Oko

Cookovy ostrovy

Exotické Cookovy ostrovy jsou ráj květin a exotiky, který návštěvníky na první pohled okouzlí svou nedotčenou krásou.

Cookovy ostrovy
Cookovy ostrovy okouzlí svou nedotčenou krásou.

Návštěva Cookových ostrovů se rovná návštěvě ráje. Tato nepočetná skupina ostrovů v jižním Pacifiku láká svou magií. Vůně květů frangipani (plumérie) přetrvává ve vzduchu, čistá tyrkysová voda hladí vybělené pobřeží, vítr šeptá v listech kokosových palem.

Cookovy ostrovy se skládají z patnácti ostrůvků. Společně pokrývají plochu přibližně 240 kilometrů čtverečních, ale jsou rozprostřeny tak, že celkově zabírají více než dva miliony kilometrů čtverečních Pacifiku.

Hlavní ostrov Rarotonga leží 3021 kilometr severovýchodně od Aucklandu. Na Rarotonze sídlí vláda a zároveň je domovem pro polovinu z 20 000 obyvatel Cookových ostrovů. Návštěvníci ostrovů přilétají na letiště ve městě Avarua na Rarotonze a většinu svého pobytu tráví zde nebo na 220 kilometrů vzdáleném atolu Aitutaki.

Cookovy ostrovy historie

Cookovy ostrovy jsou pojmenovány podle svého objevitele, kterým byl kapitán James Cook, který poprvé spatřil Manuae (Hervey Island) v roce 1773. První osídlení je datováno do roku 800 n. l. a bylo součástí tzv. velké polynéské migrace. Cookovy ostrovy byly v roce 1888 prohlášeny britským protektorátem a v roce 1891 přešly pod kontrolu Nového Zélandu. V roce 1965 byla vyhlášena nezávislost, ale obyvatelstvo si udrželo s obyvateli Nového Zélandu dobré vztahy.

Cookovy ostrovy odkrývají návštěvníkům svoji krásu

Rarotonga je největší z Cookových ostrovů, zabírá však plochu pouze 67 kilometrů čtverečních. Při příletu k ostrovu se nabízí nádherný pohled na hornatý buš ve vnitrozemí, písčité pobřeží a velkolepé útesy, které obklopují celý ostrov. Patrný a zajímavý je také kontrast mezi světle modrou barvou lagun a tmavou hloubkou okolního oceánu.

Rovná pobřežní silnice láká návštěvníky, aby si půjčili auto, skútr nebo kolo a vydali se na okružní cestu kolem ostrova.

Již v 11. století byla postavena vnitrozemská cesta z korálů (Ara Metua). Ze stejného materiálu se zde budovaly i křesťanské kostely, náhrobní kameny a jsou z něho vyrobeny i drobné architektonické doplňky církevních či světských budov.

Kulturní identita Cookových ostrovů se formovala celá staletí. Její nedílnou součástí jsou písně a tance. Tanec je velice rychlý, vzrušený a erotický, s důrazem na pohybující se boky. Hudebníci udržují rytmus na vyřezávané, duté bubny zvané pate, a všichni účastníci mají barevné kostýmy.

Důležitým kulturním dědictvím Cookových ostrovů jsou festivaly. Největší oslavy se pořádají v průběhu dvou týdnů na přelomu července a srpna. Především je to Constitution Celebration (Slavnost ústavy, která 4. srpna 1965 zajistila Cookovým ostrovům nezávislost). Populární je zejména Dancer of the Year competition (Soutěž o tanečníka roku) na přelomu dubna a května. Mezi ostatní oslavy patří Týdenní kulturní festival v únoru nebo Festival jídla a Květinový týden, oba jsou pořádány v listopadu.

Po hodinovém letu z letiště u Avaruy přistaneta na přírodním letišti korálového atolu Aitutaki. Je obklopen obrovskou lagunou, která měří 45 kilometrů po obvodu, a zejména ze vzduchu je na atol krásný pohled. Po zásluze bývá často přirovnáván k proslavenému Bora-Bora ve Francouzské Polynésii. Málokde na světě lze spatřit takové množství odstínů modré a zelené. Evropan si takovou přírodní krásu mnohdy ani nedovede představit.


Další články

Kokosová palma dodává ostrovanům vše potřebné.
Rujana, křídový ostrov na severu Německa.
Čaj doporučuje tradiční čínská medicína.
Symbol květiny patří do historie mnoha národů.
Mořské řasy jsou využívány mnohými asijskými recepty.
Město Phnompenh je metropole Kambodže.
Havajské ostrovy jsou místem, na kterém se spojuje oheň a voda.
Tradiční čínská medicína spočívá v harmonizování organismu.
Korejský ženšen využívá tradiční asijská medicína.
Čaj Darjeeling se pěstuje v himálajském podhůří.
Ostrov Zanzibar je nazýván perlou Afriky s vůní hřebíčku.
Tetování v historii několikrát proniklo do kultury a dnes slaví návrat.
Petrovy kameny jsou protáhlá skupina bizarně tvarovaných skalek v blízkosti vrcholu Pradědu.

Černý čaj se pije po celém světě.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů