Oko

34 - Třicáté čtvrté číslo

Čokoláda a tequila v ohrožení

Včela

Čokoládu i tequilu ohrožují prostředky proti hmyzu. Čokoláda se vyrábí z plodů kakaovníku, zatímco tequila z modré agáve. Tyto rostliny mají jednu společnou vlastnost, neopyluje je vítr, ale pouze hmyz, jehož stavy se působením prostředků proti hmyzu prudce snižují. Podobně je tomu i s dalšími plodinymi. Jen v USA vyhynulo devadesát procent divokých včelstev, která se rozhodující měrou podílela na opylování celé řady rostlin. Podobná situace panuje i v případě čmeláků, much a netopýrů, kteří mají také svůj podíl na opylování rostlin.

Japonci a káva - Káva se v Japonsku těší stále větší oblibě.

Římský akvadukt Segovia je významná, do dnešních dnů zachovalá, antická památka pocházející z prvního století našeho letopočtu.

Písečné duny v Čechách a na Moravě - Písečné duny, které podle obecně rozšířených představ patří do pouští jakými jsou Sahara nebo Gobi se ve skutečnosti vyskytují i v severněji položených krajinách. Včetně České republiky.

Zirkon je nerost hnědé, žlutohnědé nebo červenohnědé barvy, který krystalizuje ve čtverečné soustavě.

Skalní útvary - Skalní hříčky, které vytvořily voda, mráz, sluneční svit, vítr a řada dalších přírodních činitelů.

Stavba pevnosti Josefov ve východních Čechách probíhala od května 1780.

Kešu oříšky proti malárii - Kyselina anacardová, kterou obsahují, ničí larvy moskytů.

Sýrie křižovatka věků - Dějiny Sýrie, jejíž území tvořilo spojnici dvou bohatých, kulturně vyspělých oblastí - Středomoří a Mezopotámie, sahají do roku 3000 př. n. l.

Rutan Voyager se stal prvním letounem, který obletěl svět bez mezipřistání a doplnění paliva.

Krátkonožka evropská je jediným evropským scinkem.

Mšice, které patří k nejvážnějším škůdcům rostlin, škodí jednak přímo odčerpáváním rostlinných šťáv, jednak nepřímo přenosem chorob.

Arašídy vypadají jako oříšky, většina lidí si myslí, že to jsou oříšky, ale jsou to semena bobovité rostliny podzemnice olejné, tedy luštěniny. Arašídy nebo také burské oříšky jsou cenným zdrojem antioxidantů, ale také nebezpečným alergenem.

Kde leží Sierra Nevada, tento název obdržela dvě pohoří, jedno leží ve Španělsku, druhé můžeme nalézt v Kalifornii.

Hořický pískovec si získává stále větší oblibu při použití na nejrůznější stavební prvky, ornamentální výzdoby i jako materiál pro zhotovování soch.

Berneška rudokrká je jedním z nejkrásněji vybarvených příslušníků početného řádu vrubozubých ptáků, které můžeme obdivovat v zoologických zahradách.

Václavka obecná poškozuje stromy, kromě odumřelého dřeva proniká i na živé kořeny a kmeny stromů, které poté pomaleji rostou a jsou náchylnější k chorobám.

Využití odpadního tepla v architektuře - Kolektiv bostonských inženýrů vypracoval projekt budovy, která využívá odpadní teplo z elektrických spotřebičů i lidských těl.

Krvavec toten, známý jako kominíček, je vcelku nenápadná bylina, kterou lidé obvykle koncem léta trhají k výzdobě svých příbytků.

Žofínský prales je nejstarší česká přírodní rezervace.

Kolébka zemětřesení, kterou v hlubinách Techého oceánu objevili japonští seizmologové.

Houby pod sněhem - Houby nerostou jen v teplé části roku, ale i v průběhu zimy. Některé druhy je možné najít i pod sněhem.

Pravčická brána je ojedinělým přírodním výtvorem svého druhu, skalní most, který se svými rozměry řadí na přední místa v Evropě.

Tůně, tůňky, rybníčky v krajině jsou útočištěm mnohých druhů rostlin a živočichů, kteří v nich nalézají vhodné podmínky pro svůj život.

Královna bulharských borovic, Bajkuševa mura, jejíž věk je odhadován na více než 1300 let, roste v národním parku Pirin.

Jew's House ve městě Lincoln, které leží ve východní části střední Anglie, patří k nejznámějším historickým budovám ve Velké Británii.

Historická letadla Jeana-Baptisty Salise, který zrestauroval do letuschopného stavu rozsáhlou sbírku historických letadel.

Šachta Leopold je historická budova šachty solného dolu v Solivaru na východním Slovensku.

Nuées ardentes

Nuées ardentes

Jako nuées ardentes vědci pojmenovali mračna plynu a popela, o kterých teprve nedávno zjistili, že je vypouštějí sopky při výbuchu. Žhnoucí oblaka o žáru více než 700 °C dosahují rychlosti až 100 km/hod a okamžitě ničí vše, co se jim postaví do cesty.

Sopky v Antarktidě - V Antarktidě se nachází několik sopek, včetně nejaktivnější sopky ledového kontinentu Mount Erebus.

Fíkovníky - Bohatě rozvětvené příbuzenstvo u nás běžně pěstované pokojové rostliny fíkovník pryžodárný.

Severní pól a jeho první dobyvatelé - O dosažení severního pólu svedli závod, jehož výsledek dodnes není jednoznačně prokázán, Frederick Albert Cook a Robert Edwin Peary.

Chůvička je druh ptáka, který ve volné přírodě nežije. Před staletími byla vyšlechtěna v Číně a Japonsku křížením několika asijských druhů astrildů.

Perly sladkovodních akvárií, které vesměs pocházejí z tropických oblastí, jejichž chov v akváriu je nesnadný, jsou chloubou úspěšného chovatele.

Světlo mořských organismů - Až do roku 1934, kdy američané dr. William Beebe a Otis Barton ve své batysféře, zavěšené na ocelovém laně, pronikli do hloubky tisíc metrů a spatřili podmořský ohňostroj, se lidé domnívali, že hlubiny moří a oceánů jsou ponořeny do věčné temnoty.

Muzeum hutnictví a výroby železa Blansko - Muzeum Blansko, jehož součástí je expozice, která návštěvníky seznamuje s nejstarším obdobím hutnictví a výrobou železa, představuje rozsáhlé sbírky předmětů týkajících se tohoto období.

Tichá letecká akrobacie - krása tiché letecké akrobacie má mnoho přiznivců.

Krutihlav obecný je pták nenápadného vzhledu, který je o něco málo větší než vrabec.

Bělásci - škůdci na zelenině - Housenky bělásků patří mezi nejrozšířenější zemědělské škůdce.

Sergej Pavlovič Koroljov byl hlavní konstruktér a tvůrce úspěchů sovětské kosmonautiky. Stál v čele mohutného komplexu, který sloužil vývoji a výrobě balistických a kosmických raket.

První dny růstu embrya rozhodují, jak se bude nadále vyvíjet.

Rubikova kostka opět středem zájmu - Dnes žije její vynálezce v Budapešti a pracuje na dalších hlavolamech.

Ostrov Wight je největší naleziště dinosauřích fosilií v Evropě - Otázka, proč je právě na tomto ostrově tak velké soustředění dinosauřích fosilií, nedává vědcům spát.

Proč iglú neroztaje - Klíč je jednak v rozdílech teploty uvnitř a venku, kde vane vítr a je mráz až mínus 50 stupňů Ceslsia, jednak v odlišných schopnostech vzduchu a ledu udržovat teplo.

Pravěká pozorování Měsíce - Doklady o pozorování Měsíce, zjištěné z výzkumu orientace, sahají hluboko do minulosti.

Botswana a diamanty - Botswana je největším producentem surových diamantů a od roku 2009 i jedním z center obchodu s nimi.

Čmeláci žijí v nevelkých koloniích tvořených několika stovkami jedinců.

Říše Kúš - Dnes je známa jako Súdán. V tajuplné říši opředené pověstmi a legendami se prolínala kultura egyptských dobyvatelů s prvky černé Afriky.

Řeka Ganga - Největší řeka indického subkontinentu. Nejposvátnější řeka Indů. Podle mýtů sestoupila z nebe, aby oživila královské syny, které kletba obrátila v popel. Miliony Indů ji uctívají a věří, že její vody jim zregenerují ducha i tělo a očistí je od hříchů. Občas za koupel ve znečištěné vodě zaplatí životem.

Výbušnina TNT - TNT objevil roku 1863 německý chemik Joseph Wilbrand, ale jako výbušina začal být používán až mnohem později.

Začátky letecké fotografie - Fotografie z výšin.

Šlapačky patří mezi motocyklové sporty.

Lanovka do oblak na vrchol skalního hrotu Aiguille du Midi.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů