Oko

Hodinky slavných osobností

Hodinky Omega Speedmaster
Hodinky Omega Speedmaster měl na ruce Neil Armstrong při prvním výstupu na měsíční povrch.

Náramkové hodinky, které nosili slavní sportovci, cestovatelé, vojáci, dobrodruzi či hrdinové z knih a filmů, přitahují pozornost dodnes. Cena některých se pohybuje v milionech. Hodinky v podobě kovového náramku byly až do devatenáctého století určeny výhradně ženám. První písemné zmínky o nich pocházejí z roku 1488, v osmnáctém století se už vyráběly běžně. S nástupem devatenáctého století přišla u žen ke slovu móda kratších rukávů a malé hodinky byly žádaným šperkem na zápěstí. Původně se zhotovovaly v jediném kusu nebo v malých sériích, na konci devatenáctého století začala výroba ve větších sériích.

Legendární modely hodinek slavných osobností

K nejslavnějším hodinkám šedesátých let patří model Omega Speedmaster zvolený americkým NASA pro výpravu na Měsíc. Právě tyto hodinky měl na ruce Neil Armstrong při prvním výstupu na měsíční povrch v roce 1969. Omega Speedmaster se prodávají dodnes. Tvoří čtvrtinu všech zakoupených hodinek této značky. Až na malé výjimky se konstrukčně ani po půlstoletí téměř nezměnily. Sběratelská cena najstarších modelů se pohybuje okolo 2 milionů korun. Oblibou značky Omega se netajil ani prezident Kennedy, který dával přednost společenským modelům zdobeným zlatem.

Na konci šedesátých let zaznamenal velký úspěch model Sea-Dweller značky Rolex určený pro potápěče, který mohl být použit do hloubky až 610 metrů. Hodinky Rolex vyrobené na zakázku měl na ruce rovněž sir Edmund Hillary, když 29.května 1953 spolu s Tenzingem Norgayem poprvé vystoupili na vrchol Mt. Everestu. Stejnou značku měl v oblibě také trojnásobný olympijský vítěz v lyžování Francouz Jean-Claude Killy, který poprvé v historii olympijských her zvítězil ve sjezdu, slalomu i v obřím slalomu.

Hodinky Rolex jsou od šedesátých let spojeny také s příběhy Jamese Bonda. Sběratelskou lahůdkou je model Rolex Submariner 5508, který měl na ruce Sean Connery ve filmu Dr. No z roku 1962.

Automobilový sport proslavil v roce 1963 hodinky Rolex Cosmograph Daytona pojmenované podle závodního okruhu, po němž se proháněl Paul Newman ve filmu Winning. Stejné hodinky dnes mají cenu až 3 300 000 korun. herec Steve McQueen má na svědomí popularitu hodinek Tag Heuer Monaco, s nimiž v roce 1971 závodil ve filmu Le Mans. Jejich sběratelská cena je dnes asi 150 000 korun.

Synonymem dobrodružství se staly hodinky Eterna. Když v roce 1947 vyplouval norský antropolog Thor Heyerdahl v člunu KonTiki na tříměsíční plavbu z Jižní Ameriky na ostrovy Tuamotu, měl na ruce hodinky právě této značky. Modelem KonTiki byla později vybavena izraelská armáda a vyrábí se dodnes.


Další články

Muzeum hodinek Patek Philippe bylo otevřeno v listopadu 2001 ve městě Ženeva.
Čaj je vzpruhou těla i potěchou smyslů.
Rakytník řešetlákový se dnes pěstuje i v Evropě.
Dvojčata a jejich pravidelná setkání v americkém městečku Twinsburg.
Voda jejíž nedostatek má na některých místech planety nepříznivé následky.
Jantarová komnata má za sebou spletitou a zajímavou historii.
Mrtvé moře je jezero, jehož voda má vysoký obsah soli.
Pitná voda z moře je jednou z možností pro oblasti světa, kde je jí nedostetek.
Jackie Chan a jeho filmy, ve kterých tento herec předvádí akrobatické kousky, které berou dech.
Mladotické jezero vzniklo přímo před zraky lidí 26. až 28. května 1872.
Čaj Darjeeling patří k nejkvalitnějším a nejznámějším čajům na světě.
Zlatý poklad z Qatny byl nalezen v královském hrobě.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů