Oko

Čtverzubci, nafukovací ryby

V tropických mořích se můžeme setkat se čtverzubci, rybami, které evoluce vybavila zajímavým způsobem ochrany před dravci.

Ježík obecný
Ježík obecný je jeden ze čtverzubců.

Kromě mořských druhů existují i čtverzubci sladkovodní, kteří někdy bývají obyvateli akvárií.

Řád čtverzubci (Tetraodontiformes) má čtyři čeledi - havýšovité, měsíčníkovité, čtverzubcovité a ježíkovité, ale jen dvě z nich patří k rybám "nafukovacím". Čtverzubcovití (Tetraodontidae) a ježíkovití (Diodontidae) mají zvláštně upravené střevo, které vybíhá v několik slepých vaků, které ryba může naplnit vodou nebo vzduchem, čímž několikanásobně zvětší svůj objem a podobá se úctyhodně velikému míči.

Zástupci čeledi čtverzubcovitých mají holou nebo malými kostěnými destičkami pokrytou kůži a pouze tři páry žaberních oblouků. Ježíkovití jsou pokryti ostny. Žijí v tropických mořích, avšak čtverzubci mají zástupce i v afrických a indických řekách a čtverzubec papouščí obývá Amazonku a její přítoky.

Ze sladkovodních čtverzubců je nejznámější čtverzubec skvrnitý a mírumilovný čtverzubec společenský z Thajska. Ovšem ne všichni sladkovodní čtverzubci jsou mírumilovní, čtverzubec zlatý může být nebezpečný i člověku podobně, jako jihoamerické piraně. Podobně jako tyto známé dravé ryby vykusuje kousky masa z těla oběti, a také nedorůstá větších rozměrů, nejvýše 30 cm. Přesto je pro domorodce konzumní rybou. V akváriu, pro která se dovážejí mladé ryby, náruživě chroupají vodní plže, na jejichž ulitách si přibrušují své čtyři zuby. Při přelovování se všichni čtverzubci nafukují a vydávají kvákavé zvuky. Nafouklá ryba se v síťce brzy uklidní a staví se mrtvou.

Na pobřeží Ameriky od Nové Anglie po jižní Brazílii se setkáváme s ježíkem obecným (Diodon hystrix), zbarveným typickým tečkováním v přední části těla, který dosahuje délky 70 cm, podle některých autorů až 100 cm. jeho trny nohou způsobit bolestivá a těžko se hojící zranění, protože ryba má jedové žlázy. Při vzrušení naplní střevní vaky vodou nebo vzduchem a změní se v ježatou kouli - trny na těle jsou vztyčitelné.

Někteří čtverzubci:

Čtverzubec nilský
Čtverzubec malý
Čtverzubec palembangský
Čtverzubec zelený
Čtverzubec zlatý
Čtverzubec hnědý
Čtverzubec kroužkovaný
Čtverzubec hřebenovitý


Další články

Albíni, bílá zvířata mají v přírodě jen malou šanci přežít.
Čaj je potěcha smyslů.
Pitná voda z mořského dna, kde prýští z podmořských pramenů.
Vitamin C, okolo kterého vznikla v minulosti celá řada mýtů.
Zkameněliny dávných ryb nacházené v horninách.
Mořské řasy jsou zdrojem potravy.
Koupel je pro člověka časem očisty i odpočinku.
Mrtvé moře je jezero se slanou vodou.
Golfský proud udržuje v Evropě mírné klima.
Med využívají tradiční recepty na výrobu perníku.
Jackie Chan a jeho filmy - Jackie Chan předvádí ve svých filmech akrobatické kousky, které berou dech.
Kokosová palma je v tropickém pásmu důležitou rostlinou.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů