Oko

Tradiční čínská medicína

Co vše umí tradiční čínská medicína? Jaké jsou její principy a jaké choroby dokáže léčit.

Tradiční čínská medicína

Pokud se mluví o čínském lékařství, napadne snad každého nejprve akupunktura, vonné tyčinky a ženšen. Ve skutečnosti stojí tradiční čínská medicína především na těchto pěti pilířích: akupunktura, léčivé byliny, masáže, pohyb a dieta. V Číně se ovšem pod pojmem dieta nerozumí počítání kalorií, snižování obsahu tuků a zvyšování příjmu vitaminů. Jde o způsob stravování obecně. Jídlem je totiž možné podle tradiční čínské medicíny i úspěšně léčit.

Číňané hodnotí potraviny jednoduše - podle barvy. Červená posiluje srdce a krevní oběh, a proto ten, kdo má problémy se srdcem, by měl jíst rajčata. Na oslabená játra působí pozitivně zelená zelenina. Toto je optická stránka věci, důležitou roli hraje samozřejmě i chuť. V tradiční čínské medicíně mají ostrá jídla vylučovací efekt a otevírají póry - čistí pokožku, střeva a plíce. Hořké pokrmy zbavují tělo jedu. Sladkosti posilují žaludek. Slaná jídla rozpouštějí ledvinové kameny.

Léčivé byliny v tradiční čínské medicíně

Tradiční čínská medicína léčí též pomocí bylin. Navazuje na prapůvodní šamanské tradice a po dobu trvání čínské civilizace nadále čínští lékaři zkoumali léčivé rostliny a jejich působení na lidské tělo. Často se kombinuje více rostlin dohromady. Zpravidla je směs tvořena dvěma až dvanácti bylinami. Proti poruchám prokrvování pomáhá například směs z květů čínských bodláků, broskvových semínek a kořene šalvěje. V Číně předepisují lékaři koktejl z léčivých bylin i proti srdečním potížím, jako je angina pectoris.

Tradiční čínská medicína rozlišuje u léčivých rostlin také jejich energentický účinek na lidský organismus a důležité je i to, zda hřejí, či chladí. Jeden příklad: chlad vniká do těla a vytváří nachlazení. Symptomy: zimnice, touha po teple. Čínská medicína proti tomuto nachlazení předepíše "teplou" rostlinu, například zázvor. (Také skořice, paprika, hřebíček a pepř patří do kategorie hřejivých rostlin.)

Jazyk a pulz jsou důležité pro diagnostiku

Druh pulzu a zabarvení jazyka prozrazují mnoho o funkci vnitřních orgánů. Tmavě červený jazyk indikuje vysoký krevní tlak. Vybledle červený jazyk napovídá, že s žaludkem a ledvinami není něco v pořádku. Onemocnění srdce lze zjistit podle zarudlé špičky jazyka.

Ještě důležitější je pro čínské diagnostiky pulz. Zdaleka nejde jen o rychlost tepu, důležité jsou i další znaky. Nejlepší mistři dokáží rozeznat až několik stovek různých druhů pulzu, podle nichž diagnostikovali onemocnění. Podle staré legendy vyšetřoval kdysi císařský lékař dceru císaře pouze tak, že zkoumal její pulz. Jeho diagnóza byla tehdy správná a léčba úspěšná.

A opět malý příklad: podle slabého, ale relativně rychlého pulzu rozpozná lékař onemocnění vnitřních orgánů. Nevýrazný a ztrácející se pulz odkazuje na problémy se slezinou.

Psychosomatika a akupunktura, typické prvky tradiční čínské medicíny

Zdá se, že ani psychosomatika není pro tradiční čínskou medicínu nic nového. Čínští lékaři jsou schopni na první pohled rozpoznat, zda pacienta trápí stres, smutek či frustrace. Tyto psychické stavy zatěžují funkční okruh jater a blokují energetické dráhy v těle. Obtíže tohoto typu lze rozpoznat podle opuchlého jazyka s červenými okraji.

Dalším typickým prvkem čínské medicíny je akupunktura, kterou v současné době uznává již i západní medicína. Akupunktura má na rozdíl od běžných tablet a injekcí mnohem méně vedlejších účinků a často bývá i úspěšnější. Šedesáti až sedmdesáti procentům pacientů s migrénou může akupunktura výrazně pomoci. Zmírňuje také revmatické projevy a léčí až šedesát procent případů poškození meziobratlových plotének. Čínské jehličky nejsou bezmocné ani vůči akutním onemocněním: nachlazení jsou schopny zredukovat na několik málo dní.

Harmonie

Tradiční čínská medicína si ví rady i s problémy, které se zpravidla objevují až v pokročilém věku, příkladem je ztráta paměti. Tajemství úspěchu spočívá ve vyvážené směsi mnoha látek. Tyto látky chrání energii organismu a uvádějí obě tělesné síly - jin a jang - do vzájemně vyváženého poměru.

Nerovnováha mezi jin a jang vede k blokádám toku energie, které bývají častými příčinami nejrůznějších onemocnění. Byliny jako ženšen jsou schopny tyto blokády rozpustit a tok energie opět obnovit.

Při léčbě rakoviny doplňují čínští lékaři moderní postupy, operace, chemoterapii a ozařování. Tradiční čínská medicína tak zvyšuje snesitelnost terapie, snižuje vedlejší účinky, aktivuje vlastní obranné procesy organismu a čistí tělo od jedovatých látek.

Qi gong a tuina

Číňané se udržují v dobré tělesné kondici pomocí tělesné terapie zvané qi gong (čchi-kung). Rozsáhlá čínská studie, která byla provedena především u starších lidí, prokázala, že ti, kdo se každý den věnují qi gong, mají mnohem lepší paměť, jsou zdravější, aktivnější a výkonnější. Díky tomuto speciálnímu cvičení je možné dosáhnout toho, že energie čchi optimálně proudí tělem a udržuje ho v rovnováze. Pomalé, koncentrované pohyby cíleně uvolňují, odbourávají stres a harmonizují krevní oběh i látkovou výměnu.

V čínské medicíně se používá též mnoho masážních technik, mezi nimi tzv. tuina. Jde o speciální pohyby rukou stimulující akupunkturní body. Ovládají je pouze zkušení "tuinaterapeuti", takže není možné tento způsob masáže srovnávat s klasickými evropskými metodami. Tuina někdy může bolet, ale s její pomocí lze léčit i poměrně komplikované poruchy, mimo jiné i poškození meziobratlových plotének. Studie univerzitní kliniky v Düsseldorfu prokázala, že tuina pomáhá proti bolestem v zádech mnohem lépe než dosavadní terapie prováděná injekcemi a tabletami. Navíc nezatíží organismus tak jako užívání medikamentů. A to je základním rysem všech východních lékařských postupů, které mohou pomoci i modernímu člověku západního světa.

Základní pilíře tradiční čínské medicíny

Bylinky
Bylinné recepty (čaje, polévky, tablety) posilují a harmonizují každý orgán těla.

Akupunktura
Při alergiích, revmatických onemocněních, artróze, bolestech hlavy, depresích a potížích spojených se změnami ročního období, při závrati a nervových problémech. Ovlivňování přesně určených energetických bodů působí vždy na daný orgán těla.

Qi gong
Někdy bývá uváděno také jako quigong podle ustálené anglické transkripce. Jsou to dechová, meditační a tělesná cvičení zmírňující onemocnění srdce a krevního oběhu, alergie, stres, bolesti zad a poruchy spánku.

Tuina
Obnovuje a harmonizuje tok energie, stimuluje akupunkturní body. Pomáhá při alergiích, revmatických onemocněních, depresích, bolestech hlavy a akné. Zbavuje tělo jedu.

Dieta
Potraviny jsou pro tělo nejdůležitějším zdrojem energie. V každé potravině převažuje buďto jin nebo jang. Člověk s přebytkem jinové energie by se měl zaměřit na jangové potraviny a naopak. Některé základní potraviny jsou téměř neutrální.

Další články

Feng-šuej tradiční čínské umění harmonie.
Barvy, které hrají důležitou roli v tradiční čínské medicíně, ovlivňují náš život a vyvolávají nejrůznější pocity.
Srdce
Čaj je kulturní nápoj s historií dlouhou téměř pět tisíc let.
Rostliny a lidé
Korejský ženšen
Vitamin C, o tomto vitaminu vznikla celá řada mýtů. Některé z nich se zakládají na pravdě, jiné ne.

Tradiční čínská medicína je léčebný systém, jehož kořeny sahají tisíce let do minulosti. Pracuje s předpokladem, že stav člověka ovlivňuje celá řada vlivů a že zdraví rovná se stav relativní rovnováhy v organismu.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů