Oko

33 - Třicáté třetí číslo

Čína bez opia

Opium parfém

Parfém Yves Saint Laurenta s názvem Opium se v Číně prodává již pět let. Nyní Ministerstvo obchodu a průmyslu Čínské lidové republiky jeho další prodej zakázalo, tento zákaz je důsledkem dva roky trvajících protestů ve vesnici Čcheng-tu. Obyvatelům této vesnice s totiž zdálo, že název parfému příliš připomíná utrpení, které prožila Čína v průběhu devatenáctého století s drogou opium a tento parfém tudíž "kazí ducha" Číňanů.

Mrtvé jazyky ožívají - Latina, antická řečtina, sanskrt, egyptské hieroglyfy, jejich studium láká stále více zájemců.

Kuře tikka masala dobývá britské restaurace.

Opuštěná pískovna - Útočiště v krajině, které je domovem mnoha různých druhů rostlin a živočichů.

Lechův kámen je mohutný žulový blok nacházející se v areálu hradiště poblíž Kouřimi, na kterém podle pověsti rozdělával signální oheň Lech, stařešina jedné skupiny Slovanů.

Sudslavická lípa, u které začíná naučná stezka Sudslavický okruh, je jednou z nejstarších a nejmohutnějších lip v České republice.

Účesy v průběhu dějin - Úprava vlasů dnes, stejně jako v dobách minulých, patří neodmyslitelně k lidské kultuře.

Sovy v naší přírodě - Jaké sovy žijí na území České republiky a jaký je způsob jejich života? Vydejte se spolu s námi odhalit zvyky a způsoby jejich života.

Smaragdy z Habachtalu - Rakouský Habachtal je jediným místem v Evropě, na kterém se těžily smaragdy, používané ke klenotnickým účelům.

Dráha Behr-Lartigue - Jeden z různých systémů visutých drah používaných v Evropě na konci devatenáctého století.

Schodiště, která umožňují pohyb vertikálním směrem, jejich druhy a historie.

Rakytník řešetlákový je důležitým zdrojem vitaminů a využívá se také v přírodní kosmetice. Na severu Evropy má sběr a zpracování oranžových plodů rakytníku dlouhou tradici. Rakytníkové plantáže dnes najdeme i na řadě dalších míst, například v italském Toskánsku.

Petrovy kameny se nacházejí poblíž vrcholu Pradědu v Hrubém Jeseníku.

Brněnské historické tramvaje - Město Brno, které bylo třetím městem v rakousko-uherské monarchii, ve kterém začala fungovat městská hromadná doprava, se může pochlubit sbírkou historických tramvají.

Slovenské ledové jeskyně - Kde můžete na Slovensku po celý rok vidět ledové krápníky?

Sova pálená je společně s puštíkem naší nejhojněji zastoupenou sovou. Sova pálená se nejčastěji zdržuje v lesních porostech střídajících se s otevřenými plochami.

Ledovec kdysi pokrýval většinu našeho území. Rozlišujeme dva typy zalednění, prvním jsou polární ledovcové příkrovy, které odborníci nazývají kontinentální ledovce, druhý typ představuje horský ledovec, který se sice s kontinentálním ledovcem svou velikostí nemůže srovnávat, co do počtu je však daleko hojnější.

Ledovce kloužou po vodě

Ledovec Mendenhall
Ledovec Mendenhall na Aljašce

Posun ledovců se na mnoha místech světa čas od času dramaticky zrychluje. Švýcarští vědci potvrdili podezření, že se na tom výrazně podílí voda z roztátého ledu. Jakmile pronikne voda mezi masu ledovce a jeho horninové podloží, zvýší se rychlost klouzání ledovce do údolí asi na čtyřnásobek. Sedmnáctileté měření pomocí GPS odhalilo, že celková rychlost ledovců kupodivu nestoupá.

Potáplice - hosté ze severu.

Viklan je balvan, který se jen malou plochou stýká se zemí.

Helena Bouchérová - Ač se to nezdá, v historii letectví figuruje vedle množství slavných mužů i plejáda neméně slavných žen, jednou z nich je Helena Bouchérová.

Kolomazná pec je historická pomátka na někdejší výrobu kolomazi.

Ledová houba z mrazivé dílny přírody.

Nízkotlaké pneumatiky pro zemědělské stroje - Váha stále těžších zemědělských strojů má nepříznivý účinek na obdělávanou půdu. Konstruktéří proto stroje obouvají do širokých a přitom relativně nízkým tlakem plněných pneumatik.

Vrásy - vrásky skal jsou svědky dávných geologických procesů. Vrásy jsou výsledkem tektonických tlaků, které provázely horotvorné procesy. Barrandova skála v Praze je jejich učebnicovým příkladem.

Vrchoviště - horské rašeliniště - Vrchoviště jsou stará, jsou to poslední svědci doby ledové, kdy byly hory pokryty ledovcem. Při jarním tání nebo vydatných deštích pohltí velké množství vody, kterou poté pomalu vydávají.

Island - ostrov gejzírů a sopek - Čas od času se objeví na titulních stranách médií informace o dalším výbuchu některé z islandských sopek. Ty však nejsou jedinou přírodní pozoruhodností tohoto ostrova, návštěvníci zde mohou vidět některý z četných gejzírů, ledovec Vatna či údolí Hveraladur, jehož základem je obrovská puklina tektonického původu.

Šípek v naší krajině - Šípková růže, někdy také zvaná šípek, je ceněnou léčivou bylinou. V nedávno minulých dobách se po scelování polí hojnost jejího výskytu v krajině zmenšila.

Lovci jeskynních medvědů - Neandertálští lovci obývali před sedmdesáti tisíci lety Dračí jeskyni poblíž dnešní vesnice Mixnitz v Rakousku.

Georges Buffon - vývojové změny v přírodě - Georges Buffon byl prvním přírodovědcem, který vystoupil s názorem, že se organismy pomalu měnily a vyvíjely.

Lahvové stromy - Baobaby, které jsou nazývány lahvovými stromy, tvarem svého kmene skutečně láhev připomínají.

Grafit a jeho využití - Grafit, neboli tuha, se používá nejen při výrobě tužek, se kterými se každý z nás zajisté denodenně setkává, ale i v hutnictví a dalších průmyslových oborech.

Zákeřná koroze páchá škody na nejrůznějších materiálech, které může skrytě nebo i na první pohled patrně nahlodávat a ničit.

Údržba akvária - Ani dokonale zařízené akvárium nevydrží nekonečně dlouho beze změn a jednou přijde den, kdy musí akvarista začít s údržbou.

Lékárna u Bílého jednorožce která je od roku 1733 umístěna v přízemí domu na klatovském náměstí.

Led zdrojem pitné vody - projekty na využití ledovců jako zdroje pitné vody, která je žádanou komoditou nejen v arabských zemích, ale také v Austrálii nebo Kalifornii.

Vážení zatížení os lokomotiv - Při provozu lokomotiv je důležité, aby byla jejich váha co nejrovnoměrněji rozložena na jednotlivé osy.

Uši zvířat - Různá zvířata disponují nejrozmanitějšími typy sluchového ústrojí, jimiž je vybavila evoluce a která jim pomáhají přežít ve volné přírodě.

Medvědi jsou jedny z nejpopulárnějších zvířat, jimiž se knihy, filmy, bajky a pohádky jen hemží.

Muškátový oříšek - Vůně muškátových oříšků a muškátového květu odedávna okouzlovala milovníky vybraných jídel a parfémů a lákala obchodníky. Kvůli muškátovému oříšku se vedly dokonce i války.

Pot-in-pot hrnec místo lednice - Pot-in-pot se nazývá vynález nigerijského učitele, ve kterém je možno skladovat ovoce podobně jako v lednici.

Klasické žárovky končí - Éra klasických žárovek, na které byly zvyklé generace lidí, se v Evropské unii blíží svému konci.

Termoelektrický jev - Když ohřejete jeden konec kovové tyčky, vzniká na ní elektrické napětí.

Kolejový Zeppelin bylo vozidlo jezdící po kolejích, opatřené vzadu tlačnou vrtulí, které bylo zkonstruováno na konci dvacátých let.

Provázanost lesních ekosystémů - Snížením stavů vysoké zvěře v lesích a parcích se zmenšuje i počet plazů, obojživelníků a hmyzu.

Ekologický pepř - Na celém světě se vypěstuje ročně 280 000 tun pepře. Jen malá část sklizně splňuje požadavky ekologického zemědělství.

Niagarské vodopády je označení pro vodopády na řece Niagara, které jsou nejmohutnější padající vodní masou severoamerického kontinentu.

Mont Saint Michel je označován za div západního světa a je čtvrtou nejnavštěvovanější památkou ve Francii. Na skalnatém ostrůvku uprostřed mořské zátoky mezi Bretaní a Normandií se tyčí opatský chrám, gotický klášterní komplex, mohutné hradby a malá vesnice.

Město Chrysopol se v dobách Byzantské říše rozkládalo na asijské straně Bosporu naproti Konstantinopoli.

Mpembův jev - Za určitých podmínek se může stát, že teplejší kapalina zmrzne rychleji než studená, tento efekt je označovaný jako Mpembův jev.

Datlovka vrtavá proráží kámen leptáním za pomoci kyseliny.

NY-LON město rozdělené oceánem - Stále více lidí žije a pracuje v New Yorku a Londýně současně, jako by to bylo jediné město, i když rozdělené oceánem.

Lázeň prokletých jsou nazývány kaskády usazenin na skále pod termálními prameny u lázeňského místa Hammam Meskoutine v Alžírsku.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů