Oko

Rozkvetlé Údolí smrti

Příroda se občas chová nevyzpytatelně. Například v roce 1998 nechala obvykle vyschlé a mrtvé Údolí smrti v USA rozzářit tisíci květin a travin.

Rozkvetlé Údolí smrti
V roce 1998 nechala obvykle vyschlé a mrtvé Údolí smrti v USA rozzářit tisíci květin a travin.

Vyprahlé území ležící na východě Kalifornie nese název Údolí smrti. Nutno říci, že právem. Návštěvník zde většinou spatří nejvýše opuštěný kaktus uprostřed vyprahlé země. V roce 1998 však Údolí smrti rozkvetlo.

Kam až sahá paměť zdejších botaniků, nikdo z nich nikdy nic podobného nezažil. Během několika málo dní se pouště Kalifornie, Nevady i Nového Mexika pokryly kobercem zářivě barevných květů. Údolí smrti zaplavily květiny růžové (Abrionia villosa), nachové (Phacelia distans), bílé (Enothera deltoides), oranžové (Eschscholzia mexicana) i žluté (Geracea canescens). Rozrostly se na místech, kde lze po léta spatřit jen rozpraskanou zem, zjara oživenou několika osamělými kvítky.

Důvodem této barevné záplavy je klimatický jev, který na jiných místech světa způsobuje přírodní katastrofy - proud El Niňo.

El Niňo roku 1998 bylo mimořádně silné. Jeho teplota (v průměru se pohybuje mezi osmnácti až šestadvaceti stupni Celsia) vždy výrazně mění počasí na naší planetě. Právě El Niňo může za ničivá sucha v Indonésii, nečekaně drsnou zimu v Kanadě nebo záplavy v USA. El Niňo je také původcem vysoké vlhkosti, z níž profitují pouště, především Údolí smrti, kde teplota stoupá až k padesáti sedmi stupňům Celsia a teplota země dosahuje neuvěřitelných devadesát sedm stupňů Celsia. Za rok zde spadne nejvýše pět centimetrů vody na metr čtvereční.

Zvýšená vlhkost na jaře roku 1998 probudila k životu na devět set druhů rostlin, jejichž semena zůstávají ukryta pod povrchem. Přežívají tak dlouhá léta, dokud nenastanou takové podmínky, v nichž se mohou rozrůst v dospělé rostliny. Svá semena opět vydají půdě, odkud se možná za několik let znovu rozrostou. Do té doby budou lidé nacházel v Údolí smrti jen poušť.


Další články

Symbol květiny v dějinách.
Růže pouště je keř, který roste na území Keni.
Těstoviny různorodých tvarů patří mezi tradiční recepty italské kuchyně.
Způsoby měření teploty a teploměry.
Semena s návnadou jsou jednou z rozmnožovacích strategií.
Mrtvé moře je jezero, jehož voda má vysoký obsah soli.
Barevné kontaktní čočky nemusí vždy plnit jen léčebné účely.
Díky sopkám míří Indonésie mezi energetické mocnosti a využívá geotermální energii.
Golfský proud udržuje v Evropě mírné klima.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů