Oko

Mont Saint Michel

Mont Saint Michel
Mont Saint Michel má mnoho přívlastků a složitou historii.

Mont Saint Michel v překladu Hora svatého Michaela. Je označována za div západního světa. Čtvrtá nejnavštěvovanější památka ve Francii po pařížském Sacré-Coeur, Eiffelově věži a zámku Versailles. Na skalnatém ostrůvku uprostřed mořské zátoky mezi Bretaní a Normandií se tyčí opatský chrám, gotický klášterní komplex, mohutné hradby a malá vesnice.

Mont Saint Michel má mnoho přívlastků a složitou historii. Podle legendy si jeho vybudování vynutil sám archanděl Michael, velitel nebeských vojsk, nejmocnější ze všech andělů. V roce 708 se prý biskupovi Aubertovi z Avranches zjevil ve snu a přikázal, aby na skalnatém ostrově postavil jeho kapli. Aubert snu nedůvěřoval, ale když se opakoval třikrát, uposlechl.

O dvě století později nahradil původní kapli benediktinský klášter pro padesát mnichů, který všestranně podporovali normanští vévodové. Už tehdy byla Mont Saint Michel cílem poutníků z celé Evropy. Ostrov byl většinou obklopen písčitou mělčinou, kterou poutníci museli přejít. Vzhledem k pohyblivým pískům, mohutným vlnám a zrádnému přílivu, který podle básnických příměrů byl rychlejší než cválající kůň, mnozí svou pouť zaplatili životem. Panovalo dokonce rčení: "Jdeš-li na Mont Saint Michel, sepiš závěť."

Až v roce 1879 byla vybudována více než devět set metrů dlouhá hráz, která dodnes spojuje ostrov s pevninou. Díky ní se ale zátoka zanáší pískem, takže dnes už je ostrov úplně obklopen vodou jen za úplňku a za novoluní. V současné době se uvažuje o odstranění hráze a výstavbě mostu, který by moře překlenul.

Chrám a klášter

Chrám a klášter Mont Saint Michel
Chrám a klášter Mont Saint Michel

Opatský chrám se začal stavět v roce 1022. Práce na příkrých skalnatých svazích postupovaly velmi pomalu a stavba trvala více než sto let. Během doby se některé jeho části zřítily a byly znovu postaveny. Výsledkem je chrám v pozdně gotickém stylu postavený ze žuly stejně jako ostatní stavby na ostrově.

Další klášterní stavby zde dal vybudovat ve třináctém století francouzský král Filip II. Snažil se nahradit část kláštera, která vyhořela, když ostrov dobýval. Vzniklý klášterní komplex v gotickém slohu dostal jméno La Merveille de l'Occident (Div Západu). Budovy mají tři podlaží, každé s přesným určením. Jedno bylo pro mnichy a opata, jiné pro šlechtické hosty a další pro prosté poutníky. Nechyběly sklady, písárna, kde se opisovaly posvátné texty, a celý labyrint krypt a místností.

Pohnutá historie Mont Saint Michel

Opatství bylo mnohokrát v historii centrem útoků. Jak už bylo řečeno, klášter byl částečně vypálen, když Mont Saint Michel dobýval Filip II. Za stoleté války (1337 až 1453) bylo kolem Mont Saint Michel vybudováno mohutné šnekové opevnění, které se zachovalo ve vynikajícím stavu dodnes. Jde o hradby a systém strážních věží, z nichž každá má své jméno. Například Věž svobody, Severní věž, Královská věž, Věž Claudine, Arkádová věž a další.

Mont Saint Michel byl obléhán i za francouzských náboženských válek, kdy odolal útoku hugenotů. Za Francouzské revoluce byl klášter proměněn ve státní věznici a ta tam zůstala až do roku 1863.

Až poté, co na záchranu tohoto architektonického skvostu rozpoutal velkou kampaň spisovatel Victor Hugo, byla věznice zrušena a Mont Saint Michel v roce 1864 vyhlášen za chráněnou historickou památku. Opatský chrám dostal konečně věž a sochu svatého Michaela, kterému je zasvěcen. V roce 1979 byla Mont Saint Michel zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Poutníci na Mont Saint Michel

Od roku 1966 žijí v klášteře opět mniši benediktinského řádu. Příliv poutníků neslábne. Naopak. Ve středověku přicházely na Mont Saint Michel tisíce poutníků, dnes to jsou miliony. V roce 2005 navštívily Mont Saint Michel 3 miliony 300 tisíc poutníků. V roce 2010 jich má být už deset milionů. Zaplavují malou vesnici, která vyrostla kolem kláštera a chrámu, nazývá se rovněž Mont Saint Michel a doslova praská ve švech. Nemá kam se rozrůstat.


Další články

Isaakijevský chrám v Sankt Peterburgu se tyčí do více než stometrové výšky a je druhým nejvyšším kostelem Ruska.
Věznice Florence - nový Alcatraz s přísným režimem.
Vlašské ořechy jsou zvláštní svým vysokým obsahem antioxidantů v osemení.
Gotický palác U kamenného zvonu na Staroměstském náměstí v Praze.
Vitamin C je pro tělo důležitá látka.
Rujana, křídový ostrov s proslulými křídovými útesy.
Javorový sirup přichází na naše stoly z kanadské přírody.
Archeologické objevy na jihu ostrova Kypr, kde slaví archeologové doslova žně.
Rakytník řešetlákový obsahuje v bohaté míře vitamin C.
Sýr a jeho cesta historií - Francie je jedna ze zemí se sýrařskou tradicí.
Dvojčata v americkém městečku Twinsburg.
Městské hradby španělského města Avila obklopují historický střed tohoto města.
Mořské řasy jsou ve východní Asii oblíbenou potravinou.
Victor Hugo byl francouzský básník, dramatik, romanopisec a humanista.
Koupel a její vliv na lidské zdraví.
Čistší ovzduší šetří londýnské památky a jeho výsledkem je jejich pomalejší chátrání.
Svatý grál je legendární kalich, který se stal součástí evropské kultury.
ing. Pavel Pavel naučil sochy moai chodit na Velikonočním ostrově.
Jantarová komnata bývá někdy nazývaná osmým divem světa.
Úprava hlavy žen v době středověku ukazovala na společenské postavení.
Mrtvé moře je jezero, jehož voda se vyznačuje vysokým obsahem soli.
Golfský proud má za následek evropské mírné klima.
Filmový sníh a natáčení filmů.
Voda jejíž nedostatek má v mnohých koutech naší planety neblahé následky.
Med v kultuře i gastronomii.
Asertivita v různých životních situacích.
Jackie Chan a jeho filmy, ve kterých tento herec předvádí rozmanité akrobatické kousky.
Zemské tektonické desky se neustále přesouvají, tlačí jedna na druhou nebo se naopak od sebe vzdalují.
Historie reklamy a její vývoj.
Kokosová palma je pro obyvatele tropického pásma důležitou rostlinou.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů