Oko

Malachit

Malachit je ozdobný kámen používaný pro obložení budov i ve šperkařství a výrobě uměleckých přemětů.

Malachit
Malachit je ozdobný kámen používaný ve šperkařství a výrobě uměleckých přemětů.

Malachit byl oblíbeným kamenem již ve starověku. Egyptské jméno pro zelené minerály - mafek - se vztahovalo i na malachit. Fresky na egyptských pyramidách i v hrobech velmožů ukazují, že byl malachit používán nejen jako šperk, ale i jako lék. Ve starověkém Řecku a Římě byl malachit používán k výrobě amuletů. V období rozkvětu starověkého Řecka byl v Efesu postaven jeden ze sedmi divů světa, velkolepý chrám k uctění bohyně Artemidy, vyzdobený velkými malachitovými sloupky. Není známo, odkud malachit pocházel, ale je možné, že oním dávno zapomenutým nalezištěm může být nedávno objevené ložisko Eilat v Izraeli. Z Efesu byly malachitové sloupy převezeny do Konstantinopole a za císaře Justiniána I. se staly ozdobou chrámu Boží moudrosti. Američtí Aztékové nazývali všechny zelené nerosty chalchinitl a malachit znali také.

Malachit vzniká při zvětrávání mědi a měďnatých rud. proto doprovází všechna ložiska a žíly měděných rud. Zejména v horních částech těchto rudných ložisek, které jsou v dosahu povrchových vod s obsahem kyseliny uhličité, vznikají souvislé, trávově až světle zelené povlaky i vrstvy tmavozelené barvy, ledvinitého nebo hroznovitého tvaru, jež jsou opět složeny z jemných a vrstevnatě uspořádaných vláken se silným hedvábným leskem. Staří horníci malachit označovali jako zeleň, sametovou nebo atlasovou rudu. Jehlice nebo krystalky malachitu jsou vzácné.

Malachit je chemicky zásaditý uhličitan mědi, krystalizující v jednoklonné soustavě. Název obdržel podle řeckého slova malache (sléz) pro svou barvu. Tvrdost má 4, je to tedy poměrně měkký nerost, jehož se využívalo i k výrobě zelené barvy a modré skalice. Je to však především známý ozdobný kámen a zároveň ruda mědi. pro hezké, jemné zbarvení byl používán ve šperkařství a k výrobě uměleckých předmětů.

Nejbohatšími nalezišti malachitu, společně s jiným uhličitanem mědi, modrým azuritem, jsou známá měděná ložiska Tsumeb v Namibii, v Katanze (Demokratická republika Kongo), Bisbee v Arizoně, Burraburra v Austrálii, Moldova v Rumunsku, Chessy u Lyonu ve Francii a pohoří Ural v Rusku.

Z malachitu byly vytvořeny skvostné stolní desky, vázy, mísy, svícny apod. Proslulý je malachitový sál v petrohradské Ermitáži, krásný soubor malachitových předmětů je též umístěn ve Velkém Trianonu ve Versailles u Paříže.


Další články

Jantar je zkamenělá pryskyřice pravěkých stromů.
Smaragdy z Uralu, který patří k nejznámějším nalezištím smaragdů na světě.
Barvy
Měď se stala prvním kovem, který lidé začali používat.
Smaragdová deska
Talismany a amulety na ochranu před nemocemi, neštěstím a nečistými silami.

Jídelní hůlky schopné rozpoznat nekvalitní olej, výsledek se objeví na displeji chytrého telefonu.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů