Oko

Jaspis

Jaspis
Jaspis vznikal ve spojitosti s vulkanickými horninami, které se vlivem tepla znovu rozkládaly a vytvářely křemičitý gel vyplňující dutiny hornin.

Jaspis je směsí chalcedonu, křemene a opálu. Vyniká pestrostí barev, a proto byl v oblibě již v dávných dobách. Původ slova jaspis přesně neznáme, ale je to staré latinské pojmenování, které používal již Plinius Starší. Tvrdost nerostu bývá kolem 6,5. Má obvykle červenou, okrově žlutou nebo zelenou barvu, ale je znám i v jiných barevných odstínech. Vznikal ve spojitosti s vulkanickými horninami, které se vlivem tepla znovu rozkládaly a vytvářely křemičitý gel, který vyplňoval dutiny a pukliny hornin. Tak vznikly žíly jaspisu.

S jaspisem se setkáváme na mnoha místech v Podkrkonoší. Známý je především jaspis z Kozákova. Krásné červené jaspisy zdobí svatováclavskou kapli na Hradčanech a kaple karlštenské.

Červenobílý jaspis se nachází na urale. Jaspis červenozelené barvy se nachází v Kazachstánu, Sasku a Porýní. Velká naleziště jaspisu jsou také v Indii (Dekkan), Brazílii, USA, Itálii a v egyptských pouštích.

Zelená odrůda jaspisu (nebo chalcedonu) s pravidelnými a hojnými skvrnkami červené barvy (hemetit) se nazývá heliotrop, je to oblíbený drahý kámen, který se zasazuje zejména do pánských prstenů. U nás se nachází v Podkrkonoší, ve světě v Indii, Austrálii, Číně, Brazílii a na Urale.

Vhodnost jaspisové suroviny k výrobě ozdobných a uměleckých předmětů je dána značnou odolností jednak vůči tlakovému poškození, jednak i vůči chemickým vlivům. Navíc je poměrně snadno dostupný a vyskytuje se ve velkých nepopraskaných kusech. Jeho elegantní vzhled se uplatňuje u drobnějších předmětů, mezi které například patří spony, držadla, ozdobné knoflíky, zdobené rytiny, přívěsky, brože, prsteny či náušnice. Stolní deska z doby Rudolfa II., složená z různobarevných podkrkonošských jaspisů a znázorňující krajinu, byla pokládána za mimořádný div světa. Nesmírné bohatství jaspisových předmětů lze obdivovat v sálech sanktpeterburgské Ermitáže, kde jsou jaspisové sloupy i několikametrové vázy, zhotovené často z jediného kusu jaspisu. S jaspisem souvisí také zavedení glyptiky, rytí a řezání do kamene. Egypťané, Řekové a po nich Římané jaspisy rozmanitým způsobem provrtávali a vyřezávali do nich různé symboly, znaky i portréty.


Další články

Sluneční brýle vypovídají o osobnosti svého majitele.
Kyanit je modrý nerost, který je odolný vůči působení vysokých teplot.
Barvy mají vliv na lidskou psychiku.
Med je pochoutka, kterou lidé mlsají již odedávna.
Javorový sirup je sladký pokrm vyrobený z mízy kanadských javorů.
Zirkon
Malachit

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů