Oko

Lednice na skladování přírodního ledu ve Smidarech

Lednice na skladování přírodního ledu ve Smidarech
Lednice na skladování přírodního ledu ve Smidarech.

Lednice, chladničky, mrazničky, mrazáky a chladírenské boxy, v nichž se chladí nápoje a uchovávají potraviny podléhající rychlé zkáze, jsou dnes samozřejmostí. Avšak ještě před několika desetiletími, kdy tyto technické vymoženosti nebyly, nebo byla jejich cena tak vysoká, že si je mohl dovolit jen málokdo, se k chlazení a krátkodobému skladování nápojů a potravin využíval přírodní led. V zimě nasekané kusy ledu se skladovaly v nejrůznějších sklepních prostorách a v lednicích (k tomuto účelu zvlášť postavených budovách), aby byl led k dispozici i v parném létě.

Jednou z mála dochovaných lednic, která již dlouho slouží jiným účelům, je budova ve Smidarech u Nového Bydžova. Je to rozložitá stavba bez oken, s vysokým štítem, na jehož vrcholu se dodnes zachoval letopočet. Z něho vyplývá, i když je již špatně čitelný, že budova byla postavena roku 1859. Stojí na břehu náhonu a rybníčku, který zásobuje vodou řeka Cidlina. Hlavním stavebním materiálem, který byl při stavbě lednice použit, je pískovec přitesaný do kvádrů. Obvodové stěny budovy jsou asi metr silné.

Ovšem to, co vidíme zvenčí, není lednice. Uvnitř pískovcové budovy je ještě další, menší stavba - vlastní lednice. Mezi stěnami obou staveb je po obvodu širší chodba, která sloužila jako vzdušná izolační vrstva. Led, nasekaný a nařezaný v rybníčku před lednicí, se ještě v zimě uložil do dřevěných čtvercových kádí a vydržel až do další zimy. Převážnou většinu si však řezníci, hospodští a další zájemci postupně odvezli, takže se lednice doplňovala každoročně novým ledem. Lednice ve Smidarech je bezesporu zajímavá technická stavební památka.


Další články

Led zdrojem pitné vody pro žíznící oblasti světa.
Čaj je vzpruhou těla i potěchou smyslů.
Vývěsní štíty krčem a hostinců jsou svědkem starobylé pohostinnosti a umělecké zručnosti mnoha generací malířů, kovářů a kovotepců.
Hořický pískovec si získal oblibu a věhlas.
Javorový sirup je sladká pochoutka, kterou využívají některé recepty.
Čaj Darjeeling patří k nejkvalitnějším a nejznámějším čajům na světě.
Potraviny a zdravá výživa pro lidská těla.

Jednou z mála dochovaných lednic, která již dlouho slouží jiným účelům, je budova ve Smidarech u Nového Bydžova.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů