Oko

Těstoviny

Těstoviny mají tvar provázků, trubiček, koleček, motýlků, vrtulek nebo třeba čtverečků. Přidávají se do nich vajíčka, špenát, houby a další rozmanité přísady. Pro jejich rozmanitý vzhled a vysokou nutriční hodnotu se z těstovin, jednoho z tradičních symbolů italské kuchyně, stala neodmyslitelná součást našeho jídelníčku.

Těstoviny

S olivovým olejem, rajčaty, tuňákem, vaječné, špenátové nebo plněné sýrem, v salátu nebo jako hlavní jídlo. Těstoviny sušené nebo čerstvé nabízejí nepřeberné množství kombinací a způsobů přípravy. Jsou jednoduché a rychlé na přípravu, a přesto z nich lze vykouzlit jedinečný kulinářský požitek. Dokonce i Světová zdravotnická organizace a odborníci na zdravou výživu zdůrazňují jejich vysokou nutriční hodnotu a nízký počet kalorií. Byla provedena celá řada studií, které prokázaly, že těstoviny mohou snižovat obsah cholesterolu v krvi a zmírňovat některé cévní problémy. Jsou také vhodným zdrojem energie pro lidský prganismus, neboť mu dodávají potřebné uhlohydráty, proteiny a vitaminy. Navíc jsou přímo ideální součástí stravy sportovců při tréninku a před závodem, protože slouží jako zásobárna energie s velmi nízkým obsahem tuků. Je snad třeba dodávat ještě nějaký další důvod, proč lidé na celém světě tento symbol Itálie ochotně zařadili do svého jídelníčku?

Těstoviny jsou stále oblíbenější. Ročně se jich ve světě vyrobí přes 10 milionů tun. Z toho se více než 200 000 tun vyrábí ve Španělsku. Španělé s pěti kilogramy těstovin na osobu ročně zůstávají poněkud pozadu za Italy, kteří jich ročně spořádají 28 kilogramů na osobu.

Historie těstovin

Na původu těstovin se historici nemohou shodnout. Někteří se domnívají, že je ze svých cest do Číny přivezl cestovatel Marco Polo. Tomu ale odporuje nalezená závěť, kterou v roce 1279 sepsal janovský notář Ugolino Scarpa a v níž jistý Ponziono Bastone odkazuje dědicům mimo jiné i "soudek plný makaronů". A tak je docela možné, že těstoviny dali světu Etruskové, kteří obývali Itálii několik století před naším letopočtem. O tom, že těstoviny měli rádi, svědčí nástěnné malby ze čtvrtého století př. n. l. objevené v Toskánsku. Je na nich vyobrazeno kuchyňské náčiní, které zcela jistě sloužilo k výrobě těstovin - od dřevěných stolů, na kterých se hnětlo a válelo těsto, až po strojky, kterými se vykrajovaly lasagne a ravioli.

O těstovinách se vyprávějí různé příběhy. Za císaře Augusta vzrostl počet obyvatel Říma na milion a půl. Tehdy se objevily první problémy se zásobováním potravinami. Římané ale vymysleli způsob, jak upravovat pšeničná zrna, aby se jim v sýpkách nekazila. Postup byl velice jednoduchý. Pšenice se umlela na mouku, z mouky se uhnětlo těsto a to se pak vyválelo na tenké plátky, které se usušily na slunci. Tento nový a jednoduchý způsob umožňoval uchovat důležitý zdroj obživy nejméně po celý rok. V kuchyních urozených a mocných se vařily těstoviny čerstvé. Sušené těstoviny se začaly vařit až v devatenáctém století.

V jedné sicilské komedii ze šestnáctého století si rozzlobený Neapolitán vymyslel pro nepřítele zvláštní pomstu. Přál mu, aby musel po zbytek života jíst už jenom samé makarony. Snad to souvisí s tím, že se v té době těstoviny jedly poněkud nehygienicky rukama.

Vidlička na těstoviny se čtyřmi zuby

Rukama se těstoviny jedly až do začátku osmnáctého století. Teprve v roce 1700 vymyslel Gennaro Spadaccini, komoří neapolského krále Ferdinanda II., vidličku se dvěma páry zubů, s níž bylo nabírání špaget hračkou. Od té doby se těstoviny začaly podávat i na královském dvoře.

Do Ameriky přivezl těstoviny prezident Thomas Jefferson (1743-1826). Byl proslulý tím, že pořádal slavnostní večeře, na nichž se podávaly gastronomické speciality, které ochutnal při svých cestách po Evropě.

V historických kronikách najdeme také zmínku o Garibaldim, který na oslavu úspěšného vylodění v sicilské Marsale rozdal vojákům bohatý příděl špaget s tuňákem, a o Napoleonovi, který svému vyčerpanému vojsku, v jehož řadách bojovali i Neapolitáni, slíbil těstoviny.

Těstoviny v současnosti

Těstoviny nejrůznějších tvarů
Těstoviny nejrůznějších tvarů

Před nedávnem provedl Svaz výrobců těstovin průzkum veřejného mínění, aby zjistil, co turisté považují za pravý symbol Itálie. Není to ani italská móda, ani Michelangelo, dokonce ani Ferrari. Za pravý symbol Itálie považují turisté těstoviny.

O budoucnost těstovin se starají výrobci, cestovní svazy, potravinářské instituce i dodavatelé základních surovin, výrobního zařízení a technologií. Pořádají pravidelné kongresy, na kterých diskutují o vývoji na trhu, technologických novinkách a výrobě a spotřebě těstovin na celém světě. Na posledním Světovém kongresu o těstovinách, který se konal na venezuelském ostrově Margarita zhruba před rokem a půl, se sešla skupina více než 350 odborníků ze sedmadvaceti zemí, kterou spojuje jedna a tatáž starost: jak uspokojit potřeby zákazníků, které jsou každým rokem náročnější.

Největší pozornost byla věnována otázce zachování vysoké kvality. Šlo hlavně o problémy v dodávkách kvalitní pšeničné mouky v některých zemích. Chudší státy se totiž snaží prosadit, aby se do těstovin přidávaly i jiné obiloviny než pšenice. To by mohlo poškodit tradiční dobrou pověst těstovin. Kongres proto vyslal všem výrobcům na světě jasný signál. Výrobci se budou muset zavázat, že upraví své výrobní postupy tak, aby pšeničná mouka byla i nadále jedinou hlavní a nenahraditelnou surovinou při výrobě těstovin.

Nakolik se tato výzva prosadí, se ukáže v roce 2005, kdy se bude v Madridu konat další kongres.

Odborníci poznají kvalitní těstoviny podle barvy, vůně a jednotného vzhledu. A běžný spotřebitel? Pro něj je tou nejdůležitější známkou kvality, že se těstoviny nelepí na dno hrnce a nejsou příliš tvrdé. Aby těstoviny byly tím pravým kulinářským zážitkem, měli by se vařit tak, jak radí odborníci, umět odhadnout bod varu a vařit je al dente. Jedině tak si na nich opravdu pochutnáme.


Další články

Černé perly z tichomořských atolů.
Recepty na jídla ze špaget lze připravit během několika málo minut.
Barvy ovlivňují náš život a vyvolávají nejrůznější pocity.
Mořské řasy obohacují jídelníček některých přímořských národů.
Chuť je smyslem, který využijete při konzumaci těstovin.
Sůl je jednou z důležitých složek potravy.
Med
Čaj je kulturní nápoj s historií dlouhou téměř pět tisíc let.
Korejský ženšen

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů