Oko

Krutihlav obecný

Krutihlav obecný je pták nenápadného vzhledu o něco málo větší velikosti než vrabec.

Krutihlav obecný
Krutihlav obecný je pták o něco málo větší velikosti než vrabec.

Ve starém parku, zahradě nebo ve světlém listnatém lese můžeme někdy narazit na ptáka, který se chová přinejmenším výstředně. Má zvláštní schopnost pózovat s různě zakloněnou hlavou, krouživě s ní otáčí kolem trupu. Nejprve stáčí hlavu na jednu stranu, až se octne v poloze "čelem vzad", chvíli setrvá a poté se vrací zpět, do základního postavení, a nato pokračuje na druhou stranu. Celé toto akrobatické cvičení několikrát zopakuje a k tomu přidává syčivé a vrčivé zvuky. Tím se snaží zastrašit nebo alespoň vyvést z míry nepřítele, nejčastěji toho, který se přiblíží ke svatyni jeho hnízda se sedmi až deseti bílými vajíčky. Jindy se nepřátelům tak srdnatě nestaví na odpor. Nemá to zapotřebí. Je vybaven ochranným zbarvením tak podobným omšelé, rozpraskané kůře, že je umění ho na stromě postřehnout. Často se přiblížíme k tomuto ptákovi téměř na dosah, ale pokud zůstane v klidu, neuvidíme ho, budeme ho pokládat za kus suché větve nebo odchlípnutou kůru.

Krutihlav obecný

Podle svého zvláštního chování dostal české jméno krutihlav obecný (Jynx torquilla). Je velký asi jako skřivan, tedy o málo větší než vrabec, a podle nenápadného vzhledu je opravdu těžké zařadit ho do některé ptačí čeledi. Teprve, když si prohlédneme jeho nohy, na nichž dva prsty směřují dopředu a dva dozadu, zjistíme, že patří mezi šplhavce, je tedy příbuzným datlů a žlun. Na rozdíl od nich však nemá silný a dlouhý zobák, ostrý jako špičák, jímž by mohl vytesávat hnízdní dutiny ve stromech. Je proto odkázán na dutiny přirozené nebo vytvořené jinými ptáky a rád vezme za vděk i přiměřenou, nejraději z klády vyrobenou budkou. Nevyhledává potravu pod kůrou a ve dřevě, ale rád loupí mraveniště, sbírá housenky i motýly a nepohrdne ani mšicemi či pavouky. Stejně jako ostatní datlovití má dlouhý lepkavý jazyk, který mu při sbírání potravy koná dobré služby. Žije sice také v korunách stromů i na kmenech, ale nedovede tak obratně šplhat po kůře jako ostatní strakapoudi, žluvy a datli. Nemá totiž tuhá a pružná ocasní pera, o která by se opíral.

Jako jediný ze všech našich datlovitých na zimu odtahuje do Afriky, kde přezimuje někdy až na rovníku. Vrací se koncem dubna a v květnu nebo v červnu hnízdí. Na vajíčkách sedí střídavě oba rodiče po dva týdny a mláďata poté ještě tři týdny krmí. Na rozdíl od jiných v dutinách hnízdících ptáků si krutihlavi na čistotu příliš nepotrpí, neodstraňují trus z hnízda, a proto jejich hnízdo poměrně značně páchne. Hnízdí jen jednou do roka, což je pochopitelné, protože již v září opět odlétají na dalekou cestu za sluncem, a to by mláďata z druhého hnízdění nevydržela.

Celá řada zvláštností - krycí zbarvení, měkké, téměř soví peří, jemný zobák, neschopnost šplhat po datlím způsobu a budovat dutiny - způsobila, že krutihlavi tvoří v rámci čeledi datlovitých zvláštní podčeleď. K těmto zvláštnostem patří i zpěv, trochu jednotvárné, smutné volání gigigigigi - zpívají totiž nejen samečci, ale i samičky.

Kdysi býval krutihlav obecný velmi hojným ptákem zahrad, sadů i světlých hájů. Dnes je poměrně vzácný - ubývá totiž vhodných stromových dutin k hnízdění a ovšem i mravenišť, která jsou pro krutihlavy, zejména v době krmení mláďat, nepostradatelná.


Další články

Albíni, bílá zvířata mají v přírodě jen malou šanci přežít.
Čaj je vzpruhou těla i potěchou smyslů.
Naši vodní a brodiví ptáci
Zahrady snů - ve Francii se vrací do módy zahrady.
Datlové - lékaři lesů
Housenky jsou neobyčejně žravé larvy motýlů.
Co dokáží pavouci se svými vlákny
Mořské řasy nejen v asijských kuchyních.
Mrtvé jazyky ožívají
Ptačí hnízda rozmanitých tvarů a velikostí.
Motýlí křídla pestrého zbarvení.
Mravenec lesní si buduje mraveniště ve tvaru kupy.
Abstraktní umění a jeho projev.
Pavouk tarantule nahání mnoha lidem hrůzu.
Zvuky moře - námořní doprava či těžba ropy v moři vyprodukují zvuky o intenzitě mnoha decibelů.
Voda jejíž nedostatek má na některých místech planety nepříznivé následky.
Med a jeho historie.
Cvičení Qi Gong (Čchi kung) - práce s energií v sobě spojuje tělesný pohyb a dotek poznání světa, který je výsledkem hry energií, sil a vlivů.
Úprava hlavy žen v době středověku podle tehdejší módy.
Central Park New York vznikl na místě za městem, na kterém se kdysi rozkládaly bažiny.
Čaj Darjeeling patří k nejkvalitnějším a nejznámějším čajům na světě.
Kokosová palma je pro obyvatele tropického pásma nepostradatelnou rostlinou.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů