Oko

Krvavec toten

Krvavec toten, který je znám též pod lidovým názvem kominíček, je významnou léčivou bylinou.

Krvavec toten
Krvavec toten je znám též pod lidovým názvem kominíček.

Krvavec toten (Sanguisorba officinalis) je vcelku nenápadná bylina, proto není divu, že ji lidé znají většinou jen jako kominíček, který obvykle koncem léta trhají k výzdobě svých příbytků, protože suchý vydrží ve váze nebo volně zavěšený často i přes celou zimu. Kominíček se mu říká patrně proto, že drobná červenohnědá květenství na dlouhých, v horních částech bezlistých lodyhách připomínají svým tvarem miniaturní kominickou štětku. Málokdo si ovšem krvavce toten všimne podrobněji.

Krvavec toten roste na severní polokouli v Evropě a Asii, u nás jej nejčastěji najdeme od nížin až do hor na travnatých plochách - loukách a pastvinách. Odkud pochází jeho podivné české druhové jméno teten, není zcela jasné, zato však známe původ rodového jména krvavec, někdy lidově krkavec. Váže se k vědeckému názvu Sanguisorba, který se vlastně skládá ze dvou slov: sanguis - krev a sorbes - což znamená sáti. Podle receptů lidového léčitelství totiž krvavec toten zastavuje krvácení, což potvrdila i moderní věda, která v něm objevila značné množství tříslovin, saponiny, flavony, fytoncidy a další látky. Třísloviny, jichž obsahuje krvavec toten nejvíce, zastavují krvácení. Saponiny, druhé nejdůležitější látky, působí v malém množství na organismus příznivě, protože podporují dokonalejší vstřebávání ostatních účinných látek. Avšak pozor, ve velkých dávkách rozrušují červené krvinky.

Krvavec toten v medicíně

Ve většině starých lékařských spisů bychom se dočetli o léčivé moci krvavce, který údajně hojně používali již lékaři ve starém Řecku, nejčastěji proti horečkám, při průjmech, střevních zánětech, zevně potom jako kloktadlo, především proti zánětům mandlí, k zástavě krvácení, nebo přikládali čisté rozmačkané listy a nať na vředy a otevřené rány. V jednom starém bylináři se dokonce píše, že pokud někdo trpí krvácením z nosu, má šňupat prášek získaný rozdrcením sušeného krvavce.

V současné době se farmaceuticky využívá podzemní část krvavce toten - oddenek, který je obsažen v čajové směsi s obchodním názvem Tormentan, která se nejčastěji užívá při průjmových onomocněních. Sběrači léčivých bylin ovšem někdy dělají jednu chybu: krvavec toten zaměňují za příbuzný a podobný, ovšem méně účinný krvavec menší (Sanguisorba minor). Ten je suchomilný a jeho květenství mají barvu spíše červenavě zelenou.

Krvavec toten a jeho příbuzenstvo

Krvavců botanikové rozlišují přibližně 30 druhů a v rostlinném systému je řadí do čeledi rostlin růžovitých (Rosaceae), kde vytvářejí samostatnou podčeleď Rosoideae. Nejblíže je krvavec toten příbuzný například s kondryhelem nebo řepíkem. U nás rostou dva druhy krvavců, vedle krvavce toten také již zmíněný krvavec menší.

Krvavec toten

Krvavec toten je vytrvalá bylina. Z oddenků vyrostou až 90 centimetrů vysoké, jakoby trochu zbrázděné, přímé, jen v horních částech rozvětvené lodyhy, na nichž od června do srpna rozkvétají drobné čtyřčetné hnědočervené kvítky bez kalichu a koruny, složené v kulovitá nebo válcová květenství (někdy připomínají malé šištičky) zvaná strboul neboli hlávka.

Podíváme-li se na květenství krvavce toten sami, zjistíme, že malé kvítky k hlavnímu stonku hezky přisedají (hrozen má květy stopkaté), a navíc "sedí" nejen po stranách, jako je tomu u klasu, ale jsou stěsnané i svrchu na rozšířeném hlavním stonku. Listy krvavce toten vyrůstají v přízemní růžici. Jsou lichopeřené, krátce řapíkaté, zubaté, na líci lesklé a na rubu lysé. Plodem je drobná nažka.


Další články

Čaj je potěcha smyslů.
Svatý grál je kalich, který je součástí evropské mytologie.
Med využívají tradiční recepty na výrobu perníku.
Jackie Chan a jeho filmy, ve kterých tento herec předvádí akrobatické kousky, které berou dech.
Barvy působí na lidskou psychiku.
Červená barva krve - proč je krev červená?
Zvířata ve filmu si dokážou najít cestu k srdcím diváků.
Kokosová palma je pro obyvatele tropického pásma důležitou rostlinou.

Čínská mytologie je soubor čínských bájí, pověstí a kulturní historie, předávaných ústní nebo písemnou tradicí.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů