Oko

Bříza bradavičnatá - léčivá rostlina

Bříza bradavičnatá, nazývaná také bříza bělokorá nebo bříza bílá je listnatá dřevina z čeledi břízovitých.

Bříza bradavičnatá

Snad každý zná břízu bradavičnatou - vysoký štíhlý strom nápadný bílou kůrou. Kvete v dubnu a v květnu a nejčastěji roste na kyselých půdách. Je to ovšem dřevina natolik nenáročná, že ji najdete prakticky všude - od nížin až po horské oblasti. Na mnoha místech patří k plevelným dřevinám.

Pro léčebné účely se sbírají mladé, ještě lepkavé listy. Suší se ve stínu, pokud možno rychle, umělé teplo by však nemělo přesáhnout 45 °C.

Březové listy lze používat zevně i vnitřně. Zevně se používají především do koupelí. Případně si můžete vyrobit pleťovou vodu, která je vhodná k omývání mastné uhrovité pokožky a kromě jiného má i mírně dezinfekční účinek. Pleťovou vodu si připravíte velice snadno. 10 g březových listů přelijete 1 dl vřelé vody a necháte půl hodiny luhovat. Poté odvar scedíte a můžete ihned používat.

Prakticky stejným způsobem (2 lžičky sušených březových listů přelijete šálkem vřelé vody a necháte půl hodiny luhovat) připravíte nálev k vnitřnímu použití. Nálev se používá především tam, kde léčba vyžaduje zvýšené vylučování tekutin, tedy především při onemocněních ledvin a močových cest, při dně a různých edémech apod. Má silně diuretické (močopudné) účinky. Březové listy proto obsahuje i řada léčivých čajových směsí, diuretických a urologických, čaj Betulan má břízu přímo ve svém názvu - latinské jméno břízy je Betula.


Další články

Lahvové stromy, jak jsou také nazývány baobaby.
Čaj je potěcha smyslů.
Umělé hmoty obklopují člověka doslova po celý život.
Vitamin C kolem kterého vznikla v minulosti řada mýtů.
Vanilka byla do Evropy poprvé dovezena v první polovině šestnáctého století z Mexika.
Rakytník řešetlákový obsahuje v hojné míře vitamin C.
Voda je na mnoha místech světa nedostatkovou komoditou.
Umělé diamanty a jejich výroba.
Kokosová palma je pro obyvatele tropického pásma důležitou rostlinou.

Snad každý zná břízu bradavičnatou, vysoký štíhlý strom nápadný bílou kůrou.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů