Oko

Dráha Behr-Lartigue

Na konci devatenáctého století bylo používáno několik různých systémů visutých drah, jedním z nich byl systém Behr-Lartigue.

Dráha Behr-Lartigue
Dráha Behr-Lartigue je tvořena kolejnicí na železné ocelové konstrukci.

Mezi různými systémy visutých drah zasluhuje zmínku dráha soustavy Behr-Lartigue, nazvaná podle jmen svého konstruktéra a pozdějšího vylepšitele. Jak je patrno z obrázku, je tato dráha tvořena kolejnicí, která spočívá na železné ocelové konstrukci. Lokomotivy i vozy sestávají souměrně ze dvou polovin. Dole po stranách nosné konstrukce se nacházejí další dvě vodicí kolejnice, o které se vozidla opírají prostřednictvím vodicích kladek, a které vlak udržují ve svislé poloze. Několik drah této soustavy, v délce od 16 do 35 kilometrů, bylo provozováno na několika místech v Irsku, Anglii a ve Francii.

Na obrázku je zachyceno nádraží v Ballybunnion, které pochází z roku 1888. Vlaky jezdily průměrnou rychlostí 20 km/hod., nejvyšší dosažená rychlost činila více než o polovinu více. Na přejezdech přes silnice je část trati otočná a je stále otevřena, pouze při průjezdu vlaku je tato část trati umístěna do polohy, která umožní vlaku projet.


Další články

Luxusní historické vlaky na tratích indických železnic.
Parní lokomotivy na Kubě - Legendární historické lokomotivy jsou zde dosud v provozu.
Tunel pod masivem Svatého Gottharda
Berlínská U-Bahn, zvaná též Tunelová sova.
Nejvyšší socha Buddhy stojí v indické Bódhgaji.
Elektrická dráha v americkém Bostonu zahájila provoz roku 1887.
Nové tratě pro vlaky TGV

Dráha Behr-Lartigue je tvořena kolejnicí, která spočívá na železné ocelové konstrukci.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů