Oko

31 - Třicáté první číslo

Pás stromů má zastavit poušť

Baobab Poušť Sahara se pomalu ale nepřetržitě rozšiřuje směrem na jih a zabírá tím stále další a další území afrického kontinentu. Zástupci jedenácti afrických zemí se proto nedávno setkali v Čadu, kde dohodli společný plán - postavit proti rozšiřování pouště pás stromů, široký 15 kilometrů. Tento pás zeleně by se měl táhnout přes celý africký kontinent od Senegalu po Etiopii. Jeho celková délka by měla dosáhnout 7775 kilometrů.

Mlýnské kameny - jakým způsobem fungují mlýnské kameny?

Městské hradby španělského města Avila jsou nejvýznamnější evropskou památkou svého druhu.

Co dokáží pavouci se svými vlákny, někteří z nich jsou doslova akrobaté na laně.

Kamna mají dlouhou a spletitou historii, během níž prošly postupným technickým vývojem.

Historické zemědělské stroje - vývoj zemědělských strojů v průběhu věků.

Sluneční hodiny na vrchu Křemešník, jejichž konstrukci tvoří tři kovové, navzájem kolmé kruhy, pocházejí z roku 1840.

Wulfenit neboli molybdenan olovnatý, je minerál krystalizující ve čtverečné soustavě. Světově nejproslulejší naleziště wulfenitu se nachází u osady Ahumada v Mexiku.

Elektronky mají již dobu svého největšího rozšíření za sebou. Co je to vlastně elektronka a na jakém principu funguje?

Sladkovodní řasy - Přestože mořské řasy jsou součástí jídelníčku východoasijských národů od nejstarších dob, o jejich sladkovodních příbuzných toho lidé do 17. století příliš mnoho nevěděli.

Uránie, motýli zářivých barev - Křídla uránií se třpytí všemi barvami spektra.

Malachit, chemicky zásaditý uhličitan mědi je známý ozdobný kámen, který byl pro své jemné zbarvení používán také pro výrobu uměleckých předmětů.

Osel divoký - Divocí osli patří mezi nejpozoruhodnější zvířata naší planety.

Historická parní lokomotiva 310 076, která stála až donedávna jako technická památka před českobudějovickým nádražím.

Přeslička obrovská - Upomínka z prehistorie.

Ugarit - Fénické město Ugarit v dnešní Sýrii vzniklo v první polovině třetího tisíciletí před naším letopočtem.

Pikermská třetihorní step - V řecké Attice, přibližně 30 km východně od Athén, leží ve vápencovém pohoří Pentelikon obec Pikermi, proslulá nálezy fosilií pocházejících z konce třetihor. Jak vypadala tehdejší step?

Když se řekne Velká Británie - různé významy tohoto zeměpisného pojmu.

Proč se sibiřský husky nehodí pro každého - Toto plemeno psa, pocházející z drsných severských podmínek vyžaduje pravidelný pohyb a pevnou ruku při výcviku.

Datlové - lékaři lesů - Datlové žijí nejen v našich zemích, ale jsou rozšířeni po celém světě.

Stavba lodí v Dánsku - Dánsko je jedním z předních světových výrobců lodí.

Astrildi jsou malí ptáci, jejichž chov je po celém světě velmi populární.

Lišejníky jsou velmi zajímavou skupinou rostlin, které zaujímají v rostlinné říši zvláštní postavení.

Původní obyvatelé Severní Ameriky jsou Indiáni a Eskymáci. Jak žili a kde se rozkládalo jejich původní území?

Křesadlový trombon je pistole poněkud nezvyklého tvaru s velkou ráží a nálevkovitým ústím hlavně.

Kozinec je rod rostlin, který čítá okolo 2000 různých druhů, z nichž přibližně dvacet se vyskytuje na území České republiky a Slovenska.

Herbáře rostlin v průhonickém zámku, kde sídlí Botanický ústav Akademie věd České republiky.

Potravní specializace příčinou vyhynutí amonitů - Podle paleontologa Neila Landmana stála za vyhynutím amonitů na konci křídy jejich potravní specializace.

Titanotéria jsou skupinou lichokopytníků, která obývala třetihorní krajinu Severní Ameriky.

Růže pouště roste především v Keni. Je to keř, jehož květy svou barvou připomínají květy růže.

Karl Josef Focke byl poslední pytlák, zastřelený v Saském Švýcarsku.

Obnovená výroba papyru - V současné době bylo v Egyptě obnoveno pěstování papyru, který je, mimo jiné, využíván pro výrobu suvenýrů pro turisty.

Lovci sobů - Před dvaceti tisíci lety se v Evropě chylila ke konci würmská doba ledová. V těchto česech byli nejhojnějšími obyvateli evropského kontinentu stáda sobů a divokých koní a proto se o tomto období mluví jako o době lovců sobů.

Ostrov Théra - Pompeje doby bronzové poutal pozornost archeologů již v devatenáctém století. Zájem o tento řecký ostrov ještě stoupl, když se rozšířila teorie, že katastrofa, k níž zde došlo, se stala Platónovi předlohou k legendě o Atlantidě.

Červoři jsou jedním ze tří řádů obojživelníků, který je na rozdíl od obojživelníků bezocasých a ocasatých téměř neznámý.

Lednice na skladování přírodního ledu ve Smidarech u Nového Bydžova je historická stavba pocházející z roku 1859.

Řezání vodním paprskem - Co vše dokáže užíznou voda?

Vějíř byl nejen nezbytným doplňkem toalety, ale také důležitým prostředkem komunikace.

Umělecké falzifikáty - Podle odhadů Interpolu více než polovina uměleckých děl, s nimiž se obchoduje na starém kontinetu, nejsou originály. Z hlediska finančního zisku to znamená, že trh s uměleckými padělky zaujímá v Evropě druhé místo, hned za obchodem s drogami.

Nebezpečný úklid domácnosti - Při úklidu domácnosti hrozí nejen drobné nebo i větší úrazy, ale nebezpečné mohou být i čistící prostředky.

Záhady minulosti - Historie naší planety je protkána mnohými záhadami, které zůstávají ukryty pod rouškou tajemství. Zde jsou některé z nich.

Kleinova láhev je geometrický útvar, který je tak zvláštně zakřiven sám do sebe, že není možné stanovit, kde má spodní a kde vrchní stranu.

Anima a animus - Anima je archetypální předobraz ženy v muži. Animus je archetypální předobraz muže v ženě.

Riggenbachův ozubnicový systém byl navržen speciálně pro horské železnice.

Modrá barva moře souvisí jak s množstvím rozptýlených pevných částic, tak s množstvím a typem fytoplanktonu obsaženého ve vodě.

Kamufláž - Schopnost splynout s okolím je pro vojsko klíčová. Nejnovější technologie kamufláže to umožňují tak, jako nikdy předtím.

Berberské ksary a kasby - Sídla náčelníků a hliněné vesnice podobné opevněním. Jsou jich stovky a čekají na obnovu. Ajt Ben Haddu je jedním z nejpůsobivějších berberských sídel v jižním Maroku.

Horské dráhy - Strach, hrůza, vzrušení. Tlak stoupá, tep letí, kortizolu je v krvi dvojnásobek. Horské dráhy se vyrovnají adrenalinovým sportům. Uvolňuje se dopamin, jako když si dáte kokain nebo amfetaminy.

Milánský dóm - Zázrak z bílého mramoru připomínající krajkoví zdobí sto pětatřicet věžiček, nespočet fiál a přes dva tisíce soch. Milánský dóm je nejvýznamnější památkou italské gotiky. Stavěl se více než pět set let.

Rozsah výzkumu nacistické archeologie - Záběr nacistické archeologie byl velmi široký. Některé objevy měly skutečnou hodnotu.

Sedlické údolí je domovem vzácných druhů rostlin.

Čínské konkubíny - Jsou nejnovější módou čínských zbohatlíků. Pořizují si je pro vlastní potěšení, ale i z obchodních důvodů. A uzavírají s nimi smlouvy.

Bridž - Je to jedinečná karetní hra, při které více než na náhodě záleží na schopnostech propočtu, taktice a intuici hráčů. Možná i proto bývá přirovnáván k šachům a říká se mu "královská hra". Bridži propadne každý, koho neodradí jeho zdánlivá složitost.

Ohrožený Amazonský prales - Amazonie je příkladem, jakou rychlostí dokáže mizet jedna z nejbohatších rostlinných formací naší planety.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů