Oko

Chov papoušků rosela

Rosela pestrá
Rosela patří mezi nejpopulárnější australské papoušky.

Rosela patří mezi nejpopulárnější australské papoušky. Mimo australský kontinent žije i na Tasmánii a přilehlých ostrovech. Opeření všech rosel je velmi pestré, ocas široký a stupňovitý. Velikost se pohybuje mezi 30 až 40 centimetry.

V zajetí jsou rosely oblíbenými chovanci zejména proto, že s hnízděním nejsou u nich zdaleka takové obtíže jako u jiných velkých papoušků. Pro chov jednoho ptáka nám u menších druhů stačí klec dlouhá asi 60 cm, musí však být dostatečně vysoká. Jedinec chovaný v malé kleci musí však mít denně možnost prolétnout se po místnosti.

Pro chov je nezbytná voliéra dlouhá alespoň 150 cm. Ne všechny druhy rosel se hodí pro chov v bytech. Každý pár se musí chovat odděleně, protože především v době hnízdění by si mohli nesnášenliví ptáci způsobit zranění. V době hnízdění pověste na klec budku o rozměrech 30x30 cm. Vletový otvor by měl mít rozměr 8-10 cm. V budce je nutné uměle udržovat vysokou vlhkost.

Samice rosely klade obvykle čtyři až devět vajec, na kterých sedí 20 až 22 dnů. Samec ji během dne několikrát krmí. Mláďata opouštějí budku ve stáří přibližně jednoho měsíce. Rodiče je po vylétnutí ještě několik týdnů krmí. Doporučuje se ponechat rodinu spolu co nejdéle. Pro hnízdění je důležité sestavit vhodný pár. Neprojevují-li o sebe ptáci zájem po delší dobu, musíme jednoho z nich vyměnit s jiným chovatelem za nového.

Krmení rosel je jednoduché. Základ potravy tvoří semena slunečnice, proso, lesknice, loupaný a neloupaný oves. Důležité je podávat pravidelně rozkrojené ovoce, čerstvé větvičky s pupeny a naklíčená semena.

Potravu vylepšete především v době hnízdění vaječnou míchanicí, travním semenem, nezralými klasy obilí či kukuřice, zeleným krmením (pampeliškou, špenátem, ptačincem) apod.

V našich chovech jsou dosti běžné následující druhy rosely:

Rosela pestrá
Rosela žlutohlavá
Kakariki rudočelý
Kakariki žlutočelý


Další články

Albíni, bílá zvířata mají v přírodě pouze mizivou naději přežít.
Vitamin C, okolo kterého vznikla v minulosti celá řada mýtů.
Koupel pro očistu těla.
Rakytník řešetlákový obsahuje v hojné míře vitamin C.
Mimika zvířecího obličeje a ocasu v komunikaci.
Naši vodní a brodiví ptáci
Jackie Chan a jeho filmy, ve kterých tento herec předvádí nejrůznější akrobatické kousky.
Havajské ostrovy v Tichomoří.
Microraptor gui opeřený dinosaurus byl nalezen v Číně.
Kokosová palma představuje pro obyvatele tropického pásma důležitou rostlinu.

Draci v čínské kultuře jsou dobré a ochranitelské bytosti.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů