Oko

Vějíř

Vějíř byl ozdobou žen několik století. Prostý i malovaný, krajkový nebo z pštrosího peří, zdobil dámu francouzského královského dvora i Goyovu Maju.

Vějíř
Historie vějíře sahá hluboko do minulosti.

Vějíř býval nejen nezbytným doplňkem toalety, ale též důležitým prvkem komunikace. V sedmnáctém století byla jeho hra výmluvnější než jakákoli slova. Každý pohyb, každá pozice, každé zachvění - vše mělo přesný význam. Umění řeči vějíře nejčastěji spojujeme se španělskými dívkami z lidu - Majami, které tak rád zobrazoval Goya. Ale vějířem uměly velmi rafinovaně komunikovat také dámy z nejvyšší společnosti. Vějíř pootevřený, doširoka roztažený, vějíř zavřený, směřující od těla, směřující k tělu, zakrývající tvář, zakrývající ňadra, v pravé ruce, v levé ruce... - pokaždé sděloval něco jiného.

Historie vějíře

Historie vějíře sahá hluboko do minulosti. Především na čínském a japonském císařském dvoře byl vějíř důležitým souputníkem žen již v dobách, kdy evropské dámy nevěděly, čím zaměstnat ruce. V Evropě se vějíře začaly výrazněji prosazovat až v šestnáctém století (vliv Portugalska). Na francouzský dvůr je přinesla Kateřina Medicejská, ale teprve za vlády Ludvíka XIV. se těšily velké oblibě.

V sedmnáctém století se vějíře začaly vyrábět ve velkém. Nejprve především z hedvábí, papíru, pergamenu a kůže. Takové vějíře často bývaly zdobeny malbou. Zakázky na vymalování vějíře se zadávaly těm nejuznávanějším umělcům, pro které bylo ctí ozdobit vějíř známé dámě. Tento stav trval až do konce století.

V devatenáctém století začaly přibývat vějíře z organzy, saténu, krajek či peří. Kostra vějíře se vyráběla nejčastěji ze dřeva, z kamene, ale také ze slonoviny, rohoviny a z kostí. Někdy byl stejný materiál použit k výrobě celého vějíře. Dámy z nejlepší společnosti se pak chlubily například vějířem ze slonoviny, která byla vyřezávána a vytvářela nepředstavitelně jemnou krajku.


Další články

Umění komunikace mezi lidmi nabývá zejména v dnešní době na významu.
Hedvábí - královna látek pochází, stejně jako vějíř, z Číny.
Jelenice, kůže na indiánské oděvy
Med je hodnotná potravina.
Carevna Kateřina Veliká v čele Ruska vládla úspěšně této zemi.
Hedvábná stezka spojovala odedávna Čínu s evropskými zeměmi.
Feng-šuej tradiční čínské umění Feng Shui jehož součástí je i využití vějíře.
Čaj Darjeeling patří k nejkvalitnějším a nejznámějším čajům na světě.
Původ slova limonáda, osvěžujícího nealkoholického nápoje.

Velkou čínskou zeď známe jako víc, než na kameni položený kámen.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů