Oko

Potáplice

Potáplice - vzácní hosté ze severu.

Potáplice severní
Potáplice severní

V době od pozdního podzimu do jara můžeme na hladinách našich vodních ploch vzácně zahlédnout vzácné hosty, kteří na naše území zavítali z dalekého severu - potáplice. Na území České republiky se nejčastěji objevuje potáplice severní, vzácněji potáplice malá, další dva zástupci tohoto řádu, potáplice lední a potáplice žlutozobá, se k nám zatoulávají jen výjimečně.

Potáplice hnízdí v severní Evropě, Asii a Americe na jezerech v oblasti tundry, lesotundry a tajgy. Jedinou výjimkou je potáplice severní, která hnízdí i v severním Polsku a ve střední Asii. Zde se potáplice většinou zdržují pouze v době hnízdění, přezimují obvykle na pobřeží moře a v menší míře i na velkých nezamrzajících řekách. Ojediněle se potáplice objevují v Praze na Vltavě.

Potáplice jsou ptáci větší než kachna divoká. Ostrý špičatý zobák drží poněkud šikmo vzhůru, takže siluetou trochu připomínají kormorány nebo morčáky. U nás je vídáme v zimním šatě, tedy s hnědošedým hřbetem a bílým břichem.

Potáplice dělají čest svému jménu - mistrně se potápějí, obratně loví ryby a většinu svého života tráví na mořské hladině. Pohyb po souši jim činí mírné potíže, proto si svá hnízda stavějí při okraji vody, aby při vyrušení mohly jen sklouznout na hladinu. Ze země nedokáže potáplice vzlétnout, startuje výhradně z vodní hladiny.

Potáplice je dokonale přizpůsobena pobytu na vodní hladině i potápění, její tělo má proudnicový tvar a proti chladu a promáčení ho chrání silná vrstva nepropustného peří. Nohy s plovacími blánami mezi prsty jsou posunuty až na záď těla, lýtkové svaly pohánějí tělo současnými záběry, potáplice tedy nevesluje nohama jako např. kachna. Potáplice dokáže vydržet pod vodou déle než minutu.


Další články

Voda je látka nezbytná pro život.
Čaj je potěcha smyslů.
Vitamin C, okolo kterého vznikla v minulosti celá řada mýtů.
Javorový sirup je sladká pochoutka, kterou využívají některé recepty.
Zvuky moře a jejich vliv na podmořský život.
Rakytník řešetlákový obsahuje v hojné míře vitamin C.
První předpověď počasí
Svatý grál je kalich, který je součástí evropské mytologie.
Golfský proud udržuje v Evropě mírné klima.
Med využívají tradiční recepty na výrobu perníku.
Ptačí hnízda rozmanitých velikostí i druhů.
Kokosová palma je pro obyvatele tropického pásma důležitou rostlinou.

Na území České republiky se nejčastěji objevuje potáplice severní, vzácněji potáplice malá, další dva zástupci tohoto řádu, potáplice lední a potáplice žlutozobá, se k nám zatoulávají jen výjimečně.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů