Oko

Bodavý hmyz

Komár
Komár je jedním z představitelů bodavého hmyzu.

K letní pohodě nerozlučně patří příjemné lenošení u vody. Kdo by neměl rád kontrast slunečního tepla a chladivé vody, kdo by nevnímal s rozkoší ten složitý parfém, který se v létě na březích vod vytváří. Jenže každý ráj má svého satanáše. U vody ho představují nejrůznější druhy hmyzu, které mám doslova a do písmene pijí krev. Dovolte tedy, abychom vám některé nejčastější z nich představili a zároveň vám poradili, jak se před nimi chránit.

Nejprotivnějšími letními trapiči jsou nepochybně zástupci hmyzu dvoukřídlého. Vyskytují se ve volné přírodě, a to nezřídka i v těch nejkrásnějších, nejčistších a nejmalebnějších koutech, a své oběti si nevybírají - dohánějí k nepříčetnosti stejně lesní zvěř jako domácí zvířata či člověka.

Právě v těch nejkrásnějších horských zákoutích na nás číhají droboučké tmavé a zavalité muchničky. Jsou dlouhé tři, čtyři milimetry, ale dokáží znechutit táboření ve volné přírodě i tomu nejotužilejšímu trampovi. Vyskytují se jen v blízkosti čistých, prudce tekoucích vod, protože v nich žijí jejich larvy. Bodají velmi citelně a to ve dne a ve stínu. Jejich bodnutí je velmi bolestivé a otéká, citliví lidé mohou pobodání i odstonat, protože muchničky vypouštějí do rány jedovaté sliny.

Jak se chránit proti muchničkám? Vybírat si k táboření nebo odpočinku místa, na kterých se muchničkám nelíbí - na slunci, na větru, dále od prudce tekoucích vod. Je možné používat i repelenty, ale jejich účinek je krátkodobý. Otužilci, kteří se na jaře nechají pobodat menším množstvím muchniček, bývají imunní.

Nevítanými hosty jsou také nejrůznější druhy komárů. Na rozdíl od muchniček se dennímu světlu vyhýbají a sají výhradně za šera a v noci. Je opravdu těžké se jim vyhnout. Líhnou se ve velkých rybnících i v docela malých kalužích. Nejvíce se jich vyskytuje v bažinatých krajích a v lužních lesích. Bodnutí komára, přesně řečeno komáří samičky, bolí a svědí, u citlivějších lidí mohou vzniknout i rozsáhlé otoky. Chceme-li se komárům vyhnout, musíme si k přenocování volit místa větrná, vzdálená od stojatých vod nebo mokřin a také od hustých křovin či lesů s bohatým podrostem. Kůži ochrání repelenty nebo tabletky pangaminu - vitamin B je komárům nepříjemný.

Ve dne pobyt u vody dovedou znepříjemnit ovádi. Jsou to velké mouchy s nápadnou hlavou a krásně kovově zbarvenýma očima a širokým zadečkem. I v případě ovádů se krví živí jen samičky. Bodají silným sosákem, který zanechává na kůži zřetelný vpich. Ovádů je celá řada druhů a můžeme se s nimi setkat od nížin až vysoko do hor. Šedá bzikavka dešťová (Hae matopota pluvialis) je nejhojnějším druhem, který neslyšně přilétá a bodá zejména na horách. V lesích často útočí slepoočka (Chrysops), malý ovád s nápadnýma zelenýma očima. Vlastní ovádi (rod Tabanus) napadají spíše zvířata, ale i na lidech se popasou, zejména když se pohybují. Ovádi totiž vyhledávají kořist zrakem. Před ovády ani odpuzující přípravky příliš nechrání. Doporučuje se však bodnutí dezinfikovat, protože sosáky ovádů bývají znečištěny a mohou způsobit nepříjemnou infekci.

Bodalky jsou menší než ovádi a poznáme je podle ostrého sosáku, namířeného dopředu. V ostatních rysech mají podobný vzhled jako moucha domácí. Naše nejběžnější bodalka stájová (Stomoxys calcitrans) se zdržuje v blízkosti chlévů a nejčastěji obtěžuje přímo v lidských obydlích. Jiné druhy se zdržují na pastvinách, ale protože sají i na lesní zvěři, můžeme se s nimi setkat i v lese. Ochrana před nimi je obtížná. Nejen, že citelně bodají, ale stále krouží kolem své kořisti a sledují ji třeba několik hodin. V lesích, kde je mnoho zvěře, nebo na pastvinách vytvářejí nad hlavou kráčejícího člověka celá vířící hejna. Repelenty chrání proti jejich nežádoucí společnosti jen málo.


Další články

Sluneční brýle poskytují ochranu před škodlivými paprsky.
Voda, které je mnohde nedostatek.
Kobylky a saranče jsou typickými vrzálky letních luk.
Javorový sirup je sladká pochoutka z mízy kanadských javorů.
Voda, které je mnohde nedostatek.
Mravenec lesní přispívá nemalým dílem k čistotě našich lesů.
Zubní kartáček, zdroj infekce
Med je sladká pochoutka, kterou lidé mlsají již odedávna.
Vitamin C, chemicky kyselina askorbová.
Koupel je pro člověka čas odpočinku i očisty.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů