Základní rady pro chovatele morčat.
Morče domácí pochází z Jižní Ameriky, kde bylo již ve starověku vyšlechtěno Indiány z morčete peruánského. V 16. století bylo dovezeno do Evropy. Chovem v zajetí vznikly různé formy morčete, lišící se jednak kvalitou srsti (dlouhosrsté, krátkosrsté, vírosrsté i hrubosrsté), jednak zbarvením (bílé krémové, tříbarevné apod.). V domácnostech se morčata chovají nejčastěji v párech nebo jednotlivě. Spokojí se s dřevěnou krabicí nebo skleněným akváriem o rozměrech nejméně 60 x 40 x 30 centimetrů.
Přirozenější než chov jednotlivých zvířat je chov ve větších skupinách, kde jeden samec připadá na osm až deset samic - tak totiž žijí morčata v přírodě. Nároky na prostor jsou pak samozřejmě větší. Jako podestýlka se osvědčily hrubé piliny nebo hobliny, avšak v nouzi stačí i neklížený papír bez barevného potisku (některé barvy jsou jedovaté). Základem krmení je čerstvá tráva, seno a zelenina (salát, mrkev, zelí, kapusta), ovoce (jablka, hrušky, švestky, meruňky), okopaniny (brambory, řepa) a zrní (kukuřice, ječmen, slunečnice, oves, pšenice). Důležitý je stálý přísun vitamínu C, kterého morčata potřebují velké množství. Kromě čerstvé zeleniny a ovoce jim ho zajišťují i některé druhy zeleného koření - petrželová a celerová nať, máta, meduňka apod. V menším množství se hodí i tvrdý chléb a pečivo, důležité pro obrušování zubů, vařená rýže, ovesné vločky, větvičky nejedovatých rostlin apod. Chutě morčat jsou ovšem velmi rozdílné, co chutná jednomu, druhé často vůbec nejí. Morčatům podáváme denně čerstvou vodu.
Samice jsou březí 59 až 72 dny a rodí jedno až pět dobře vyvinutých mláďat, která ihned po narození chodí, běhají a mají pěknou srst. Odstavit je můžeme po čtrnácti dnech, ale vhodnější je ponechat je u samice alespoň tři týdny. Mláďata dospívají v 6 až 9 měsících, kdy je lze použít k dalšímu chovu. Samice však mohou zabřeznout již ve druhém měsíci života, a proto je v době dospívání chováme odděleně od samců, aby se předčasnou březostí neoslabovaly. Ročně odchová jedna samice přibližně deset mláďat.
Další články
Albíni, bílá zvířata mají v přírodě jen malou šanci přežít.
Kukuřice pochází z Ameriky.
Vitamin C v potravě.
Javorový sirup je sladká pochoutka, kterou využívají některé recepty.
Rakytník řešetlákový obsahuje vitamin C.
Švestky zlepšují trávení a působí blahodárně na kosti, mozek i cévy.
Mořské řasy jsou využívány některými asijskými recepty.
Jak se dříve pekl chleba
Rýže s obsahem železa v rozvojových zemích.
Brambory jsou pro morčata důležitou složkou potravy.
Původní obyvatelé Severní Ameriky
Jackie Chan a jeho filmy, ve kterých tento herec předvádí akrobatické kousky, které berou dech.
Zvířata ve filmu si dokážou najít cestu k srdcím diváků.
Červená řepa je zelenina bohatá na antioxidanty.