Oko

Semena s návnadou

Rostliny používají nejrůznější strategie, které mají za cíl získání nových stanovišť. Jednou z nich je vybavení semen lahodnou návnadou, o kterou mají zájem nejrůznější živočichové, kteří již přemístění semen zařídí.

Tis
Tis červený - míšek s vyčnívajícím semenem

Zajistit pro potomstvo vhodný životní prostor, to je závažný úkol, který nedělá těžkou hlavu jen člověku. Je to otázka bytí a nebytí druhu, a proto můžeme v přírodě nalézt dostatek příkladů, kdy rodičovské organismy vyvinuly nejrůznější důmyslné způsoby, které zajišťují, aby "jablko padlo daleko od stromu". Je totiž v zájmu jak rodičů, tak potomků, aby se nesoustřeďovali na jednom místě, ale aby zabírali stále nová a nová území. Na rozdíl od živočichů, kteří se mohou aktivně pohybovat, rostliny mohou získávat nová stanoviště jen prostřednictvím zdánlivě nepatrných a bezmocných semen.

Některá semena jsou zdatní vzduchoplavci, jiná využívají vodních sest. Některé mateřské rostliny vystřelují semena do okolí jako projektily, a jiné opatřují svá semena důmyslnými systémy háčků, vláken, příchytek či lepidel, takže se přilepují a zaplétají do srsti zvířat či do peří ptáků a s nimi se vydávají do světa. Tyto rostliny ovšem využívají víceméně náhodných nosičů. Existují však rostliny, které opatřují svá semena návnadou, která láká určité druhy živočichů, aby posloužili jako nosiči.

Jedním z takových rafinovaných rodičů je naše skromná fialka. Mnohý zahrádkář se diví, jak je možné, že se semena fialky (violky vonné) mohou dostat tak daleko. Vysvětlení je prosté, její semena jsou opatřena návnadou. Když zralá tobolka pukne, vystřelí semena do všech stran, kde zůstanou ležet, svůdně nabízejíce na spodním konci světlý výrůstek, který sice není samotnému semenu fialky k ničemu, ale mravenci se po něm mohou doslova utlouci. Kvůli této olejnaté pochoutce se vláčejí se semenem na mnohdy úctyhodné vzdálenosti a poté co si na ní pochutnají, nechají semeno ležet - a to zdárně vyklíčí. Podobnými výrůstky jsou vybavena i semena dalších rostlin, například skočce či vlaštovičníku.

Avšak rostliny nemají políčeno pouze na mravence. Například jedovatý tis nabízí ptákům lákavě červený, sladce chutnající a zcela neškodný míšek (arillus). Je to výrůstek stopky vaječné, který neobyčejně zbytní a jiní mlsouni (včetně člověka) sladký míšek vyhledávají, spolykají většinou i se semenem, které bez úhony projde jejich zažívacím traktem, uchová si klíčivost a dostane se často na místa velmi vzdálená od mateřské rostliny.

Stejný účel mají všechny dužnaté plody a souplodí. Jsou návnadou pro plodožravé druhy a současně jakousi úplatou - hltavec se tak soustředí na chutnou dužinu, že ho většinou ani nenapadne louskat tvrdé semeno nebo pecku. Prostě je spolkne a stane se tak roznašečem semen. A právě díky takovýmto roznašečům se potomstvo rostlin dostává často na místa, která by pro ně jinak byla naprosto nedostupná - hloh nebo jeřáb vyroste na naprosto nepřístupném místě, malina či ostružina u paty stožáru dálkového vedení elektřiny, který je obklopen nepřehlednými lány polí.

Které plody slouží jako návnada pro ptáky i jiné mlsouny? Jsou to peckovice (třešně, trnky, bez černý, ostružiny, maliny), bobule (vinná réva, borůvka, brusinka), malvice (jeřabiny, hložinky) či plodenství (moruše). Mnohé z nich chutnají člověku natolik, že dotyčné rostliny cíleně pěstuje a nyní je velice rozzloben, když mu špačci zobají třešně či vinnou révu.


Další články

Rakytník řešetlákový je zdrojem vitaminu C.
Čaj je potěcha smyslů.
Spirála je tvar využívaný celou řadou rostlin.
Med lidé mlsají již od dávných časů.
Vitamin C, okolo kterého vznikla v minulosti celá řada mýtů.
Javorový sirup je sladká pochoutka.
Třešně a višně mají lahodnou chuť i vůni a patří k nejzdravějším peckovinám.
Dvojčata - pravidelná setkání dvojčat.
Zvířata a orientace při cestování na mnohdy značné vzdálenosti.
Svatý grál je kalich, z něhož podle jedné verze při poslední večeři pil Ježíš Kristus.
První předpověď počasí
Bez černý, červený a chebdí jsou druhy bezu, které rostou v naší přírodě.
Golfský proud udržuje v Evropě mírné klima.
Vinná réva je jednou z rostlin, které požívají semena s návnadou.
Naši vodní a brodiví ptáci
Magic the Gathering - příznivce hry Magic the Gathering lze po celém světě počítat na miliony.
Masožravé rostliny za krásnými květy a pestrým zbarvením některých rostlin se mnohdy ukrývají důmyslné pasti.

Stíny nad Rivou jsou závěrečná část trojdílné série her podle deskové hry Das Schwarze Auge.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů