Oko

Feng-šuej tradiční čínské umění Feng Shui

Umění Feng-šuej se zrodilo ve starověké Číně. Souviselo s hledáním vhodných míst pro hroby předků i k životu. Míst skrytých před větrem (feng) a bohatých na vodu (šuej). Míst, která příznivě ovlivňují tok energie a vytvářejí harmonii obydlí. Už dávno překročilo hranice Číny i Asie a nachází stále více vyznavačů v USA i v západní Evropě.

Feng-šuej uznává britský princ Charles. Podle principů feng-šuej si nechali zařídit rezidence Maddona, Richard Gere, Donald Trump, Quentin Tarantino a také britský premiér Tony Blair. Staré čínské umění se šíří po celém západním světě.

Historie feng-šuej

Feng-šuej Feng-šuej se v Číně praktikuje už dobrých šest tisíc let. Samotný název je ale mnohem mladší. Poprvé se objevuje až ve čtvrtém století našeho letopočtu v Knize pohřbívání. Ale už v mladší době kamenné byli v Číně lidé pohřbíváni hlavou k jihu, který je považován za směr příznivý toku Čchi a ví se, že pohřební místa byla pečlivě vybírána.

Feng-šuej se postupně začalo využívat i při stavbě příbytků pro živé. Být na správném místě, směřovat správným směrem a dělat správné věci ve správný čas. Být v souladu s vesmírem. Aby se dosáhlo tohoto stavu, používá feng-šuej přesných pravidel umísťování. Platí to pro umístění hrobky, mrakodrapu, obytného domu, města, ale i stolu v kanceláři nebo postele v ložnici.

Dům orientovaný k jihu, chráněný zezadu ze severu oblými pahorky má správnou polohu. Kopce nebo pahorky symbolizují draka a odrážejí negativní vlivy. Drak představuje v čínské mytologii silnou, vyrovnanou energii, a proto jsou kopce - tzv. dračí hory považovány za velmi důležité. Na jih má být výhled otevřený, optimálně na řeku nebo na moře.

Naopak obydlí v otevřeném prostoru, vystavené silným větrům, má polohu špatnou. Energie čchi slábne a to negativně ovlivňuje zdraví a duševní pohodu osob, které v tomto obydlí žijí.

Stejně důležitá je i kvalita vody a půdy. Jeden z mistrů feng-šuej kdysi dokonce prohlásil, že "podstatou feng-šuej je zkoumání půdy a ochutnávání vody". Ideální místo pro stavbu naznačovala bujná vegetace v okolí, za přijatelnou se považovala tráva a křoviny, holá místa byla pro stavby považována za zcela nevhodná.

Výběr správného místa řídí pět faktorů: lung (drak), což je tvar mírně zvlněných kopců, süe (díra), to jsou základy domu, typ půdy a její stabilita, ša (písek) znamená krajinu, která místo obklopuje, šuej (voda), která by měla být nablízku nebo protékat zahradou, a siang (orientace) směr, kam dům hledí.

Součásti feng-šuej

Feng-šuej bylo významně ovlivněno astrologií, astronomií i matematikou a také čínskými náboženstvími a filozofiemi - taoismem, buddhismem a konfuciánstvím. Z těchto složitých základů vznikla zcela konkrétní pravidla pro budování paláců, veřejných budov, obydlí i hrobů a také návody na vnitřní zařízení, aby tok čchi byl příznivý. K tomu je třeba přidat dlouhé zkušenosti a také intuici geomantů, mistrů feng-šuej.

Nalézt dobré místo pro stavbu není snadné. Ve starých čínských Geomantických písních se praví, že nalézt draka (pahorky) může trvat tři roky, ale süe i deset let. další tři faktory jsou méně důležité, ale i tak podle feng-šuej existuje sedmadvacet druhů ša, tedy krajiny, která místo obklopuje, a devět typů vody a musí být vzájemně v souladu.

Důležitým aspektem je i astrologie osoby nebo i firmy, které dům či kancelář budou obývat. Příkladem je čínský hřbitov v Miro Bay u Hongkongu, kde jsou hroby umístěny různými směry.

Čínská města a paláce

Celý Peking byl od samého začátku budován podle zásad feng-šuej. Město obklopují hory (draci) a šuej (vodu) reprezentuje umělý kanál vybudovaný na ochranu městských hradeb. Další kanál protéká přímo Zakázaným městem, kde dodával pozitivní energii čínským císařům. Všechny fasády hlavních budov směřují k jihu. Tím Zakázané město nastavilo záda negativním vlivům ze severu i studeným větrům ze Sibiře. Také hlavní vstupní brána je na jihu palácového komplexu. V obřadní síni Nejvyšší harmonie určené pro velké státní příležitosti je dračí trůn, na němž sedával císař. Podobně orientován je i Cestovní palác v Chu-šanu a další čínské paláce.

Feng-šuej v interiérech

V interiérech feng-šuej zavrhuje vše, co je hranaté, špičaté, ostré. Týká se to i kaktusů, pokud nestojí jako strážci před domem. Sušené květiny jsou mrtvé, symbolizují smrt a v bytě by nikdy neměly být. Doporučují se zelené i kvetoucí rostliny v hojném počtu, zejména pomerančovníky a limety a také akvária.

V hongkongských i singapurských mrakodrapech byly podle zásad feng-šuej umístěny v budovách zimní zahrady, terasy se zelení, fontánky a malé bazénky. Zahrady, terasy ale i střešní zahrady jsou stále požadovanější součástí moderního bydlení v USA.

V obytných prostorách jsou považovány za rozhodující vstupní dveře, ložnice a kuchyně. Vstupní dveře by měly být větší a masivnější než dveře uvnitř interiéru a hlavně by měly vést do velmi jasných prostor, ať už prosvětlených přirozeně nebo umělým světlem. Tmavé, ponuré chodby akumulují negativní energii.

Ložnice, kde člověk tráví třetinu života, má mít mírné, uklidňující barvy. Jasné, syté, aktivní barvy například červená a oranžová nepatří ani na povlaky stejně jako vzory s abstraktními motivy. Vhodné jsou odstíny modré, šedé i béžové. Z lůžka by mělo být vidět každého, kdo do místnosti vchází, a postel by neměla směřovat nohama ke dveřím (poloha mrtvého). Na rozdíl od rad sexuologů feng-šuej nedoporučuje v ložnici zrcadla. Ani na stěnách, nemluvě o umístění nad lůžky.

Kuchyně je královstvím bílé barvy. Dva protikladné prvky, oheň a vodu je třeba oddělit. Vedle sporáku by neměla být ani lednička, ani dřez na mytí nádobí.

Pro jídelní prostor navrhuje feng-šuej barvy, které stimulují chuť k jídlu a vytvářejí příjemnou pohodu, například lososovou či meruňkovou, barvy chladné nedoporučuje. Na stůl patří miska s ovocem a pro jídelnu je vhodné i velké zrcadlo nebo zrcadlová stěna. Odráží a násobí jídlo prostřené na stole.

Chladné barvy patří do pracovny. Aktivní narušují soustředění. Feng-šuej doporučuje zelenou.

Současnost feng-šuej

Umění feng-šuej se dnes uznává a široce používá i v Malajsii, v Singapuru, v Japonsku, v řadě zemí jihovýchodní Asie a nejnověji, jak již bylo řečeno, i v USA, Velké Británii a dalších evropských zemích. Britské ministerstvo zdravotnictví doporučilo například nemocnicím, aby studovaly zásady feng-šuej a řídily se jimi. V USA na soukromých zdravotnických klinikách patří respektování zásad feng-šuej už k běžné praxi.

Při prodeji luxusních domů v USA a západní Evropě realitní agenti a developeři velmi často zdůrazňují právě skutečnost, že nabízený objekt je v souladu se zásadami feng-šuej.


Další články

Voda by měla být v blízkosti obytného domu.
Písek
Zahrady snů se vracejí.
Cvičení Qi Gong (Čchi kung) - práce s energií v sobě spojuje tělesný pohyb a dotek poznání světa, který je výsledkem hry energií, sil a vlivů.
Čaj - místa určená pro pití čaje jsou často připravována podle zásad feng-šuej.
Korejský ženšen
Rostliny a lidé
Singapur - město zákazů je jednou zemí, ve kterých je používání feng-šuej rozšířeno.
Zvířata a orientace - V přírodě existují živočichové, kteří se bezpečně orientují na tisícikilometrové vzdálenosti.
Vesmír ve tvaru trychtýře

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů