Oko

Kdy zpívá slavík

Slavík obecný
Slavík je proslulý sólista mezi našimi ptáky.

Proslulý sólista mezi našimi ptáky, slavík obecný (Luscinia megarhynchos), se ze zimoviště vrací koncem dubna a začátkem května a ihned začne koncertovat. Ač jeho zpěv inspiroval nejednoho básníka, často bývá zaměňován za hlas jiného pěvce. Ostatně jen árie samečků jsou libozvučné, "civilní hlas", vábení, je drsný a nepříjemný, takže by je nezkušený pozorovatel slavíkovi vůbec nepřisoudil. Ani zjev slavíka nevyniká krásou, je to nenápadný pták shora skořicově hnědý, na spodní časti světlý, skrytě žijící v šeru křovin u řek a slepých ramen.

Jen na jaře se samci slavíka obecného prozrazují zpěvem. Za dne si málokdo povšimne i typického slavičího tlukotu, ztrácí se v halasu zvučných hlasů drozdů, kosů, jemnějších hlásků pěnic, sedmihlásků, červenek nebo ve skřípotu rákosníků. Teprve během vonné jarní noci zpěv slavíka náležitě zapůsobí. Ostatní ptáci již utichli a čisté, melodické tóny se nesou do daleka. Celé hodiny zvečera a před svítáním patří jen slavíkům, kteří zpívají obyčejně pod keřem nebo na pařezu, jen zřídka si vybírají ke své produkci otevřená místa.

Také hnízdo slavíka bývá ukryto na zemi. Je to stavba až 10 cm vysoká, z loňského listí a vnitřek je jemně vystlán kořínky. Samička zahřívá čtyři až šest olivových vajíček po 13 dní a mláďata tráví v hnízdě jen prvních deset dní svého života. V červnu slavíci umlkají.


Další články

Žlutí kanárci vynikají, podobně jako slavík obecný, líbezným zpěvem.
Medvěd grizzly je vrcholovým predátorem lesů Severní Ameriky.
Čaj je potěcha smyslů.
Ptakopysk je zvíře jakoby stvořené z mnoha nesourodých částí.
Zvuky moře ovlivňují podmořské živočichy.
Med je pochoutka, kterou lidé mlsají již odedávna.
Jak lidský mozek vnímá hudbu

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů