Oko

Údržba akvária

Údržba akvária a jak na ni.

Akvárium
Ve vodě akvária se hromadí produkty látkové výměny v něm žijících organismů a to pro ně může být ve vyšší koncentraci nebezpečné. Je proto vhodné si vytvořit určitý pravidelný program jeho údržby.

Ani dokonale zařízené akvárium nevydrží nekonečně dlouhou dobu beze změn a jednoho dne musí akvarista začít s údržbou. Ve vodě se hromadí produkty látkové výměny organismů žijících v nádrži a to může být rybám chovaným v akváriu ve vyšší koncentraci nebezpečné. Proto je vhodné si vytvořit určitý pravidelný program, který podle potřeby obměňujeme.

Přibližně po dvou týdnech je vhodné vyměnit menší část staré vody za čerstvou, což se spojuje s odstraněním kalu ze dna akvária. Nejčastější pomůckou je skleněný kalosběr neboli odkalovač, který připojujeme k hadici a vodu samospádem vypouštíme do kbelíku nebo odpadu vodovodu. Rozšířenou částí kalosběru sbíráme drobné nečistoty (detrit), těžší písek do hadice neproniká díky pomalejšímu proudění vody v rozšířené části. Chceme-li odstranit pouze místní nečistoty ze dna, používáme kalosběr štěrbinový. Palcem nahoře trubici ucpeme, štěrbinu ponoříme až k hromádce kalu a uvolněním palce nasajeme kal a malým množstvím vody. Poté horní část opět palcem ucpeme a pomůcku můžeme i s obsahem vyjmout z akvária a vypustit do kbelíku. Vypuštěnou vodu ovšem musíme nahradit, nejlépe přihřátou odstátou vodou.

Někdy namísto údržby raději znovu zařídíme akvárium. To znamená, že vylovíme ryby, vypustíme vodu a propereme písek na dně. Ve velkém akváriu provádíme takovýto zákrok s použitím dlouhé hadice, která dosáhne až k odpadu vodovodu. Tím si vypouštění i napouštění velmi usnadníme. Malé nádrže zařizujeme znovu asi po šesti měsících, velké (200 l) až po třech letech. I tato doba se ovšem mění podle početnosti obyvatel akvária a podle druhů chovaných ryb. Některé mají po dlouhou dobu vodu křišťálově čistou, jiné ji brzy znečistí.

K údržbě patří i odstraňování nadbytečných řas ze skel, kamenů, kořenů i z povrchu listů rostlin. Na čištění kamenů a kořenů se hodí docela obyčejný kartáček na ruce. Zejména kořeny zbavíme tlejících částeček mimo nádrž, pod tekoucí vodou. Sklo oškrabujeme stěrkou s molitanovou lištou. Otírat začínáme vždy nahoře a končíme u dna, jinak bychom mohli sklo zachycenými zrnky písku poškrábat.

Abychom nemuseli zákroky v akváriu provádět příliš často (nesvědčí ani rybám, ani rostlinám), dbáme, aby akvárium nebylo přesvětlené a nebylo v něm příliš mnoho ryb.


Další články

Albíni, bílá zvířata mají v přírodě jen malou šanci přežít.
Čaj je potěcha smyslů.
Voda jejíž nedostatek má na některých místech planety nepříznivé následky.
Vitamin C okolo kterého vznikla v minulosti celá řada mýtů.
Písek je hojně rozšířená látka, kterou nalezneme na nejrůznějších místech.
Rakytník řešetlákový obsahuje v hojné míře vitamin C.
Čtverzubci, nafukovací ryby žijí v tropických mořích.
Mořské řasy jsou potravinou se slibnou budoucností.
Masožravé rostliny lapají neopatrný hmyz.
Koupel je pro člověka čas odpočinku i očisty těla.
Petrovy kameny se nacházejí v blízkosti vrcholu Pradědu.
Mrtvé moře je slané jezero, které leží v oblasti Blízkého východu.
Med je darem včel.
Kokosová palma je pro obyvatele tropického pásma důležitou rostlinou.

Akvárium nevydrží nekonečně dlouhou dobu beze změn a jednoho dne musí akvarista začít s jeho údržbou.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů