Oko

Ostrov Wight je největší naleziště dinosauřích fosilií v Evropě

Ostrov Wight
Ostrov Wight

Britský ostrov Wight je bezesporu největším magnetem pro všechny evropské milovníky dinosaurů. Míří sem jak přední paleontologové, tak ti, jimž tito dávní obyvatelé planety Země učarovali. Ostrov Wight je totiž největším nalezištěm dinosauřích fosilií v Evropě.

Záhadou, která však nedá odborníkům spát, je otázka, proč je právě na tak malém ostrově tak velké soustředění dinosauřích fosilií. Že by zde bylo jejich pohřebiště, kam se chodili uložit k poslednímu spánku? Nebo je zde zastihla pradávná katastrofa, která měla na svědomí jejich hromadnou smrt? Na tyto a další otázky se nyní pokoušejí odpovědět britští vědci.

Co zahubilo dinosaury na ostrově Wight?

Teorií je celá řada. Jedna z nich například uvádí, že ostrov se před přibližně 100 miliony let oddělil od pevniny a dinosauři poté zahynuli hlady, protože na malém ostrově nenalezli dostatek obživy. Další teorie kalkuluje s obrovskou kosmickou katastrfou, která se odehrála pouhých 130 kilometrů od anglického pobřeží. Dokladem o dopadu obrovského tělesa je kráter Silverpit. Tento kráter o průměru 20 kilometrů objevili badatelé v roce 2002. Jeho stáří je odhadováno na 60 milionů let, což by odpovídalo i době vyhynutí evropských dinosaurů.


Další články

Rujana, křídový ostrov, jehož bílé útesy lákají tisíce návštěvníků.
Čaj je tradiční anglický nápoj.
Zdaleka ne tak velcí dinosauři - podle posledních poznatků zeštíhleli.
MRI - magnetická rezonance byla do lékařské praxe zavedena v osmdesátých letech dvacátého století.
Rakytník řešetlákový a jeho využití.
Mrtvé moře je jezero, jehož voda má vysoký obsah soli.
Microraptor gui opeřený dinosaurus byl objeven v Číně.
Cookovy ostrovy jsou ráj květin a exotiky.
Čaj Darjeeling patří k nejkvalitnějším a nejznámějším čajům na světě.
Albíni, bílá zvířata mají v přírodě jen malou šanci přežít.
Island - ostrov gejzírů a sopek - v médiích se čas od času objeví informace o dalším výbuchu některé z islandských sopek.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů