Oko

Choroše v naší přírodě

Některé choroše, které můžete nalézt v naší přírodě.

Během zimy sice v přírodě pro botaniky není tolik příležitostí k pozorování, jako v jiných ročních obdobích. Přesto však mohou pozorovat celou řadu organismů, například dřevokazné houby - choroše.

Troudnatec pásovaný

Troudnatec pásovaný

Velice častým chorošem, s nímž se v přírodě setkáváme, je troudnatec pásovaný (Fomitopsis pinicola). Jeho kloboukaté, někdy až pětadvaceticentimetrové plodnice přisedající ke kmeni jsou zajímavé především tím, že mají po obvodu světlé a tmavé pásy. Vyskytuje se především v horských jehličnatých lesích na smrcích, avšak napadá i jiné dřeviny - břízy, buky, olše a nejednou ho lze nalézt i na ovocných stromech.

Ohňovec obecný

Ohňovec obecný

Velmi hojným chorošem je i ohňovec obecný (Phellinus igniarius), který je jedním z nejškodlivějších chorošů a napadá pouze listnaté stromy, zejména vrby, topoly a jeřabiny. Tu a tam ho můžete nalézt i na jabloních. Má také veliké plodnice, jejich okraje jsou tupé a tlusté a jejich dužnina je zbarvena do hněda. Plodnice přirůstají mnoho let, takže není ani divu, že dosahují i čtvrtmetrových velikostí.

Březovník obecný

Březovník obecný

Dalším chorošem, kterého vám dnes představíme, je březovník obecný (Piptoporus betulinus). Dostal vcelku výstižný název, protože napadá výlučně břízy. Jeho mladé klobouky jsou šťavnaté, ale postupně ztvrdnou. Mají bělavý, později šedohnědý povrch a tenká pokožka, která ve stáří nepravidelně praská, je poměrně slabá, jako papírek. Plodnice březovníku obecného jsou sice jen jednoleté, avšak setkat se s nimi můžete i v zimě, protože vytrvávají až do jara, kdy se rozpadají. Tento choroš má ještě jeden typický znak, podle něhož je možné ho identifikovat, bílou dužninu.


Další články

Masožravé rostliny lákají hmyz do svých smrtonosných pastí různými způsoby.
Liči - V Číně je možno sklidit až 680 kilogramů liči z jednoho stromu.
Čaj je potěcha smyslů.
Houby, které zapáchají - hadovky, psivky, květnatce a mřížovky jsou houby poněkud zvláštní.
Tužka je pomocník, kterého nalezneme v každé kanceláři.
Javorový sirup je sladká lahůdka z kanadských lesů.

Během zimy sice v přírodě pro botaniky není tolik příležitostí k pozorování, jako v jiných ročních obdobích. Přesto však mohou pozorovat řadu organismů, například choroše, dřevokazné houby.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů