Oko

NY-LON město rozdělené oceánem

Stále více lidí žije a pracuje v New Yorku a Londýně současně, jako by to bylo jediné město, i když rozdělené oceánem. Dokonce dostalo i název - NY-LON. Tento způsob života patří k novému životnímu stylu řady podnikatelů a umělců.

NY-LON
Stále více lidí žije a pracuje v New Yorku a Londýně současně, jako by to bylo jedno město, rozdělené oceánem.

Ron Kastner je úspěšný newyorský podnikatel. Jako jeden z prvních vystupuje na londýnském Heathrow z letadla, mezi prvními je i venku z letiště. Nic ho nezdržuje, nic neproclívá. Cestuje jen s malou aktovkou a na letišti ho už znají. Štíhlý padesátník s šedivými vlasy na ježka, v džínách a modrém blejzru takto cestuje nejméně jednou týdně. V New Yorku bydlí v East Village na Manhattanu, v Londýně v přepychové čtvrti Belgravia. Byt je dokonale zařízen a vybaven vším - od počítače přes šaty až po plnou lednici. Nechybí ani paní domu, Kastnerova londýnská přítelkyně.

Obyvetelé města NY-LON

Ron Kastner je typickým příkladem člověka označovaného jako obyvetel NY-LONU. Podle psychologů jsou pro tyto lidi New York i Londýn jediným městem, které je shodou okolností rozdělené oceánem. Není to ani příliš nepohodlné. V době, kdy se vzdálenosti zkrátily, lze tuto vzdálenost překonat během šesti hodin, které lze v pohodlí bussines třídy v letadle prospat.

Ron Kastner je divadelní producent. Působí jak na Broadwayi, tak v londýnském East Endu. Také v dalším oboru svého podnikání - společnosti, která se specializuje na reklamní tisky pro velké banky - pracuje pro bankovní instituce v obou největších světových finančních centrech, na newyorské Wall Street i v londýnské City.

Dva Domovy

Stále více lidí má dokonale zařízené domovy jak v New Yorku, tak v Londýně - včetně přátel, přítelkyň či snoubenek v obou městech. Jsou podnikatelé, kteří střídají pobyt v New Yorku a v Londýně po několika dnech či po týdnu, ale někteří i po osmačtyřiceti hodinách. Ze známých osobností žijí v Londýně i New Yorku například kontroverzní spisovatel Salman Rushdie, Madonna či spisovatel Anthony Holder, který má v Londýně dům a v New Yorku pohádkový byt na Východní devětadvacáté na Manhattanu.

Nejde však jen o slavné osobnosti a podnikatele. Stále častěji tak pracuje a žije i řada počítačových a reklamních expertů střední úrovně.

Shody mezi Londýnem a New Yorkem

I když obě města, New York a Londýn, mají zcela odlišné kulturní i historické zázemí, v dnešní době jsou tyto rozdíly převáženy shodami. V obou městech se hovoří stejným jazykem. Aktuální situace na kulturním poli spojení přímo vyžaduje. Broadway a East End uvádějí stejná představení nebo si soubory vyměňují. Stejně je tomu s televizními pořady, pop music či vydáváním knih.

Nejvíce však spojují Londýn a New York finance. Přes Wall Street i londýnskou City denně projde více peněz než ve všech zbylých světových finančních centrech dohromady. Pokud se jedná o finance, obě města začínají splývat.

Rozdíly

Na pohled jsou to ovšem města zcela odlišná. Obě mají necelých sedm a půl milionu obyvatel, ale rozlohou je Londýn zhruba dvakrát větší než New York a připomíná svou rozlehlostí spíše Los Angeles. Stejně tak je odlišný i duch obou měst. New York je mladší a průbojnější, Londýn starší a stabilnější. Ještě před deseti lety byly rozdíly mezi Londýnem a New Yorkem tak velké, že Londýňan se v New Yorku cítil cizeji než v evropských městech a stejně nezvykle a nepřátelsky pociťovali londýnské ovzduší Newyorčané. To, co obě města skutečně spojilo, byl raketový růst finančních operací jak na Wall Streetu, tak v City. Počet zahraničních bank v Londýně například vzrostl ze třiasedmdesáti v polovině osmdesátých let na dnešních čtyři sta sedmdesát devět. Z toho americké banky v Londýně zaměstnávají jedenadvacet tisíc lidí.

Vzájemné ovlivňování

Dnes žije současně v Londýně a v New Yorku asi 47 000 Američanů. Od roku 1991 je to nárůst o padesát procent. Zhruba polovina realitních agentur v centru Londýna, které pracují pro velmi zámožnou klientelu, jsou agentury americké. Podobné je to s reklamními agenturami, daňovými poradci či účetními firmami.

Příliv Američanů přilákal do Londýna americké architekty, majitele cestovních kanceláří, hotelů, restaurací a dalších služeb a platí to i naopak. Stejně jako Američané v Londýně nepracují jen pro americké klienty, ani Britové v Americe nepracují jen pro své krajany. Obě kultury se začínají stálevíce prolínat.

Do londýnské City, bašty tradičních anglických obleků a buřinek, například proniká uvolněná americká móda z Wall Streetu - bavlněné obleky a košile bez vázanek. V Londýně i v New Yorku vznikají restaurace, v nichž člověk nepozná, ve kterém městě právě je. Britské "puby" v Americe, americké restaurace v Londýně. Podobným spojovacím článkem je hudba. Britští a američtí diskžokejové čile pendlují mezi newyorskými a londýnskými kluby.

Typická londýnská instituce Soho House, což je moderní verze britského pánského klubu, otevírá pobočku v New Yorku. V americké metropoli se mají objevit londýnské noční kluby s tanečnicemi a naopak do Londýna směřuje americký kabaret. Britští módní návrháři mají své pobočky v New Yorku a v Londýně se množí americké módní butiky.

Světový trend

Londýn a New York si oprávněně získaly název "města-dvojčata". Nejde však jen o tato dvě města. Je to celosvětový trend. Podobně žijí lidé současně v Tokiu a Hongkongu či v Paříži a v Římě a nejnověji v brazilském Riu v kombinaci s jihoafrickým Kapským Městem. Svět se zmenšuje a vlivem globalizace, která má i sdvé kladné stránky, se lidé cítí doma i ve městě rozděleném vodami oceánu.


Další články

Islandský lišejník pukléřka islandská povzbuzuje činnost zažívacího traktu a působí protizánětlivě.
Čím je pozoruhodné ženevské letiště Cointrin
Antické město Kurion na ostrově Kypr.
Džíny jsou symbolem Ameriky.
Central Park New York je rozsáhlá plocha zeleně uprostřed města.
Javorový sirup z kanadských lesů.
Syndrom turistické třídy se projevuje při dlouhých cestách ve stísněných podmínkách.
Archeologické objevy na jihu ostrova Kypr odhalily množství starověkých památek.
Tetování v historii několikrát proniklo do evropské kultury a dnes slaví návrat.
Banky a bankovní systém od starověku po dnešek.
Mrtvé moře je jezero, jehož voda má vysoký obsah soli.
Nejvíce změnami genetického kódu se mohou pochlubit Evropané i díky populační explozi.
Pamukkale Turecko s turisticky atraktivními kaskádovými jezírky.
Špinavé peníze jsou kontaminovány bakteriemi i zdraví škodlivými látkami.
Voda jejíž nedostatek má na některých místech planety nepříznivé následky.
Malá bezpilotní průzkumná letadla se nechávají inspirovat vlastnostmi ptáků.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů