Oko

Kudlanky v naší přírodě

Kudlanka nábožná
Kudlanka nábožná

Jen málo druhů hmyzu přitahuje pozornost člověka a budí různé představy jako kudlanky. Všechny - a na světě jich žijí téměř dva tisíce druhů - jsou značně velké, nápadné, často velice hezky zbarvené, neobyčejně dravé a mají zvláštní způsob života. I naše kudlanka nábožná, žijící na samém severním okraji rozsáhlého areálu kudlanek, je hmyz skutečně pozoruhodný. Dosahuje velikosti 4 až 7,5 cm, není však tvarově ani barevně tak bizarní jako její tropické příbuzné.

Na všech kudlankách je na první pohled vidět, že to jsou rození lovci. Jsou dokonale maskovány, ale velmi obratně se pohybují i poměrně dobře létají. Jejich velké oči na trojúhelníkovité hlavě citlivě zaznamenávají každý pohyb v okolí. Ostrými drápky a trny vyzbrojené přední nohy jsou dokonalým lapacím aparátem. Při lovu však především využívají svého maskování - pohybují se zvolna mezi vegetací, takže je člověk sotva nalezne, a číhají na kořist, kterou jsou nejrůznější druhy hmyzu včetně vlastních příbuzných.

Zimu přečkávají vajíčka chráněná schránkou z pěnovité hmoty, tzv. ootékou. Na jaře se líhnou útlá mláďata, která sice ještě nemají křídla, ale lovit již dovedou. Vybírají si přirozeně drobnou, měkkou kořist, na kterou stačí jejich síly. Koncem léta dospívají, dospělí se kopulují a samička poté zpravidla samečka sežere, což mnohé lidské diváky velmi pohoršuje. Ve skutečnosti je to počínání velmi účelné. Samečkovi, ale ani samičce už mnoho života stejně nezbývá, na podzim hynou. A sameček se tedy o pár dní dříve stává ještě zdrojem výživy pro své potomstvo.

Kudlanky jsou teplomilné, proto je na našem území zastihneme jen v nejteplejších částech jižní Moravy, v Čechách nežijí. Jejich životním prostředím jsou taková místa, která nejvíc připomínají jihoevropské biotopy - výslunné stepi a lesostepi. Pronásledování člověkem kudlance nehrozí, není totiž oblíbeným sběratelským objektem, a kromě toho zpravidla uniká pozornosti. Je však velmi ohrožena ničením biotopů, například zalesňováním svahů, přetvářením v sady a vinice, vypalováním trávy apod.


Další články

Albíni, bílá zvířata mají v přírodě jen malou šanci přežít.
Kudlanky, jejich neobyčejná barevná a tvarová rozmanitost potvrzuje úžasnou mnohotvárnost hmyzí říše.
Těstoviny různorodých tvarů se řadí mezi tradiční recepty italské kuchyně.
Specialisté na maskování v říši hmyzu.
Javorový sirup je sladká pochoutka, kterou využívají mnohé recepty.
Rakytník řešetlákový obsahuje v hojné míře vitamin C.
Mšice se řadí ke škůdcům rostlin.
Bodavý hmyz obtěžuje zejména v letním období.
Barevné kontaktní čočky nemusí vždy plnit jen léčebné účely.
Ochechule opravdu přítulné pod vodní hladinou.
Mrtvé moře je slané jezero ležící na Blízkém východě.
Med využívají tradiční recepty na výrobu perníku.
Slané vinice v Negevské poušti dávají úrodu hroznů unikátní chuti.
Zvířata ve filmu si dokážou najít cestu k srdcím diváků.
Jackie Chan a jeho filmy, ve kterých tento herec předvádí nejrůznější akrobatické kousky.
Kokosová palma je pro obyvatele tropického pásma důležitou rostlinou.

Jen málo druhů hmyzu přitahuje pozornost člověka jako kudlanky. Všechny jsou značně velké, často velice hezky zbarvené, neobyčejně dravé a mají zvláštní způsob života.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů