Oko

Lékárna u Bílého jednorožce

Lékárna u Bílého jednorožce v Klatovech.

Lékárna u Bílého jednorožce
Lékárna u Bílého jednorožce v Klatovech

Lékárny byly v našich zemích zakládány již od konce 13. století. Nejstarší dochovaná česká lékárna, zvaná U bílého jednorožce, je v Klatovech. Do poloviny 16. století byla součástí jezuitské koleje. Od roku 1733, kdy její zařízení zakoupil lékárník Jan Michal Firbas, je lékárna umístěna v přízemí domu na klatovském náměstí. V původní podobě sloužila nemocným až do roku 1965, kdy byla prohlášena za národní kulturní památku.

Uvnitř vévodí nádhernému zařízení ve stylu bavorského baroka pracovní stůl pana lékárníka a nad ním plastika archanděla Gabriela, který třímá v pravé ruce tasený meč a drtí Ďábla, představujícího chorobu. Bohatě zdobené regály kolem zdí jsou naplněny nádobami na byliny, drogy, prášky a medikamenty. Nejstarší dřevěné dózy pocházejí ještě z jezuitské koleje. Novější cínové a porcelánové nádoby byly zhotoveny speciálně pro tuto lékárnu.

Z čelní stěny hrozivě ční dlouhý bílý hrot - zub narvala, pokládaný za lék proti uštknutí i všem přírodním jedům. Dlouhá léta čněl do náměstí nad vchodem do lékárny. Od něj pochází i její slavné jméno.

Pod bílým zubem jsou malé dveře a vysoký schod - vcházíme vzhůru do laboratoře. Lékárník léky nejen prodával, ale všechny je musel také sám připravit. Nezřídka vykonával i lékařskou praxi. A tak je zde na stole i porcelánová nádoba na pijavice a kovové pušťadlo s ornamenty a letopočtem 1779.

V rámečku na zdi visí recepty z roku 1903 a schránka na dlužní úpisy pacientů. Pod rukama se otáčí vzorkovník zubních kartáčků. Jako bychom slyšeli vzdálený hlas pana lékárníka: "Vyberte si."


Další články

Zubní kartáček, zdroj infekce
Čaj je potěcha smyslů.
Javorový sirup je sladká pochoutka, kterou využívají některé recepty.

Nejstarší dochovaná česká lékárna, zvaná U bílého jednorožce, je v Klatovech.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů