Oko

Modrá barva moře

Modrá barva moře
Modrá barva moře nemá nic společného s barvou oblohy.

Modrá barva moře nemá nic společného s barvou oblohy. Vždyť zbarvení vody má široké spektrum - od temně indigově modré až po žlutozelenou. Souvisí to jak s množstvím rozptýlených pevných částic, tak s množstvím a typem fytoplanktonu obsaženého ve vodě. Pobřežní moře a oblasti výstupných proudů bývají bohaté na živiny, a proto mívají téměř vždy nazelenalou nebo žlutozelenou barvu. Obsahují totiž velké množství mikroskopických řas a jiných jiných rozptýlených částic, které nejvíce odrážejí vlnové délky zeleného a žlutého světla. Naopak voda na otevřeném oceánu a v subtropických mořích mívá málo živin, obsahuje minimum rozptýlených částic, takže převažuje indigově modrá barva. Souvisí to i s rozptylem světla na molekulách vody, které nejvíce rozptylují právě modré vlnové délky.

Výjimečně má moře i jiné barevné odstíny - v oblasti bermudského trojúhelníku a v tropických mořích Perského zálivu by zaujaly pruhy bílé vody. Příčinou jsou drobné krystaly aragonitu (modifikace uhličitanu vápenatého) a jedinečně velké množství teplých vod. Když se mořská voda rychle zahřeje, krystaly aragonitu se z roztoku vysrážejí a vzniká bílé zbarvení moře.


Další články

Pitná voda z moře - zásoby pitné vody se stále zmenšují a řešením tohoto problému by mohlo být odsolování mořské vody nebo slané vody z podzemních pramenů.
Čaj je vzpruhou těla i potěchou smyslů.
Zvuky moře ohrožují mořské savce.
Modré nebe - proč je nebe modré?
Mořské řasy kterých roste pod mořskou hladinou téměř nevyčerpatelná zásoba.
Javorový sirup je sladká potravina z mízy javorů.
Staré snímky hvězdné oblohy v ohrožení vlivem následků stárnutí.
Mrtvé moře je jezero, jehož voda má vysoký obsah soli.
Golfský proud udržuje v Evropě mírné klima.
Voda jejíž nedostatek má na některých místech planety nepříznivé následky.
Barvy jsou součástí našeho vnímání světa.

Pozitivní účinky čaje na zdraví potvrzují staré vědomosti tradiční čínské medicíny.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů