Oko

32 - Třicáté druhé číslo

Obří krysy u Indonésie

Lebka obří krysy
Lebka obří krysy

Týmu australských paleontologů vedenému dr. Kenem Aplinem se při vykopávkách ve východní části indonéského ostrova Timor podařilo objevit zbytky krysy o váze 6 kilogramů, která dosahovala velikosti menšího psa. Obří krysy obývaly tento ostrov ještě v době před jedním tisícem let. Kromě těchto tvorů zde byly objeveny také zbytky dalších třinácti dnes již vyhynulých druhů hlodavců.

Chvostoskoci - sněžné blechy - V době předjaří můžete na zbytcích tajícího sněhu uvidět jakési tvorečky, kteří poskakují jako blechy.

Korovec jedovatý je jeden ze dvou druhů severoamerických jedovatých ještěrů.

Kaki (Tomel japonský) je ovoce původem z Číny či Japonska. V Evropě se dnes hojně pěstuje ve Španělsku. Žluté, oranžové nebo načervenalé plody se svým tvarem trochu podobají velkým rajčatům. Jsou sladké, křehké a dužnaté. Dají se konzumovat syrové nebo se z nich mohou připravovat nejrůznější pokrmy, kompoty a marmelády.

Mohyla míru Slavkov připomíná bitvu, ve které se druhého prosince 1805 střetly armády rakouského císaře a ruského cara s armádou francouzského císaře Napoleona.

Britské námořní muzeum je jedním z největších londýnských muzeí.

Kakaovník, kakao a čokoláda - Čokoláda, která chutná snad každému z nás, je vyráběna, stejně jako kakao, z kakaových bobů, plodů kakaovníku.

Americký miniaturní kůň - Chovatelský hit.

Jak se rodí kopec - Povrch naší planety není nikdy zcela v klidu, působí na něj jednak síly, díky nimž se stává členitějším a různorodějším a zároveň síly, které ho obrušují a uhlazují.

Ohrožená zvířata ostrova Srí Lanka - Představení několika ohrožených zástupců srílanské přírody.

Choroše v naší přírodě - Některé druhy chorošů, na které můžete narazit v naší přírodě.

Karel Veliký obnovil na západě římskou říši. Nepřežila ho, jeho syn ji dovedl téměř na pokraj krachu a vnukové ji definitivně rozdělili. Rozkvětu za doby jeho vlády se dodnes říká karolinská renesance.

Beryl, jehož jméno pochází z řeckého berullos, je nerost, který je znám již velmi dlouho.

Poštovní schránka v Broumovských stěnách, do které se dopisy nehází.

Zkameněliny z Černé rokle nedaleko obce Kosoř na Radotínsku.

Specialisté na maskování se kterými je možné se setkat v přírodě. Hmyz napodobuje větvičky, kaménky či suché listy, aby oklamal pradátory nebo naopak lovenou kořist.

Důl z doby kamenné, ve kterém se těžil rohovec, kámen s vlastnostmi podobnými pazourku, byl objeven poblíž polské obce Krzemionky.

Ještěd, vrchol hory tohoto jména poblíž Liberce dotváří již od roku 1973 zdaleka viditelný lesklý kužel zvláštní stavby.

Chov papoušků rosela - Rosela patří mezi nejpopulárnější australské papoušky. V zajetí jsou oblíbení zejména proto, že s hnízděním nejsou u nich zdaleka takové obtíže jako u jiných velkých papoušků.

Kudlanky v naší přírodě - Kudlanky přitahují pzornost lidí jako málokterý jiný druh hmyzu. Jaký je vlastně jejich způsob života?

Kdy vzniklo první auto - na tuto otázku nelze odpovědět ani lehce, ani jednoznačně.

Jedovatí pavouci a hmyz - V mnohých knihách se můžeme dočíst o smrtelně jedovatých pavoucích, hejnech obrovských sršňů či stonožkých a štírech, které ne vždy dostatečně v přírodopise obeznalí autoři leckdy také řadí mezi hmyz. Jak je to však s hmyzími jedy ve skutečnosti?

Symbióza v přírodě - Při využívání zdrojů jsou živé organismy často nuceny vstupovat do vzájemných vztahů, ve kterých dokáží vzájemnou spoluprací tyto zdroje využít. Z těhto vztahů, nazývaných symbióza, mají prospěch oba zúčastněné organismy.

Sinice jsou jedny z nejstarších organismů, které žijí na Zemi. Jejich stavba těla je velice jednoduchá. Jednotlicé buňky obaluje a kolonie či vlákna sinic drží pohromadě sliz.

Lovecké zbraně, jejich vývoj od nejstarších dob, jejich jednotlivé druhy a způsob fungování.

Indiáni a psi - Jedno staré irokézské přísloví praví: "Kdo nemá rád psy a děti, nestojí za to, aby se o něm vědělo."

Isaakijevský chrám v Sankt Peterburgu je nejvyšší kostel v tomto městě a druhý nejvyšší v celém Rusku.

Strunatci, mezi které patří i člověk, jsou skupinou živočichů s vysoce vyvinutou nervovou soustavou, která jim umožňuje komplikované a na vnější podněty dokonale reagující chování.

Vývoj nosorožců - Vývoj nosorožců v průběhu třetihor a čtvrtohor.

Hořící strom bývá také nazýván plamen lesa, africký tulipánový strom a celou řadou dalších názvů.

Větrné mlýny na severu Německa se mnohde dochovaly v původní podobě a dnes slouží nejrůznějším účelům.

Bříza bradavičnatá - léčivá rostlina - Sběr, sušení a léčebné použití březových listů.

Moderní zoologický systém - Jak se dělí živočišná říše?

Vodovody v dějinách. K tomu, aby byl člověk zdravý, potřebuje dobře jíst a především pít zdravotně nezávadnou vodu. Aby pro ni nemusel chodit daleko, buduje již od starověku vodovody.

Úhor je nevyužitá plocha mezi poli, zahradami a jinými pozemky. Jaké druhy rostlin a živočichů zde můžeme nalézt?

Megalitické hroby na severu Německa pocházejí z mladší doby kamenné. Všechny významné megalitické hroby v nížině severního Německa jsou zaneseny v turistickým mapách.

Indiánské medicínové váčky jsou prostředkem spojujícím Indiána s duchovním světem.

Nábytek v průběhu historie - Jak se vyvíjel nábytek, který od dávných časů slouží potřebám lidí, v průběhu dějin a jak jeho vývoj ovlivňovaly jednotlivé kultury.

Chutnější jahody - Vědci objevili geny, které vytvářejí typickou chuť i vůni jahod a které také určují jejich zbarvení.

Syndrom turistické třídy - Nebezpečná sedadla jsou v letadlech a škodí zejména při letech na velmi dlouhé vzdálenosti. Také v autobusech, cestujeme-li mnoho hodin. Cestující může bolet celé tělo, ale mohou i zemřít.

Plesiosaurus byl živorodý - Ve zkamenělině tohoto pradávného mořského ještěra objevili paleontologové ještě ne zcela vyvinutý plod.

Plejtváci obrovští znovu objevili svůj ztracený domov u břehů Aljašky a britské Kolumbie.

Strategické hry pomáhají proti stárnutí a mají příznivý vliv na mentální schopnosti stárnoucích hráčů.

Olomoucká smlouva - 7. prosince 1478 byla v Olomouci vyhlášena smlouva o příměří mezi synem polského krále Vladislavem Jagellonským a uherským králem Matyášem Korvínem, bojujícími mezi sebou o českou korunu.

Vznik ropy - Pro vznik ropy existují dvě základní teorie - anorganická a organická.

Ropa - potrava pro mikroorganismy - Některé z mikroorganismů mohou jako svou potravu využívat surovou ropu.

Vliv alkoholu na mozek - Značné požívání alkoholu poškozuje mozkové buňky.

Bakterie E. coli - Zatímco ještě před několika desetiletími byla E. coli (Escherichia coli) považována především za problém hamburgerů a dalších nedostatečně tepelně upravených mas, od roku 1991 je E. coli stále častěji spojována s ovocem a zeleninou.

Pevnost El Mina byla postavena Portugalci na území dnešní Ghany, kde se stala důležitým portugalským opěrným bodem a obchodní stanicí.

Skywalk - nebeský chodník - Na jaře roku 2007 byla nad Grand Canyonem v Arizoně pro veřejnost otevřena skleněná vyhlídková lávka Skywalk.

Posunutí kaple Máří Magdaleny v Praze během úpravy nábřežní komunikace.

Barva pro císařovnu, která se krásně vyjímala zejména na hedvábí.

Langobardští umělci byli označováni za necitlivé barbary, vrahy či násilníky. Přitom po sobě zanechali nemalé kulturní poklady. Stavěli úžasné stavby, sochali i kreslili, vyráběli úchvatné šperky a psali manuskripty.

Ohrožené lesy které ustupují činnosti člověka.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů