Oko

36 - Třicáté šesté číslo

Nejstarší evropské nádraží

Nejstarší evropské nádraží

Bavorské nádraží (Bayrischer Bahnhof) bylo postaveno podle plánů lipského architekta Eduarda Poetzsche v jihovýchodní části Lipska jako koncové nádraží sasko-bavorské dráhy. Provoz zde byl zahájen 19. září 1842 a celých šedesát let nádraží patřilo k nejdůležitějším stanicím tehdejší železniční sítě.

Roku 1912 však bylo uvedeno do provozu nové lipské hlavní nádraží, čímž význam starého Bavorského nádraží značně poklesl. Veškerý provoz expresních vlaků a rychlíků byl totiž převeden na hlavní nádraží, které se stalo a dodnes zůstalo největším nádražím v Evropě. V období druhé světové války po leteckém útoku Spojenců v prosinci 1943 se zdál osud celého Bavorského nádraží zpečetěn, neboť část přijímací budovy a dřevěná hala byly zničeny. Avšak po válce nádraží kupodivu ožilo, jednak příměstským provozem, jednak tím, že v době lipských veletrhů sem jezdí zvláštní vlaky. Klasicistní budova z roku 1842 je dnes jedinečnou památkou na období počátků železniční dopravy v Evropě a nejstarší nádražní dosud užívanou stavbou v Evropě. V budoucnu má nádraží s přilehlým kolejištěm podstoupit rekonstrukci a stát se železničním muzeem.

Papouščí zobák je univerzální nástroj, který díky svému unikátnímu uspořádání umožňuje papouškům vystupovat jako potravní specialisté.

Účesy a vousy mužů v průběhu dějin.

Kdy zpívá slavík, který je proslulým sólistou mezi našimi zpěvnými ptáky.

Mongolská příroda v okolí vulkánu Chorgo - V Mongolsku není jen poušť Gobi, ale i stepi, louky, lesostepi, sopečné útvary a naleziště minerálů.

Bodavý hmyz, který nám znepříjemňuje pohodu letních dní.

Jaspis je nerost, používaný k výrobě ozdobných a uměleckých předmětů.

Broskev - V zemích ovlivněných čínskou kulturou je broskev symbolem dlouhého života. Byla údajně pokrmem nesmrtelných. Z pecek broskví se tam vyřezávaly zámečky a děti je nosily na krku, aby je chránily před smrtí. V Japonsku se podle legend zrodil z obrovské broskve plující po proudu řeky Momotaro odvážný bojovník se zlem. Broskvový květ patří k čínským i japonským kulturním tradicím.

Kolumbovo vejce, tímto názvem bývá označován problém, jehož úspěšné vyřešení vyžaduje znalosti a důvtip.

Fluoroskop - Boty podle rentgenu.

Nosatci jsou brouci z čeledi nosatcovitých, jejichž znakem je hlava prodloužená v nosec.

Pí - Ludolfovo číslo vyjadřuje poměr obvodu kruhu k jeho průměru.

Mladotické jezero vzniklo přímo před zraky lidí 26. až 28. května 1872.

Raci v naší přírodě - Na území České republiky se můžeme setkat se třemi druhy raků.

Lev indický je jediným poddruhem lva, který žije na asijském kontinentě.

Zmizelý svět rostlin - Důležité mezníky ve vývoji rostlinného světa, o kterých vydávají svědectví nalézané zkameněliny rostlin.

Historie měření a měřicích jednotek - Potřeba měřit vznikla společně se vznikem obchodu, který se může uskutečnit jen na základě měření. Pro samotné měření je nutné zvolit vhodné jednotky.

Voda pro Zambii jejíž vodní bohatství není příliš velké. V Zambii mnoho řek pramení, ale žádná nepřitéká.

Vodní plži žijící na území České republiky.

Šlapačky neboli trial je závod motocyklů, při kterém jezdci překonávají nejrůznější terénní překážky.

Sagar Bhushan hledá ropu v indických pobřežních šelfech.

Mer de Glace (Moře ledu) je nejnavštěvovanějším ledovcem ve francouzské části Alp.

Břidlice z okolí Železného Brodu je po zpracování na břidličnou krytinu používána na pokrývání střech domů a budov.

Kočkodan talapoin, nejmenší opice Starého světa žije v močálovitých oblastech Afriky. Tato opice váží pouze půldruhého kilogramu a její tělo měří 35 centimetrů.

Krokodýli patří do starobylé třídy plazů. Mezi krokodýly patří krokodýli, aligátoři, kajmani a gaviálové, jejichž životním prostředím je voda.

Čtverzubci, nafukovací ryby které si během svého vývoje osvojily zvláštní druh obrany před útoky dravců.

James Prescott Joule byl britský fyzik, po kterém je nazvána fyzikální jednotka množství energie.

Nestárnoucí námořní majáky umožňují již dva tisíce let orientaci lodím a chrání je před nárazem na útes nebo najetím na mělčinu.

Nosorožci žijící v Africe a Asii patří k nejvzácnějším zvířatům, která mají své místo na stránkách Červené knihy.

Jak chovat morčata - Morče domácí pochází z Jižní Ameriky, kde bylo již ve starověku vyšlechtěno Indiány z morčete peruánského. Jak úspěšně chovat morče, aby byly uspokojeny jeho životní potřeby.

Rododendrony nebo azalky? - Z minulosti přetrvává zmatek v označování těchto rostlin, kdy jsou používány oba tyto názvy. Jméno azalka je obecně vžito především pro opadavé druhy.

Bleší trh na Waterlooplein - Hlavní město Nizozemí je svými trhy proslulé již několik století. Jednou z jeho turistických atrakcí je bleší trh na Waterlooplein.

Symboly planet a dalších nebeských těles jsou velmi staré a jejich kořeny sahají mnohdy až do období starověku.

Fridtjof Nansen jehož jméno je zapsáno v historii dobývání polárních oblastí.

Zemní pyramidy patří k mimořádně zajímavým přírodním výtvorů. Jsou známé z mnoha míst Evropy i celého světa.

Indiáni na válečné stezce - Jak Indiáni bojovali a jak probíhala jejich válečná tažení.

Krompašský tisíciletý tis vznikl zřejmě srůstem několika výhonů v jeden kmen. Jeho skutečné stáří je podle odhadu dendrologů přibližně čtyři sta let.

Čedičové sloupce v Chuchelné patří mezi největší a nejpůvabnější ukázky pravidlené sloupovité odlučnosti čediče.

Kyselé deště a oteplování - Kyselé částice v ovzduší působí jako izolační vrstva proti slunečním paprskům a tím působí proti globálnímu oteplování.

Odkud pochází sekunda - Vývoj definice sekundy prošel v minulosti několika fázemi.

Kompas v hlavě zvířat - Mnozí živočichové se dokáží orientovat na cestách dlouhých tisíce kilometrů.

Malá bezpilotní průzkumná letadla šetří energii a využívají vzestupné proudy vzduchu.

Hodinky slavných osobností - Náramkové hodinky, které nosili slavní sportovci, cestovatelé, vojáci, dobrodruzi či hrdinové z knih a filmů, přitahují dodnes pozornost.

Antické město Kurion je dokladem bohaté historie Kypru. Kurion založili achajští kolonisté z Argosu při jižním pobřeží ostrova v polovině pátého století před naším letopočtem.

Cena helia stoupá - Na různých místech světa vznikají nové továrny na elektroniku, zejména v Číně, Indii, v Jižní Koreji a na Tchaj-wanu. Avšak výroba helia ze zemních plynů, které ho obsahují stále méně, klesá.

Rusové na Měsíci - Rusové se zapojili do závodu o prvenství v dosažení Měsíce. Pro technické obtíže však jako první vkročil na měsíční povrch Američan.

Mekong - Matka vod. Velká řeka. Řeka devíti draků. Všechna tato pojmenování a mnoho dalších dostal Mekong. Pro jihovýchodní Asii je tím, čím je Nil pro Afriku. Zdrojem života.

Dinosauři dýchali podobně jako dnešní ptáci - Nalezené zbytky velkého masožravého dinosaura potvrzují, že dinosauři dýchali podobně jako dnešní ptáci.

Největší dravec všech dob - Za posledních několik stovek milionů let žila na naší planetě celá řada pozoruhodných dravců.

Rozkvetlé Údolí smrti - Příroda se občas chová nevyzpytatelně. Kupříkladu v roce 1998 nechala obvykle vyschlé a mrtvé údolí rozzářit tisíci květin a travin.

Trosečníci ze vzducholodi Italia - Členem polární výpravy na palubě vzducholodi Italia byl i český fyzik František Běhounek.

Ostrov Hiddensee v Baltském moři je rezervací se vzácnými druhy rostlin a mnohými druhy ptáků.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů