Skleníky, terasy, pokoje plné květin, internetové stránky, na nichž si nadšenci vyměňují zkušenosti, nakupují exotické hlízy a zahradnické potřeby. Evropané se věnují zahradám, ale nejen to. Zelené i kvetoucí rostliny se stávají nedílnou součástí moderního interiéru.
Jasmín, bougainvillea, citroníky, rostliny dovezené ze všech koutů světa nacházejí místo na terasách i v zahradách italských, nizozemských a francouzských vil a domů. Zeleň a květy se stávají na počátku třetího tisíciletí žhavou módou. Pro Němce, Rakušany a Švýcary to není nic nového. V těchto zemích má zeleň dlouhou a bohatou tradici. Dnes tato vášeň postihuje všechny sociální skupiny v Evropě i v USA - bohaté majitele zámečků a velkých sídel stejně jako manažery, mladé začínající páry či ženy v domácnosti. Stále častěji řada lidí dává přednost při zařizování bytu bohaté zeleni před drahým nábytkem.
I ve světě rostlin existují módní trendy. Doba honosných růží je již dávno pryč, in jsou dnes sromatické australské rostliny a také citroníky a pomorančovníky. Na terasu drobné popínavé růže, plamének a do truhlíků hortenzie. Samozřejmě je důležité vše náležitě sladit a v této oblasti nacházejí stále větší pole působnosti speciální zahradní architekti.
Lidé, zvláště ti, kteří mají pro zeleň větší prostor, dopřávají nejrůznějším rostlinám, ale i stromům, aby na dvorech a terasách rostly divoce jako v přírodě.
Co je pohnutkou této nové módy, která se v řadě zemí stává doslova posedlostí? Zelené i kvetoucí rostliny se objevují nejen v bytech a domech, ale i v restauracích a módních kavárnách. Dokonce existují i skleníkové restaurace.
Možná jde v dnešním přetechnizovaném světě o návrat ke kořenům, o snahu přiblížit se přírodě. Mít možnost sledovat rostlinu od poupat až ke květům, doma na terase prožívat střídání ročních období a mít obydlí prosycené vůní květin. Řadě lidí navíc dává množství rostlin pocit, že se mají o co starat. Ne každý může mít živého domácího mazlíčka. Zeleň poskytuje možnost relaxace, tiší stres a uklidňuje oči vyčerpané televizní nebo počítačovou obrazovkou.
Stále častěji se objevují rady: "Nechoďte si lehnout na pohovku u psychiatra, vytvořte si zahradu, terasu nebo zeleň v bytě a hledejte klid tam. Nebo se vydejte na dlouhou procházku do zeleně, přineste si kousek břečťanu a zasaďte ho. Zanedlouho vám ovine celý balkon."
Se zelení úzce souvisí vůně a aromaterapie - léčba vůněmi a samozřejmě léčivé byliny. Ke slovu se dostávají typické rysy arabských a maurských zahrad, ve kterých směs vůní vydávaných rostlinami za orientálních nocí byla jednou z nejvíce oceňovaných vlastností zahrady. A tak přicházejí již téměř zapomenuté, vysoce vonné rostliny - gardénie, jasmín, olivovník vonný, bougainvillea a ze stromů například lípa. Vůně by se měly vhodně mísit a také na sebe v jednotlivých ročních obdobích navazovat.
Zahrady a terasy se tedy v současnosti stávají místem, kde si člověk může odpočinou, relaxovat, obnovit síly a pročistit hlavu pro další tvůrčí práci.
Další články
Zahrady snů se vrací.
Evoluce oka
Olivovník evropský - během podzimu jsou z olivovníku sklízeny zelené olivy, v zimě pak olivy tmavé.
Čaj je nápoj pro chvíle odpočinku a relaxace.
Nejbohatší lidé světa
Reklama pomocí vůně
Rostliny a lidé spolu sdílejí společný prostor.