Oko

Lidé chovali kočky už v době kamenné

Kočka
Lidé chovali kočky už v době kamenné

Už v paleolitu chovali lidé kočky. Potvrzují to nejnovější archeologické nálezy na Kypru z doby před 10 000 let, kde našli vedle majitele pochovánu jeho kočku. Až dosud se věřilo, že poprvé v historii zdomestikovali kočku staří Egypťané zhruba před čtyřmi tisíci let. Z té doby jsou známé i kočičí mumie s nádhernými sarkofágy. Většina mumifikovaných egyptských koček byla mladší než dva roky a převážně byly násilně usmrceny. Proč to Egypťané, o nichž je známo, že život ctili, dělali, se dnes neví.

Několikrát se objevily náznaky, že kočku jako domácí zvíře chovali lidé už dříve. Například v Sýrii, Turecku a Izraeli našli archeologové kamenné a hliněné sošky koček z doby před 10 000 lety, ale žádné kosterní nálezy.

Kostra kočky se nyní našla na Kypru v hrobě u vesnice z doby paleolitu. Náležela ke druhu Felis silvestris, z něhož se postupně vyvinuly kočky domácí. Její ostatky byly uloženy stejně pečlivě jako ostatky jejího pána. Hlava pohřbeného člověka i hlava kočky směřovaly podle tehdejších zvyků k západu. Způsob uložení zesnulého člověka i kočky svědčí o tom, že měli k sobě blízké vztahy. Kočce bylo osm měsíců a byla zřejmě usmrcena, aby mohla následovat svého pána i do hrobu. Podle archeologů je domestikace koček už v té době velmi pravděpodobná a kyperský nález to potvrzuje. Je to období zrodu zemědělských společenství a pěstování kulturních plodin, kdy kočky měly významné místo při likvidaci myší a dalších malých savců, kteří ničili zásoby obilí.


Další články

Kruhy v obilí - obrazce v obilí i dalších zemědělských plodinách.
Sýrie křižovatka věků s pestrou a dlouhou historií.
Pamukkale Turecko je turisticky atraktivní destinací.
Doba železná v našich zemích.
Historie ostrova Kypr je dlouhá deset tisíc let.
Archeologické objevy na jihu ostrova Kypr
Mumie z bažin - Dvě století nacházejí lidé v rašeliništích severního Německa, Dánska, Anglie a Irska mumie lidí z doby železné.
Vývoj savců

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů