Skalní útvary jsou hříčky z "technické dílny" přírody, vytvořené působením vody, mrazu, větru, slunečního svitu, zemské přitažlivosti a dalších vlivů.
Právem se říká, že nejdokonalejším sochařem je příroda. Voda, vítr a mráz, sluneční svit, zemská přitažlivost a řada dalších přírodních činitelů odedávna modeluje zemský povrch do nejrozmanitějších tvarů. S pozoruhodnými útvary se setkáme ve skalních oblastech, u nás pak především v hojně navštěvovaných skalních městech, kde můžeme nalézt skály připomínající zvířata či osoby, a také skalní hříčky, které jako by vzešly z "technické dílny" přírody, za kterými se dnes vypravíme.
Patří k nim například různé "atrapy" dopravních prostředků. Kupodivu u nás najdeme, i když daleko od moří, celou řadu nejrůznějších plavidel. Gigantem mezi nimi je Pancéřová loď, která ční při cestě z Městských maštalí u Budislavi. Na hřbetu Broumovských stěn míjíme nedaleko chaty Hvězda mohutný koráb, na opačné straně tohoto skalního území, na plošině Boženovského Špičáku, zaujme pozornost pitoreskní Ponorka, vzniklá nestejnoměrným zvětráváním pískovců. V Adršpašských skalách, poblíž vyhlídky na známé Milence, je poněkud křehčí "plavidlo" zvané Gondola.
Vysoko nad vchodem do Teplických skal vystupuje vyhlídková skála Lokomotiva, méně známou žulovou lokomotivku ukrývá svah Smědavské hory nad Bílým potokem. Z kategorie skutečných rarit je pak Čertovo auto na Ostaši. Je to úzký pískovcový pilíř, v němž skla nahrazuje řada skalních oken.
Další skupinu skalních hříček představují různé "doplňky domácnosti". Útvar zvaný Křeslo najdeme snad v každém skalním městě, Adamovo křeslo je v Zámecké rokli pod Hrubou Skálou, Krakonošovo sedátko, Babiččinu lenošku a Záhořovo lože uvidíme v Adršpašských skalách. Také skalní stoly nejsou vzácností. K nejzajímavějším patří Čertův stůl na Čertově mlýně v Beskydech, Čertův stolek v údolí Doubravy na Chotěbořsku.
"Zapomenutý" Lavor najdeme v rokli Babinec uprostřed Prachovských skal, Džbán s nápadným uchem obdivujeme ve vstupní části Adršpašských skal, poněkud odlišný Džbán vystupuje i v okraji Klokočovských skal. Stovky skalních mís vznikly zvětráváním žul, pískovců, rul i jiných hornin na mnoha místech v Čechách i na Moravě. K nejzajímavějším patří Venušiny misky - chráněný výtvor na Smolném v Žulovské pahorkatině. Obří hrnce se zase tvoří nepřetržitým vířivým výmolem říček, unášejících štěrk a písek. Nejhezčí jsou na horním toku Vltavy, v řečišti šumavské Vydry, dále Jizery, Mumlavy i jinde. Známé jsou i pokličky v oblasti Kokořínského dolu, tvořené velmi pevnými vrstvami železitých pískovců.
Za zmínku stojí i Budík v přírodní rezervaci Kočičí skály pod Ostašem, v Příhrazských skalách a pod Hrubou Skálou mají dokonce Orloj. Při turistické trase Teplickými skalami míjíme Lahvičky Inkoustu, Krakonošovo Párátko a Řeznickou sekeru, v Adršpašských skalách zase Sekáček. Nůž je název osamělé znělcové věže na Zlatníku nedaleko Mostu, žulové Kladívko ční na hřbetu Černé studnice. Také palice jsou k vidění. K nejznámějším patří Čtyři palice poblíž Svratky, Palička stojí i v čele žulové skupiny Paličníku v Jizerských horách. Ani jehly nejsou vzácností. Často fotografovaná je Prachovská jehla uprostřed Prachovských skal. Podobné jsou i takzvané komíny. Každého návštěvníka Adršpašských skal zaujme Cukrovarský komín, osamělý žulový Komín ční v údolí Vltavy nad Slapskou přehradou nedaleko Velké.
Majestátním dojmem působí i Kazatelny, jak se odedávna říká hradbovitým skalním útvarům na Vysočině, tedy v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. K nejznámějším patří Devět skal, Dráteníčky, Perníčky, Tisůvka, Zkamenělý zámek a již uvedené Čtyři palice. Kazatelna je též chráněným přírodním výtvorem uprostřed moravských Chřibů, Ďáblovu kazatelnu a Ďáblův trůn ukrývá bludiště Adršpašských skal. Impozantní Trůn vystupuje též z vápencových bradel Obory v chráněné krajinné oblasti Pálava.
Do kategorie zbraní patří například útvary zvané Palcát v Prachovských skalách, v Labských pískovcích i v Adršpachu, kde je i Šavle, Přilba a dokonce též dvojitá mohutná věž Gilotina. Nápadnými útvary jsou i Kovadliny. Snad nejdokonalejší uvidíte na Božanovském Špičáku, kde se tak říká nádhernému skalnímu hřibu, další je i v Rychlebských horách. Skálu zvanou Zvon najdeme v Jizerských horách.
A co "hudebních nástrojů" objevila ve skalách lidská fantazie! Počtem by asi zvítězily varhany. Nejsou to jen světoznámé Varhany - chráněný výtvor Panská skála u Kamenického Šenova a řada dalších pěkných ukázek sloupovité odlučnosti čediče a jiných vyvřelin v severních Čechách, ale i některé další útvary. K raritám patří "pískovcové varhany" na Dutém kameni u Cvikova, jako Kmotrovy varhany se označuje též bizarní skupina Suchých skal v Českém ráji. Žulovou Velkou a Malou píšťalu zase ukrývá malebná krajina Žulovské pahorkatiny na severní Moravě. V Teplických skalách zaujme Karakonošova harfa, v Adršpachu i s Harfeníkem, najdeme zde i Krakonošovo piáno, Ukulele, Basu a mohutné Tympány. K nejznámějším skalním skupinám na Hruboskalsku patří Kapela s Kapelníkem a štíhlou Taktovkou.
Ani těmito útvary samozřejmě není zdaleka vyčerpán výčet všech kuriozit z "dílny přírody", s nimiž se setkáme při návštěvě skalních oblastí a které si zasluhují nejen naší pozornosti, ale i důsledné ochrany.
Další články
Voda, které je na mnohých místech světa citelný nedostatek je také jedním z činitelů, které stojí za vznikem skalních útvarů.
Písek zdrojem energie podle energetické vize budoucnosti profesora Aunera.
Beton v roli stavebního materiálu dobyl svět.
Větrné mlýny na severu Německa
Hořický pískovec ze kterého se zhotovují stavební prvky i ornamentální výzdoby.
Dvojčata - V americkém městečku Twinsburg se každoročně koná setkání dvojčat.
Byla Betlémská hvězda supernovou?
Poušť Gobi je jednou z nejrozlehlejších pouští světa.