Oko

Pravčická brána

Pravčická brána
Pravčická brána, se nachází na území Národního parku České Švýcarsko.

Otvory ve skalních stěnách se podle velikosti, tvaru i polohy nazývají skalními branami, mosty, okny, ojediněle i tunely. Vznikají vesměs v horninách, které voda snadno rozpouští, nebo urychluje drobení jejich částic. Jsou to především vápence, dolomity, pískovce a slepence. V nich pak jsou i nejrůznější otvory.

Ojedinělý přírodní výtvor tohoto druhu, který je známý pod názvem Pravčická brána, se nachází na území Národního parku České Švýcarsko. Pravčická brána se nachází asi 5 km východně od Hřenska vysoko nad údolím v nadmořské výšce 438 metrů. Horní, tedy stropní část Pravčické brány, zde však již skalní most, tvoří poměrně tenké, úzké souvrství. V nejslabší části měří jen přibližně 3 metry. Proti zvětrávání je daleko odolnější než pískovec uložený pod ním. Vlastní otvor pravčické brány ve skalním hřbetu vznikl postupným vyvětráváním pískovce z rozsáhlého skalního výklenku ve stěně hřbetu. Počáteční malý otvor se neustále zvětšoval, až dosáhl dnešních rozměrů - 16 metrů výšky a 26,5 metrů šířky při své základně. Těmito rozměry se řadí na první místo mezi výtvory tohoto druhu v celé naší republice a na přední místo v Evropě.

Ve stínu mohutnosti Pravčické brány zůstává málo známá Malá Pravčická brána. Od té velké je vzdálena asi 5 kilometrů vzdušnou čarou a je ukryta pod korunami stromů. Rozměry jejího otvoru jsou poměrně malé, přibližně 2x3 metry.


Další články

Malá Pravčická brána je menší sestrou Pravčické brány.
Pitná voda z mořského dna
Med využívají tradiční recepty na výrobu perníku.
Voda pro Zambii získávaná zde především pomocí studní.
Hořický pískovec si získal značnou oblibu.
Mrtvé moře s velice slanou vodou.
Filmový sníh, díky němuž jsou filmy a jejich natáčení nezávislé na rozmarech počasí.
Javorový sirup je sladká pochoutka, kterou využívají některé recepty.
Jackie Chan a jeho filmy, ve kterých tento herec předvádí akrobatické kousky, které berou dech.
Voda je pro živé tvory nezbytnou součástí potřebnou k životu.

Pravčická brána se nachází asi 5 km východně od Hřenska vysoko nad údolím v nadmořské výšce 438 metrů na území Národního parku České Švýcarsko.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů