Oko

Vývoj nosorožců

Vývoj nosorožců v období třetihor a čtvrtohor.

Indricotherium
Indricotherium, živící se listím stromů, patřilo mezi specializované druhy nosorožců.

Nosorožci jsou jednou ze skupin lichokopytníků, kteří v průběhu své evoluce prokázali pozoruhodnou životaschopnost. Na stránkách učebnic jsou zpravidla zastíněni jinými živočichy, nicméně v paleontologických nálezech je jejich výskyt hojný. I oni začínali podobnými formami jako prakoníci - eohipové. Pranosorožec Hyrachius se od eohipa mnoho nelišil a jeho potomci vytvářeli formy lehké i těžké. Lehké formy nosorožců dokonce dlouho konkurovaly koním, až do vývojové úrovně Mesohippa. Poté však "ztratily tempo", byly předstiženy prakoníky typu Merychippus a vymřely.

Mnohem úspěšnější byly formy těžké. Některé, např. Teleoceras, zvolily vodní prostředí a žily podobně jako dnešní hroši. Avšak i zde narazily na silnou konkurenci a dlouho se neudržely. V Asii vznikly velmi specializované formy "žirafovitých nosorožců", které se živily listím stromů jako nynější africké žirafy. Zástupcem těchto forem je například rod Indricotherium. Jiný příbuzný rod, Baluchitherium, trochu připomíná chobotnatce bez chobotu.

Největší úspěch však měly těžké stepní formy nosorožců, které se zřejmě vyvinuly dříve než těžké vývojové řady koní. Během třetihor se objevovaly četné druhy těžkých nosorožců, nejprve velkých asi jako tapír a bezrohých, později stále mohutnějších a ozbrojených jedním či dvěma rohy. Neuspěly jen v Severní Americe, kde je předstihla titanotéria, a v Jižní Americe, kam se vůbec nedostaly, protože spojení mezi Severní a Jižní Amerikou před nejmladšími třetihorami neexistovalo. Až do pleistocénu byli těžcí nosorožci běžně rozšířeni v Evropě, Africe i Asii. Dnes žijící nosorožci Asie a Afriky jsou "poslední Mohykáni" kdysi velké a kvetoucí skupiny.


Další články

Nosorožci patří v současné době k ohroženým zvířatům.
Albíni, bílá zvířata
Pikermská třetihorní step v dnešní řecké Attice.
Javorový sirup je sladká pochoutka z javorové mízy.
Francouzi v Americe sázeli na spojenectví s Indiány.
Indiáni a Eskymáci - původní obyvatelé Severní Ameriky.
Mrtvé moře leží na Blízkém východě.
Jackie Chan a jeho filmy, ve kterých předvádí nejrůznější akrobatické kousky.

Vlajku Spojených států amerických pozná již z dálky díky její proslulosti patrně každý podle pruhů a hvězd vlnících se ve větru.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů