Nebezpečná sedadla jsou v letadlech a škodí zejména při letech na velmi dlouhé vzdálenosti. Také v autobusech, cestujeme-li mnoho hodin. Cestující může bolet celé tělo, ale mohou být i v ohrožení života.
Tento jev má dokonce i svůj název syndrom turistické třídy (podle turistické třídy v letadlech). Platí však i pro dálkové autobusy, zejména na mezinárodních trasách. Prostory mezi sedadly jsou v turistické třídě v letadlech malé a stejně tak i v autobusech, byť luxusních. Je téměř nemožné protáhnout si nohy nebo se projít. Důsledkem bývají oteklé nohy, ztuhlé tělo a někdy i smrt.
K poslednímu případu úmrtí v důsledku syndromu turistické třídy došlo nedávno. Začátkem listopadu cestovala mladá zdravá žena dvacet hodin letadlem z Austrálie do Velké Británie. Deset minut po příletu na londýnské letiště Heathrow se zhroutila a navzdory veškerému lékařskému úsilí během několika hodin zemřela. Pitva ukázala, že šlo o krevní sraženinu, která se během letu vytvořila v noze a ucpala plíci.
Toto nebezpečí hrozí zejména některým typům lidí. K rizikovým skupinám patří lidé po infarktu nebo s nemocným srdcem, dále lidé, kterým je více než pětašedesát let, nemocní rakovinou a kdokoliv se zvýšenou hladinou estrogenu, což jsou například těhotné ženy. Vysoce rizikovou skupinou jsou lidé s oběhovými problémy. Neznamená to, že by tito lidé vůbec neměli létat nebo jet delší trasu autobusem. Měli by však zodpovědně zvážit svůj momentální zdravotní stav. Lékaři si toto nebezpečí uvědomují už celá léta. Odpovědný lékař by měl svého pacienta, pro něhož cesta na dovolenou může končit smrtí, varovat. Většina pacientů však takové varování nebere vážně.
Nemusí jít o mnohahodinové cesty. Kritická je již hranice tří hodin, sedíte-li bez možnosti pohybu. Po necelé hodině byste měli vstát a procházet se několik minut uličkou v letadle či v autobusu. Pokud to udělá každý, nebude to jednoduché. Když letušky roznášejí jídlo, doporučují odborníci postavit se alespoň vedle sedadla, vytáhnout se na špičky a vydržet tak několik vteřin. Chvíli si oddechnout a pak cvik opakovat desetkrát až patnáctkrát. To by podle odborníků mělo stačit k rozhýbání krevního oběhu, aby se v cévách nohou nevytvářely sraženiny. Doporučuje se pít nadměrné množství nealkoholických nápojů už před cestou a samozřejmě během ní, aby nedošlo k dehydrataci, která zvyšuje náchylnost k vytváření krevních sraženin.
Další články
Úder blesku do letadla není ve většině případů nebezpečný.
Srdce symbolizuje milosrdenství a lásku.
Ženy a peníze - jak je využívají.
Vitamin C okolo kterého vznikla v minulosti celá řada mýtů.
Sluneční hodiny pro měření času.
Rakytník řešetlákový obsahuje v hojné míře vitamin C.
Sýr a jeho cesta historií na níž nabyl mnoho lahodných podob.
Mořské řasy si razí cestu na jídelníček.
Koupel je pro člověka nejen časem očisty těla.
Asertivita v různých životních situacích.
Vzdušné víry (turbulence) za letadlem mohou ohrožovat bezpečnost letadlel letících za ním.
Syndrom turistické třídy hrozí zejména při letech na velmi dlouhé vzdálenosti, při nichž v těsných letadlech nezbývá cestujícím příliš prostoru.