Oko

42 - Čtyřicáté druhé číslo

Čeští paleontologové objevili v Antarktidě plesiosaura

Plesiosaurus
Plesiosaurus měl končetiny přeměněné v ploutve, dlouhý krk a malou plochou hlavu.

Čeští paleontologové objevili v Antarktidě část kostry druhohorního mořského ještěra plesiosaura, jejíž stáří je zhruba 75 milionů let. Velikost tvora odhadují vědci na 5-6 metrů. Byl to masožravec, který se podle objevitele kostry, geologa Radka Vodrážky, živil rybami. Zkamenělé úlomky kostí druhohorního ještěra představují jeho téměř celou pánev, dále hrudní, bederní a ocasní obratle, části končetina hrudního koše s úlomky žeber. Dochovala se dokonce i výplň žaludku.

Jedná se o velmi unikátní objev, jehož hodnota je o to větší, že v oblasti nálezu již předtím působili paleontologové z jiných zemí, především z Velké Británie a Argentiny a ti zde zatím kostru plesiosaura nenalezli.

Pravidla správného saunování, které vám pomůže být odolnější vůči nachlazení i nejrůznějším virům a díky pocení odvede z těla nahromaděné škodlivé látky.

Svitky od Mrtvého moře byly nalezeny v jeskyni u Chirbet Kumránu, severozápadně od Mrtvého moře a obsahují opisy všech starozákonních biblických knih s výjimkou Knihy Ester.

Outloň váhavý se tvarem těla i celkových chováním podobá spíše nějakému neohrabanému medvídkovi než poloopici.

Kostel Panny Marie U alžbětinek stojí v ulici Na Slupi při jižním okraji Nového Města v Praze, jižně od botanické zahrady Univerzity Karlovy.

Listorožec velký je noční tvor. I když má robusní tělo, není vůbec tak neohrabaný, jak na první pohled vypadá.

Město Teotihuacán se nachází na severovýchodě dnešního Mexico City.

Plavuň pučivá se vyskytuje především ve vlhkých, stinných jehličnatých lesích na kyselé půdě.

Vsedě běží život rychleji, je totiž statisticky vzato kratší. V průměru o pět let oproti lidem, kteří se hodně pohybují. Naše tělo nebylo navrženo pro dlouhé sezení na pracovní židli a pak v křesle u televize.

Koloseum v Římě bylo byl zřízeno na dně umělého jezera. Volba tohoto místa byla pokud jde o stavebně technickou stránku chytrá a symbolizovala konec jednoho dekadentního stavebního období.

Ryzí měď tvoří krystaly nejčastěji tvaru osmistěnu, krychle a dvanáctistěnu. Jedná se o nejhojněji se vyskytující přirozený kov. Nejčastěji tvoří větevnaté, stromkovité, mechovité nebo pletené agregáty.

Rostlinná vajíčka napodobují vzhledem vajíčka motýlů a chrání tak rostlinu před housenkami.

Vodopád Dettifoss je největší vodopád Evropy. Napájen je vodami ledovce Vatnajökull. Vodopád je široký 100 metrů s převýšením 44 m.

Létající stroje se dělí na různé kategorie, například balon je letadlo lehčí vzduchu, naopak letoun s pevnými křídly je aerodyn, letadlo těžší vzduchu.

Ptačí krmítko představuje pro mnoho ptáků nejen zpestření zimního jídelníčku, ale takřka jedinou šanci, jak přežít nepříznivé počasí.

Dynastie Šang, která je najstarší doloženou čínskou dynastií, vládla Číně v letech 1766 až 1122 př. n. l. Obyvatelé žili v pásu měst podél řeky Chuang-che a hlavním městem byl An-jang.

Gayal, který se vyvinul z divokého gaura, je zvíře lesnatých, výše položených oblastí Ássamu a Barmy. Chov, jak jej domorodci provádějí, je velmi volný. Gayalové se potulují po lesích a u lidských sídlišť se objevují pravidelně jen k večeru.

Plastové kačenky plavou v oceánech už 25 let, do oceánů se dostaly při nehodě, která se stala 10. ledna 1992, kdy z nákladní lodi při bouři vypadl čínský kontejner s plastovými zvířátky.

Evropské migrační trasy ptáků se táhnou na vzdálenosti mnohdy tisíce kilometrů.

Kde najdeme v přírodě modřence. V naší přírodě je domácích pět druhů.

Hrad Šelmberk je malebná zřícenina u obce Běleč, jejíž věž, vystupující nad stromy, dominuje celému okolí. Od roku 1958 je hrad Šelmberk chráněn jako kulturní památka.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů