Oko

Chůvička

Chůvička japonská
Chůvička byla vyšlechtěna v Číně a Japonsku.

Chůvička je mezi druhy ptáků výjimkou. Ve volné přírodě ji totiž nenalezneme a ani jsme ji nikdy nalézt nemohli. Již před staletími byla vyšlechtěna v Číně a Japonsku křížením několika asijských astrildů. Jako její předkové se obvykle uvádějí panenka bronzová a hnědohřbetá, stříbrozobka zpěvná a možná i další druhy.

Do Evropy byla chůvička dovezena před více než sto lety a za tuto dobu se stala mezi chovateli snad nejpopulárnějším ptákem, vhodným i pro úplné začátečníky. Pro chov a hnízdění jí zcela postačí menší klec a hnízdní budka libovolného tvaru. Samička snáší čtyři až osm vajíček, na kterých sedí oba rodiče střídavě po dvanáct dnů. V hnízdě pak krmí mláďata ještě další tři týdny a mimo hnízdo další téměř dva týdny. Poté je vhodné mláďata oddělit, aby mohli rodiče nerušeně zahnízdit znovu. Protože jsou chůvičky velmi družné, je vždy lepší chovat páry odděleně, jinak si totiž klidně na noc zalezou všechny do jedné budky a mohou hnízdo zničit. Každému páru umožníme hnízdění pouze třikrát až čtyřikrát v roce, poté mu odebereme na půl roku budku, aby si odpočinul.

Chůvičky krmíme podobně jako ostatní astrildy, jsou však mnohem méně vybíravé, takže se spokojí jen s prosem a v době hnízdění s vaječnou míchanicí. Samce pouznáme podle tichého zpěvu a jakéhosi tance, při kterém se nakrucuje a pózuje před samičkou.

Jak přišly chůvičky ke svému jménu? Získaly je pro neobyčejně ceněnou vlastnost - ochotně vychovávají i cizí mláďata. Chovatelé toho často využívají a vyměňují jejich vlastní vajíčka za vajíčka vzácnějších amadin, u kterých není ani zdaleka zaručen úspěch při výchově mladých.

Chůvička a její příbuzenstvo


Další články

Albíni, bílá zvířata mají v přírodě jen minimální šance přežít.
Naši vodní a brodiví ptáci
Žlutí kanárci a jejich šlechtění.
Ptačí hnízda různého vzhledu.
Javorový sirup pro zpestření jídelníčku.
Astrildi mezi které patří i chůvička.
Svatý grál je kalich, který se stal součástí evropské mytologie.
Mrtvé moře je velmi slané jezero, které leží na Blízkém východě.
Kokosová palma je pro obyvatele tropického pásma důležitou rostlinou.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů