Oko

Zahrady snů

Ve Francii se vrací do módy zahrady. Každý chce mít svůj kousek zeleně. Nejdůležitější není rozloha, ale originální pojetí. Přicházejí zahrady snů.

Zahrada kosmické spekulace

Zahrada kosmické spekulace, jak nazval své dílo teoretik architektury Charles Jencks, se nachází v jižním Skotsku a je koncipována na základě matematické teorie chaosu.

Impulz k francouzské zahradománii přišel z Velké Británie, v níž zahradničení patří mezi činnosti, jejichž obliba neklesá. Charles Jencks, teoretik architektury a otec pojmu postmoderny, se rozhodl ztvárnit své zahradní dílo jako knihu, která by vyprávěla o vědeckých pokrocích posledního století. Jeho Zahrada kosmické spekulace (The Garden of Cosmic Speculation) se nachází v jižním Skotsku, v oblasti Borders. Celá je koncipována na základě matematické teorie chaosu a fraktální geometrie. Její autor tvrdí, že po století, v němž došlo k zásadním objevům v oblasti biologie (DNA), kosmologie a jiných odvětvích, nelze na přírodu nazírat stejným způsobem. Patnáct hektarů travnaté plochy na břehu řeky Nith má opravdu do klasické anglické zahrady daleko. Místo stromů, keřů, vzácných rostlin a romantických zákoutí nabízí svět složený z rostlinných vln a spirál znázorňujících černé díry či 28 teorií o vzniku vesmíru. Jazyky země zakončené v podobě dračího ocasu nebo vybíhající do vodních ploch neobyčejných tvarů, věž z hlíny, na niž se stoupá po dvojité spirále, Planckovy a Einsteinovy rovnice v zeleném hábitu, znázornění marxistické dialektiky. To vše je možné spatřit v Jencksově kosmické zahradě.

Zahrady v japonském duchu

Na druhém konci světa, v USA vzniká jiné pozoruhodné zahradní dílo. Jeho atorem je jedna z hvězd americké zahradní architektury Ron Herman. Osm let pracuje na realizaci plochy, která si nepochybně vydobude místo v odborných publikacích. Jde o současnou verzi japonské zahrady podle návrhu západoevropského krajináře. Úkol je o to těžší, že musí skloubit velkou rozlohu (14 hektarů) s naprostou dokonalostí, jakou japonské zahrady vynikají. Proto zaměstnává na plný úvazek šest architektů a nejméně patnáct zahradníků. Objednavatelem díla, které se rozkládá na utajovaném místě poblíž San Franciska, je miliardář Larry Ellison, generální ředitel společnosti Oracle Computers. Zahradu v japonském stylu si nechal vytvořit proto, že se podle vlastních slov v životě i obchodě vždy inspiroval etikou samurajů. Aby byl dojem autentičnosti dokonalý, nechal si Ellison například dovést osm tun oblázků z jakési mexické řeky, neboť se svým složením podobaly skále v Kjótu.

Zelená móda zahrad

Zahradními kreacemi Britů a Američanů se při tvorbě zahrad inspirovali Francouzi. A nejde pouze o horních deset tisíc. Během posledních patnácti let stoupla zahradnická vášeň ve všech vrstvách francouzské společnosti. V současné době je v této zemi asi 13,5 milionu zahrad. Svůj kousek zeleně má 56 procent francouzských rodin. V minulém roce si francouzští milovníci zahrad nakoupili 541 milion rostlin, což představuje nárůst o celých 45 procent. Každý Francouz utratí za rostlinnou výzdobu balkonu v průměru 65 eur a terasy 78 eur. Celkem během všech čtyř ročních období vydají Francouzi za svůj zelený koníček 1,1 miliardy eur.

Zahrada jako artefakt

Odborníci si navíc všimli, že v zahradní módě nastalo nové období. Všichni chtějí nyní mít za okny svého domu umělecké dílo. Zahrada jako artefakt se stala stejně nezbytnou záležitostí, jakou byl dříve bazén nebo tenisový kurt. Podle nedávné studie si nejméně patnáct procent nových vlastníků půdy přeje mít zahradu vyhlížející stejně esteticky jako fotografie z časopisů nebo dokonce jako zámecký park. Nic není nemožné. Za sto tisíc eur si lze pořídit zahradu navrženou renomovaným krajinářem.

Někteří tvůrci zahrad jdou ve své snaze o umělecké pojetí krajiny ještě dál. Michel Desvignes například v údolí řeky Rhony tvaruje svá díla tak, aby je bylo schopno zachytit oko cestujícího v rychlovlaku TGV jedoucím rychlostí 300 kilometrů v hodině.

Počet zájemců o zahrady snů roste

Počet zájemců o umělecké zahrady snů roste. Mezinárodní zahradní festival v Chaumontu, který vznikl v roce 1992, navštívilo letos 155 tisíc lidí. Každý rok je na festival pozváno třicet umělců, kterým je uděleno stipendium ve výši 12 tisíc eur na vytvoření zahrady na dané téma. V letošním roce jím byl plevel. Soutěže se účastní jak umělci, kteří v životě neměli se zahradničením nic společného, tak slavní zahradní architekti.

Lidé ve Francii nechtějí mít jen vlastní zeleň, ale také stále více navštěvují zámecké parky a veřejně přístupné zahrady. V minulém roce se na takových místech objevilo dvacet pět milionů Francouzů, což je dvakrát více než v roce 2000. Zámecký park ve Versailles se svými šesti miliony návštěvníků se postavil po bok Eiffelovy věže, která je nejnavštěvovanější památkou v zemi. V závěsu za Versailles následuje park la Villette (4 miliony návštěvníků) a park La Tete d'Or (Zlatá hlava) v Lyonu (2 miliony).


Další články

Central Park je dnes neodmyslitelnou součástí New Yorku.
Nové tratě pro vlaky TGV
Čaj je kulturní nápoj s historií dlouhou téměř pět tisíc let.
Ovčí vlna má unikátní vlastnosti.
Byla Betlémská hvězda supernovou?
Hodiny, hodinky a hodináři
Max Planck, německý fyzik, který učinil na přelomu devatenáctého a dvacátého století objev, který otřásl základy tradiční fyziky a přispěl k radikální proměně vědeckého myšlení.

Ve Francii se vrací do módy zahrady. Každý chce mít svůj kousek zeleně.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů