zemitě hnědě zbarvený dravec z čeledi jestřábovitých. Hnízdí při okrajích lesů, přičemž preferuje vlhčí prostředí.

Katedrála Santiago de Compostela je již po staletí cílem potníků. Při vchodu do interiéru procházejí stejnou slavnou Pórtico da Gloria jako ve středověku.

Učení se mladých keporkaků všemu, co budou ve svém dalším životě potřebovat.

Ozubené převody se skládají z pevně spojených jednoduchých ozubených kol různého průměru.

Hroznový sirup připravený z vinné révy umí zahnat žízeň a udržovat pitný režim.

Největší ryba je žralok velrybí, který se živí mikroskopickým planktonem.

Těhotenská cukrovka se většinou objevuje až po 24. týdnu těhotenství a trpí jí zhruba 2 až 4 procenta těhotných. V čem spočívá její riziko?

Jezero Malawi je jezero v Africe na hranicích Mosambiku, Tanzanie a Malawi, které má rozlohu 30 800 km2 a maximální hloubku 706 metrů.

Pincgavský skot je typický zástupce krátkohlavého krátkorohého skotu, který je odolný vůči povětrnostním vlivům a výborně zhodnocuje krmivo. Plemeno vzniklo v oblasti Pinzgau v Salzbursku přikřížením skotu z Wallis do místního krajového plemene.

Role termitů v ekosystému savany, ve které přispívají k jejímu uspořádání a fungování.

Bylinky do jídla, petrželku a pažitku snad v české kuchyni není ani třeba představovat.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů