Oko

Americký miniaturní kůň

Americký miniaturní kůň je výsledkem dlouhodobé šlechtitelské práce.

Americký miniaturní kůň
Americký miniaturní kůň, jehož chov se v poslední době rozvíjí zejména v Severní Americe.

Člověku se v průběhu historie podařilo přetvořit původní divoké druhy zvířat v neuvěřitelně proměnlivý a tvárný materiál. Trpělivé chovatelské práci vděčíme za stovky plemen psů, koček, skotu, koní, ovcí, koz, králíků a dalších domácích zvířat. A každé z těchto plemen odpovídá potřebám člověka, který si dal s chovem práci. Tak vznikli psi lovečtí i hlídací, pastevečtí i tažní, stejně tak jako drobné otužilé kravky pro horské podmínky i mohutné dojnice pro žírné louky nížin. A tak vznikli i rychlí koně jezdečtí i silní, klidní tahouni těžkých vozů. A ovšem i drobná, houževnatá plemena koní do hor a do zvláště obtížných podmínek - poníci.

Tisíce let sloužila různá plemena domácích zvířat člověku, každé tam, kde se najlépe uplatnilo. Ale postupně si lidé vybrali jen několik málo vysoce užitkových plemen a ta ostatní mizejí v propadlišti zapomenutí. Zdá se, jako by se celé chovatelské umění scvrklo na výběr producentů největšího množství mléka, vlny, masa a dalších žádaných surovin. Ale naštěstí tomu tak není. I lidé jezdící vlaky, automobily a letadly chtějí mít kolem sebe zvířata.

A tak se chovatelé pustili do vytváření nových plemen domácích mazlíčků - psů, koček, drobných zvířátek, ale také miniaturních koní, koz, králíků a dalších zvířat, která lidé chovají jen pro potěšení.

Americký miniaturní kůň

Nejnovějším chovatelským hitem jsou miniaturní koně plemena americký miniaturní kůň, jejichž chov se v poslední době rozvíjí zejména v Severní Americe. Chovatelské organizace tohoto kontinentu už mají zaznamenány tisíce těchdo miniaturních koní.

Protože americký miniaturní kůň pochází ze shetlandských ponyů, kteří mají k mohutnému tělu poměrně krátké nohy a těžké, málo ušlechtilé hlavy, chovatelé usilují, aby koňské miniatury byly co nejušlechtilejší a nejsouladnější. Délka se má rovnat výšce.

Minikoně vlastně nejsou žádnou novinkou, v Evropě byli chováni už od roku 1860, a to jak pro zábavu, tak k praktickým účelům, například k tahání důlních vozíků. Dnes je ovšem chov miniaturních koní pro chovatele koníčkem. Vznikla již i světová organizace pro chov miniaturních koní (WWMHA), kde jsou registrováni jen koně nižší než 80 cm. Ti nižší než 75 cm obdrží zlatý průkaz původu, ti vyšší stříbrný.

Chov amerického miniaturního koně je znamenitý chovatelský úspěch. Koně si uchovali všechny dobré vlastnosti svých větších příbuzných, ale mají nižší nároky na prostor i potravu a jsou skvělými společníky dětí.


Další články

Ovčí vlna je zdrojem kvalitního a pevného vlákna.
Mléko využívá člověk již několik tisíc let.
Ostrorep americký - živoucí posel dávných věků.
Světélkující králík vydává ve tmě fluorescenci.
Luxusní historické vlaky, které je možno potkat na kolejích indických železnic.
Zvířata a orientace - Jak dokáží zvířata nalézt cestu na mnohdy tisícikilometrové vzdálenosti?
Lidé chovali kočky už v době kamenné

Nejnovějším chovatelským hitem jsou miniaturní koně plemena americký miniaturní kůň, jejichž chov se v poslední době rozvíjí především v Severní Americe.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů